Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #33/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #33/2015

Rosnące problemy Arabii Saudyjskiej

Nawarstwiają się kłopoty Salmana I, od stycznia króla Arabii Saudyjskiej. Poza kwestiami zagranicznymi, takimi jak narastający konflikt z Państwem Islamskim destabilizujący region, przeciągająca się wojna z Jemenem, oraz zaostrzające się stosunki z Iranem, monarcha ma problem także z polityką wewnętrzną. Fakt, że nowy król poświęca dużą część rezerw finansowych państwa na rozdawnictwo oraz jego dość radykalne przetasowania w hierarchii rodu królewskiego sprawiły, że wśród swego konserwatywnego społeczeństwa jest coraz mniej popularny. Jeden z książąt, który pozostał anonimowy, zapowiedział w dwóch listach, że spotka się pozostałymi członkami rodziny, by przedyskutować i podjąć środki zaradcze względem nieudolnych i słabych jego zdaniem rządów króla Salmana.

Król Jordanii na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Na poniedziałkowym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ król Abdullah II wygłosił mowę dotyczącą sytuacji międzynarodowej na Bliskim Wschodzie, skupiając się na kwestii Państwa Islamskiego. Monarcha wezwał do zwiększenia wysiłków w celu zwalczenia „działających globalnie wyrzutków islamu”, którzy wykorzystując różnice religijne i ciężką sytuację regionu rosną w siłę. Ostrzegł także przed możliwością rozprzestrzenienia się radykalnych trendów. Król Jordanii poruszył także kwestie wiary oraz sytuacji w Jerozolimie, wzywając do wspólnej, muzułmańsko-chrześcijańskiej ochrony świętych miejsc w tym mieście.

Holenderska para królewska na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Address by His Majesty Willem-Alexander, King of the Kingdom of the Netherlands

Król Wilhem Aleksander przemawiający na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Zdjęcie za dutchnews.nl

Na Zgromadzeniu Ogólnym przemawiali także król Wilhelm Aleksander oraz królowa Maksima. Król poruszył takie tematy jak sytuacja na Ukrainie, kryzys imigrancki oraz kwestię zbyt słabej w jego opinii reprezentacji krajów afrykańskich w ONZ. Wilhelm Aleksander jest pierwszym holenderskim monarchą przemawiającym w ONZ, a jego udział w Zgromadzeniu Ogólnym jest częścią akcji lobbingowej mającej zapewnić Holandii tymczasowe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Holenderska księżniczka w siedzibie ONZ

W akcje ONZ oraz realizację uchwalonych niedawno „globalnych celów” zaangażowała się także holenderska księżniczka Mabel. Zaangażowała się ona w zwalczanie dziecięcych małżeństw w ramach akcji „Girls nor brides”, która zakłada, dość nierealnie, pozbycie się problemu oddawania za mąż dziewczynek w wieku nawet 9 lat do roku 2030.

Brytyjska królowa przyjmie przewodniczącego Chin

xi jinping

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping

Brytyjski dwór zapowiedział, że w październiku królowa Elżbieta II przyjmie przewodniczącego Xi Jinpinga w pałacu Buckingham. Oficjalna wizyta, będąca efektem działań dyplomatycznych na przestrzeni ostatnich miesięcy, będzie trwać od 20 do 23 października. Wraz z ogłoszeniem wizyty, do Chin udał się także naczelny sekretarz skarbu Wielkiej Brytanii, który ma za zadanie zachęcenie do współpracy gospodarczej i zwiększonych inwestycji.

Otwarcie norweskiego parlamentu

2 października król Harald V otworzył 160 norweski parlament. Monarcha podczas otwarcia wygłosił zgodnie z zapisami konstytucji mowę tronową, w której przedstawione zostały główne założenia polityki rządu. Sama mowa została napisana, zgodnie z obwarowaniami prawnymi, przez przedstawicieli rządu, a nie samego króla. Po mowie królewskiej odczytano także raport o stanie państwa dotyczący sytuacji w kraju i osiągnięć rządu podczas ostatniego roku.

Król Tajlandii wraca do zdrowia

Tajski pałac królewski podaje, że król Bhumibol powrócił do zdrowia. Lekarze potwierdzili, że poważna infekcja płuc, na którą cierpiał monarcha ustąpiła, a puls, ciśnienie krwi i poziom tlenu oraz temperatura ciała 87letniego władcy wróciły do normy. Rządzący od 1946 roku król jest powszechnie szanowany i uznawany za jeden z głównych czynników stabilizujących kraj. Poprawa jego stanu zdrowia oddaliła na razie społeczne niepokoje oraz spekulacje dotyczące sukcesji.

Brak komentarzy

zostaw komentarz