Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #31/2105

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #31/2105

Potomek Habsburga ambasadorem

800px-Eduard-Habsburg

Eduard Habsburg-Lothringen

 

Ambasadorem Węgier przy Watykanie został Eduard Habsburg-Lothringen. Wnuk arcyksięcia Józef Franciszka  jest znany ze swojego konserwatyzmu i katolicyzmu. Uzyskał także doktorat na podstawie pracy zatytułowanej „Koniec neotomizmu”. Poza nią napisał także książkę poświęconą neoplatonizmowi oraz był scenarzystą filmu i serialu poświęconego Marii Stuart.

Król Hiszpanii przyjmuje premiera w rezydencji

Korzystający z wakacyjnej przerwy król Filip VI przerwał wypoczynek i przyjął premiera Mariano Rojoya w swojej rezydencji na Majorce. Piątkowe spotkanie w Pałacu Marivent mimo aury nieformalności było jednakże jak najbardziej polityczne. W czasie rozmów król poruszył kwestie takie jak sytuacja gospodarcza Hiszpanii, czy problem Hiszpanów zarażonych wirusem ebola.

Książę Walii głową sił wojskowych Nowej Zelandii

Książę Karol został mianowany admirałem marynarki, marszałkiem polowym oraz marszałkiem lotnictwa wojsk Nowej Zelandii. Nominacja dokonana przez premiera Nowej Zelandii została już zatwierdzona przez królową. Oficjalne przyjęcie nominacji nastąpi w listopadzie gdy książę przybędzie na wyspy. Książę Walii znany jest ze swojej sympatii do wojsk nowozelandzkich. W latach swojej młodości służył także w nowozelandzkim lotnictwie.

Rekordowy wyrok w Tajlandii

Zapadły kolejne wyroki na podstawie lese majeste (prawa zakazującego obrażania monarchii) w Tajlandii. Dwoje ludzi zostało skazanych na wyroki w wysokości 30 oraz 28 lat. Liczba tego typu procesów wzrosła od momentu przejęcia władzy przez wojskowych w zeszłym roku. Według grupy iLaw przed przewrotem trwały jedynie dwa tego typu postępowania – obecnie jest ich co najmniej 56.  Aktualnie liczący sobie 87 lat król Bhumibol, który przetrwał na tronie wiele przewrotów, nie cieszy się dobrym zdrowiem, lecz wciąż jest popularny i szanowany przez zdecydowaną większość Tajów.

Cesarz kontra premier

protest

Protest przeciwko rządowi Abe i naruszaniu pacyfistycznej konstytucji.
Zdjęcie za: KAZUHIRO NOGI/AFP/Getty Images

 

Narasta napięcie między cesarzem Japonii Akihito, a premierem rządu Shinzo Abe. Głównym problemem jest polityka rządu Abe, który chce doprowadzić do zmiany prawa dotyczącego bezpieczeństwa i „kolektywnej samoobrony” by możliwa była militaryzacja. Jest to oczywistym pogwałceniem obecnej pacyfistycznej konstytucji, której interpretację będzie trzeba zmienić. Ustawa mająca zmienić podejście do wojska i wojny przeszła już przez izbę niższą parlamentu i obecnie znajduje się w izbie wyższej. Według byłego dyplomaty Amakiego Naoto wszystkie ruchy, które wykonuje cesarz, także publikacja mowy swojego ojca, cesarza Hirohito, która zakończyła wojnę, mają na celu osłabienie popularności Abe poprzez przypomnienie konsekwencji wojny. Społeczeństwo japońskie jest obecnie mocno podzielone – według sondaży 60% wypowiada się przeciwko zmianom wprowadzanym przez premiera Abe.

Saudyjski król opuszcza Francję

Król Salman po ośmiu dniach pobytu opuścił willę nieopodal Cannes. Pierwotnie królewskie wakacje miały trwać trzy tygodnie, lecz zostały przerwane, a monarcha udał się do Maroka. Turyści i mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko kontrowersyjnemu zachowaniu króla i zamknięciu publicznej plaży ze względów bezpieczeństwa przypisują sobie zasługę „zmuszenia” niewygodnego lokatora do opuszczenia Francji. Prawdziwe powody pozostają jednakże nieznane. Najprawdopodobniej decyzja króla o przerwaniu wakacji ma związek z zaostrzającą się sytuacją w Jemenie, gdzie niedawno pojawiły się czołgi Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Eskalacja konfliktu, w którym biorą udział wojska arabskie jest czymś co zdecydowanie bardziej przeszkadza w wypoczynku niż okazjonalny protestujący nudysta.

Brak komentarzy

zostaw komentarz