500 rocznicę zjazdu wiedeńskiego, przypadającą na 22 lipca 2015 roku, Redakcja Pomocników Historycznych Polityki postanowiła uczcić wydaniem swojego pisma poświęconym wielkim dynastiom europejskim.
Zjazd wiedeński był wydarzeniem szczególnym dla dalszych losów Europy Środkowej. To nie tylko traktat pokojowy zawarty pomiędzy Jagiellonami i Habsburgami, ale również traktat o przeżycie, który gwarantował przejęcie tronów Czech i Węgier, po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów w tych państwach, przez Habsburgów. Tak też się stało, kiedy to poległ w bitwie pod Mohaczem (1526) syn Władysława Jagiellończyka Ludwik.
W swoich zbiorach mógłbym naliczyć przynajmniej kilkanaście różnych wydań książkowych, głównie angielskich i niemieckich, ale i kilka polskich, poświęconych historii rodów królewskich. Wielkie Dynastie Europejskie wydane przez Politykę zasługuje na szczególna uwagę, ponieważ jest, jako czasopismo, skierowane do tzw. masowego odbiorcy. Jest to również kompendium wiedzy o europejskich monarchiach w ujęciu historycznym i współczesnym.
Najlepiej obrazuje to diagram zamieszczony po początku publikacji, pokazujący epokę w jakiej przyszło panować poszczególnym dynastiom, od chwili upadku Cesarstwa Rzymskiego do czasów nam współczesnych. W artykule „Czasy monarchów” znajdujemy wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z tą formą władzy, po czym następuje omówienie, krótsze lub dłuższe, 45 rodów panujących. Nie ma tu natłoku wiedzy, podane są podstawowe fakty, zdarzenia, genealogia rodu, mapa ukazująca obszar panowania.
Dziennikarskie, a nie naukowe podejście do zagadnienia powoduje, że wydanie to zainteresuje rzeczywiście szerokie rzesze czytelników, nie tylko zwolenników monarchii.