Strona głównaOgólnaArtykułyMonarchiczny Przegląd Tygodnia #28/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #28/2015

70 urodziny księcia Serbii

przed bialym palacem ur 70

Goście przed Białym Pałacem.
Zdjęcie za: royalfamily.org

 

17 lipca 70 urodziny świętował książę Serbii Aleksander. Na dwudniowe uroczystości w Białym Pałacu przybyli m.in. para królewska Szwecji, książę Jordanii wraz z małżonką, książę Baden wraz z małżonką, księżniczka Furstenbegu, a także książę Amyn Aga Khan, brytyjski magnat biznesowy pochodzenia irańskiego. Drugiego dnia do gości dołączyli dygnitarze i politycy serbscy, duchowni oraz przedstawiciele niegdysiejszych rodzin panujących w Bułgarii i Grecji. Obchody były połączone z licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Mimo iż Serbia jest republiką, to rodzina królewska dalej odgrywa tam dużą rolę, a wielu z radością powitałoby powrót monarchii.

Król Jordanii w USA

Król Abdullah II w tym tygodniu odbył podróż do USA, gdzie wziął udział w Forum Ekonomicznym w Sun Valley w stanie Idaho. Na forum monarcha przedstawił projekty państwowe oraz plany inwestycyjne państwa jordańskiego oraz rozmawiał z przedstawicielami korporacji związanych z teleinformatyką oraz energetyką. Król spotkał się także z sekretarzem obrony Ashtonem Carterem by omówić współpracę jordańsko-amerykańską na polu militarnym w regionie Bliskiego Wschodu.

Pogodzenie Hamasu i Saudów?

Jak podaje oficjalna strona organizacji terrorystycznej Hamas po piątkowej modlitwie w Mekce jej przywódca miał uścisnąć dłoń królowi Arabii Saudyjskiej Salmanowi. Gest ten miał symbolizować złagodzenie napięć narastających odkąd Arabia Saudyjska próbowała przeprowadzić nieudane negocjacje z politycznym rywalem Hamasu, palestyńską frakcją Fatah. Według Hamasu jej przywódca miał się spotkać także z saudyjskim szefem wywiadu. Jak dotąd Arabia Saudyjska nie wydała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Zmiany w rządzie Arabii Saudyjskiej

W obliczu porażki państwowych programów mieszkaniowych król Salman zdecydował się przebudować rząd wyznaczając nowego ministra mieszkalnictwa oraz szefa dworu królewskiego. Po śmierci księcia Faisala oraz odsunięciu drugiego w kolejności do tronu syna obecnego króla wydaje się, że król chce wzmocnić swe wpływy mianując ludzi spoza rodziny. Oficjalnie nie podano przyczyn zmian.

10 osób w więzieniu za obrazę monarchii

We wtorek tajski sąd wojskowy skazał 10 osób na karę więzienia za rozpowszechnianie w Internecie materiałów mających obrażać monarchię. Wyroki wynoszą od 3 do 5 lat. Tajskie prawo lese majeste, pozwalające karać za naruszanie dobrego imienia monarchii, cieszy się złą sławą i jest uznawane za narzędzie terroru w rękach kolejnych przejmujących władzę rządów. Mimo, że od wielu lat rządzi wciąż ten sam król, to w wyniku kolejnych przewrotów i puczów rządy zmieniają się stosunkowo często, z czego wynika często polityczny chaos oraz wykorzystywanie prawa lese majeste przy umacnianiu władzy.

Brak komentarzy

zostaw komentarz