Strona głównaBelgiaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #34/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #34/2015

Holenderska wizyta w Chinach

Holenderska para królewska oczekuje potwierdzenia ostatecznej daty wizyty w Chinach. Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką udadzą się w oficjalną podróż do państwa środka najpewniej pod koniec października, gdy przewodniczący Xi Jinping powróci z Wielkiej Brytanii. Para królewska została oficjalnie zaproszona do Chin w marcu ubiegłego roku, podczas swojej poprzedniej wizyty. Mimo, że dwór jest przygotowany do podróży, to jeszcze nie zostało opublikowane oficjalne oświadczenie.

Prezydent Turcji w Belgii

erd fil gw hor © MPE Patrick van Katwijk

Król Filip (po prawej) oraz prezydent Erdogan podczas inspekcji gwardii honorowej. Zdjęcie © MPE Patrick van Katwijk

Król Filip wraz z małżonką powitał prezydenta Erdogana w Brukseli. Oficjalna wizyta, która rozpoczęła się w poniedziałek była dla wielu niespodzianką. Mimo, że była najpewniej planowana przez dłuższy czas, to została ogłoszona raptem kilka dni przed przybyciem tureckiego prezydenta do Belgii.

Japońska para książęca odwiedza Fukushimę

Książę Naruhito wraz z małżonką udali się 8 października do Fukushimy by doglądać proces odbudowy po tsunami z 2011 roku. Wizyta objęła m.in. nową szkołę przeznaczoną dla ofiar kataklizmu oraz Tomato Land Iwaki Co., firmę, która korzystając z holenderskiej technologii samodzielnie monitoruje radioaktywne materiały. Wizyta ta jest widocznym znakiem tego, że książę Naruhito wraz z małżonką przejmują powoli niektóre obowiązki obecnej pary cesarskiej.

Król Jordanii spotyka się z przewodniczącą Rady Federacji Rosyjskiej

W poniedziałek król Abdullah II spotkał się z Walentiną Matwijenko, przewodniczącą rosyjskiej izby wyższej parlamentu. Spotkanie dotyczyło kwestii takich jak zacieśnienie wzajemnych relacji gospodarczych, nawiązanie współpracy legislacyjnej, a przede wszystkim wspólnej walki z „terroryzmem i ekstremizmem” w regionie. Obie strony podkreśliły wagę wspólnego posiedzenia sztabów, które odbędzie się w tym miesiącu. Sam król stwierdził natomiast, że więzi Jordanii z Rosją „są głębokie”, a Matwijenko dodała, że Jordania będąc „oazą bezpieczeństwa i stabilności” w regionie sprawia, że jest ona wyjątkowo ważna.

Król Jordanii spotyka się z premierem Rumunii

Król Abdullah II spotkał się także z premierem Victorem Ponta, który przybył do Jordanii. Rozmowy dotyczyły zacieśniania współpracy gospodarczej w kilku kluczowych sektorach, przede wszystkim rolnictwie, technologii informacyjnej, a także w produkcji militarnej. Poruszona została także kwestia kryzysu imigranckiego. Premier Ponta podkreślił, że należy wspomagać Jordanię, by mogła na miejscu pomagać uchodźcom. Ponta pochwalił także przyjęcie przez Jordanię ponad 1,5 miliona uchodźców z regionu i zapowiedział, że Rumunia zwiększy swoje zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.

Saudyjski książę drugim największym udziałowcem Twittera

alwaleed amira

Książę Alwaleed ze swoją byłą małżonką

Książę Alwaleed bin Talal po zainwestowaniu w tym tygodniu 33 milionów funtów stał się jednym z największych udziałowców serwisu społecznościowego Twitter, posiadając ponad 5% udziałów – więcej niż dyrektor Twittera Jack Dorsey. Książę Alwaleed, mimo, że jest członkiem rodziny królewskiej, uważa się przede wszystkim za biznesmena i ma bardziej kosmopolityczne podejście od większości swych krewnych.

Prezydent Rwandy odwiedza holenderską parę królewską

W tym tygodniu miała miejsce wizyta prezydenta Kagame w Holandii. Głównym powodem jego wizyty była funkcja pełniona przez królową Maksimę w ONZ. Królowa holenderska pełni rolę specjalnego rzecznika do spraw inkluzji finansowej dla rozwoju, biorąc udział w zakrojonych na szeroką skalę działaniach ONZ mających na celu zachęcanie do korzystania z usług banków i instytucji finansowych w krajach trzeciego świata. Prezydent Rwandy, rządzący w kraju od 2000 roku spotkał się także z królem Wilhelmem-Aleksandrem.

 

Brak komentarzy

zostaw komentarz