Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #14/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #14/2015

prince-harry-2-454456

Książę Harry w kokpicie helikoptera.

 

Kogo Brytyjczycy chcieliby na tronie?

Według najnowszych sondaży społeczeństwo brytyjskie jest podzielone jeśli chodzi o to, kogo chciałoby widzieć jako następcę Elżbiety II. Oczywiście prawa dynastyczne mówią jednoznacznie – przyszłym władcą ma być książę Karol, jednakże prawie połowa ankietowanych chciałaby aby odstąpił on tron młodszemu księciu. Duża część ankietowanych uważa, że korona powinna przejść w ręce księcia Wilhelma. Większą popularnością od księcia Karola i jego małżonki cieszy się także książę Harry, który rozpoczął niedawno służbę w australijskim wojsku.

Emir Kataru rozmawia z saudyjskim królem

Emir Kataru Tamim bin Hamad al-Thani odwiedził Rijad i odbył rozmowy z królem Salmanem. Rozmowy dotyczyły stosunków bilateralnych oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Jemenie. W rijadzkiej bazie sił powietrznych emir wraz z królem wysłuchali także podsumowania dotychczasowych osiągnięć wojsk w Jemenie oraz planów przyszłych działań w tamtym regionie.

chinese vice thai princ

Tajska księżniczka i chińska wicepremier podczas spotkania.

 

40lecie relacji tajsko-chińskich

Chińska wicepremier Liu Yandong spotkała się z księżniczką Maha Chakri Srindhorn, córką króla Tajlandii. Księżniczka została zaproszona do Chin by uczcić 40 rocznicę relacji chińsko-tajskich. Obie strony wyraziły chęć pogłębienia bilateralnych stosunków oraz zapowiedziały dalszą współpracę i wzajemne wsparcie.

Przemowa japońskiej pary cesarskiej na Palau

Cesarz Akihito wraz z małżonką odwiedzili Republikę Palau by uczcić rocznicę bitwy, która w 1944 roku odbyła się na tamtejszych wyspach. Palau było po I wojnie światowej mandatowym terytorium Japonii, do którego przybyło ponad 50 tysięcy Japończyków (więcej niż ówczesna rdzenna populacja wyspy). Wizyta miała nie tylko uczcić poległych oraz oddać hołd mieszkańcom Palau, którzy przetrwali wojnę, lecz także pogłębić pozytywne stosunki między dwoma państwami.

queen maxima myanmar

Przemawiająca królwa Maksima.

 

Królowa Maksima odwiedza Mjanmę

Królowa Holandii na zaproszenie tamtejszego rządu odwiedziła Mjamnę (kiedyś Birma). Królowa jako specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ do spraw inkluzyjnych finansów i rozwoju spotka się z reprezentantami banków, instytucji mikrofinansowych i telekomunikacji. Wizyta ma na celu popularyzację usług finansowych wśród mieszkańców Mjanmy – tylko 5% populacji ma tam konto bankowe.

Umiera bułgarski książę Kardam

W wyniku powikłań po wypadku samochodowym 7 kwietnia zmarł najstarszy syn niegdysiejszego cara Bułgarii, Symeona. Księciu nie udało się wyzdrowieć po wypadku w 2008 roku i od tamtej pory zmagał się z paraliżem. W 2010 roku jego stan gwałtownie się pogorszył i aż do śmierci książę przebywał w śpiączce. Zmarł w wieku 52 lat.

Książę Aleksander przyjmuje serbską młodzież z Chorwacji

Książę Serbii przyjął w Pałacu Królewskim przedstawicieli serbskiej młodzieżowej organizacji z Chorwacji. Książę podczas spotkania podkreślił, że ważne jest utrzymywanie stosunków ze swoją ojczyzną i kultywowanie tradycji, jednocześnie zaznaczając potrzebę tolerancji dla obcokrajowców zarówno w Chorwacji jak i Serbii. Podróż młodzieży serbskiej z Chorwacji zorganizowała ambasada serbska oraz metropolita serbskiego kościoła prawosławnego.

Brak komentarzy

zostaw komentarz