Strona głównaAngliaMonarchiczny Przeglad Tygodnia #41/2015

Monarchiczny Przeglad Tygodnia #41/2015

Książę Walii przestrzega przed Państwem Islamskim

charles sandhurst cadets bbc

Książę Karol podczas parady w Sandhurst. Zdjęcie za bbc.com

Książę Karol podczas odebrania oficjalnej parady na zakończenie okresu szkolenia oficerskiego przez kadetów ze szkoły w Sandhurst przestrzegł świeżo upieczonych oficerów przed czekającymi ich wyzwaniami. Najważniejszym z nich to „kult śmierci i zniszczenia”, który uwodzi „zagubionych młodych ludzi” – chodzi tu oczywiście o Państwo Islamskie. Wielka Brytania jest obecnie zaangażowana w walkę z ISIS m.in prowadząc naloty oraz dokonując ataków dronami.

Król Holandii odwiedzi siedzibę NATO

Na 17 grudnia została zapowiedziana oficjalna wizyta króla Wilhelma-Aleksandra w siedzibie głównej NATO w Brukseli. Monarcha wraz z ministrami obrony oraz spraw zagranicznych odwiedzi także Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE) w belgijskim mieście Mons. W ramach oficjalnej wizyty holenderska głowa państwa spotka się także z członkami Rady Północnoatlantyckiej.

Rumuński książę oskarżony o korupcję

Książę Paweł (wnuk króla Karola II) został zatrzymany w piątek pod zarzutem korupcji. Według oficjalnych informacji książę, którego wujem jest ostatni król Rumunii Michał I, współpracował z przedsiębiorcą Remusem Truicą, który wykorzystując swoje polityczne koneksje pomagał mu odzyskać ziemię i posiadłości skonfiskowane przez komunistów po drugiej wojnie światowej. Truica i jego współpracownicy mieli otrzymać za to udziały w zrestytuowanych nieruchomościach. Prokuratura podnosi przede wszystkim zarzuty o „braku dostatecznej legalności” takich działań. Zatrzymanie księcia jest częścią większej akcji antykorupcyjnej.

Arabski książę o Donaldzie Trumpie

Książę Alwaleed bin Talal napisał na swoim oficjalnym tweeterze by kandydat na prezydenta USA Donald Trump wycofał się z wyborów. Posiadający duży majątek na zachodzie książę, mający w porównaniu ze swoimi saudyjskimi krewnymi bardzo umiarkowane poglądy, potępił Trumpa przede wszystkim za propozycje zakazu wstępu do USA muzułmanom. Budzący duże kontrowersje kandydat Republikanów odpisał Alwaleedowi, że „chce kontrolować politykę USA pieniędzmi swojego tatusia”, po czym stwierdził, że „gdy zostanę wybrany, to się to skończy”. Donald Trump według niektórych jest uznawany za faworyta tych wyborów.

Saudyjski król otwiera zjazd GCC

mapa rel jewish

Mapa religii Bliskiego Wschodu. Za .jewishvirtuallibrary.org

Król Salman otworzył w środę zjazd Rady Współpracy krajów Zatoki Perskiej, w której udział wzięli także przedstawiciele Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Głównym tematem obrad były dwa problematyczne dla Arabii Saudyjskiej państwa: Syria oraz Jemen. Ten drugi, po tym jak opanowali go szyici został zaatakowany przez sunnicką Arabię Saudyjską, lecz walki się przedłużają, a kolejne rozmowy pokojowe nie mogą dojść do skutku. Podjęcie działań dyplomatycznych jest dla króla kluczowe, gdyż wojna jest bardzo niepopularna i kosztowna. W sprawie Syrii Arabia Saudyjska chciałaby doprowadzić do odsunięcia Assada popieranego przez szyicki Iran, głównego regionalnego rywala Saudyjczyków, oraz ustabilizować kraj poprzez wprowadzenie nowych władz.

Japońska księżniczka z wizytą w Hondurasie

24-letnia księżniczka Mako, wnuczka cesarza Akihito, w sobotę dotarła do Hondurasu. Pięciodniowa wizyta ma pogłębić relację między dwoma państwami, choć relacje są już na tyle pozytywne, że rok 2015 został ogłoszony w Hondurasie „rokiem przyjaźni” z Japonią. Jest to pierwsza wizyta zagraniczna księżniczki, którą odbędzie bez innych członków rodziny, co pokazuje, że przejmuje ona coraz więcej obowiązków, pełnionych do tej pory przez starsze pokolenie.

Rojalistyczna partia Kambodży zyskuje poparcie

Książę Norodom Ranariddh, szef partii rojalistycznej Funcinpec, stwierdził, że biorąc pod uwagę rosnące poparcie, nie widzi swojej partii poza rządem. Wezwał także do trójpartyjnej koalicji, która połączyłaby najważniejsze siły w państwie. Odkąd w wyniku przewrotu w 1997 roku Ludowa Partia Kambodży przejęła pełnię władzy Funcinpec stracił na znaczeniu, lecz ostatnie lata przyniosły odrodzenie. Rojaliści zyskują poparcie szczególnie wśród ludzi młodych.

Brak komentarzy

zostaw komentarz