Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2016

Premier Nowej Zelandii za utrzymaniem monarchii

John Key, obecny premier Nowej Zelandii, zdj. za: Wikipedia

John Key, obecny premier Nowej Zelandii, zdj. za: Wikipedia

Premier John Key konsekwentnie opowiada się za utrzymaniem w Nowej Zelandii monarchii z królową brytyjską na czele. Podobnie jak w wielu krajach Wspólnoty Narodów w Nowej Zelandii istnieją grupy polityczne, które chciałyby zerwać więzi z Wielką Brytanią, co jednocześnie łączyłoby się ze zmianą ustroju na republikański. Największe tego typu stronnictwo istnieje w Australii, głosy nawołujące do powołania republiki pojawiają się także w Kanadzie.

Książę Cambridge za pozostaniem w UE?

Ogłoszenie informacji o referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (które odbędzie się 23 czerwca) zbiegło się z wypowiedzią księcia Wilhelma, która rzekomo miała popierać pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii. Ogłoszenie takiej wiadomości okazało się jednak przedwczesne i podjęte na wyrost. Książę w swojej wypowiedzi ani razu nie wspomniał o Unii, ani nawet o Europie, a słowa, które przez niektórych zostały odebrane jako „euroentuzjazm” księcia tyczyły się jedynie międzynarodowej współpracy oraz zdolności podejmowania wspólnej akcji przez różne państwa. Co najważniejsze, w oficjalnym oświadczeniu rodziny królewskiej podkreślono, że zbiegnięcie się przemowy i ogłoszenia terminu referendum było całkowicie przypadkowe.

Księżniczka Krystyna niewinna według świadka

Według zeznań złożonych w sądzie przez księgowego siostra króla Filipa VI nie miała wiedzy, ani nie brała udziału w przekrętach, w które zamieszany jest jej mąż. Świadek zeznał także, mimo, że była współwłaścicielką jego firmy, to nie odgrywała w niej żadnej roli. Księżniczka oraz jej mąż zostali oskarżeni o defraudacje milionów euro z publicznych przetargów. Sytuacja ta jest bardzo szczególna – po raz pierwszy członek hiszpańskiej rodziny królewskiej stanął przed sądem.

Patronat króla Arabii Saudyjskiej nad stolicą

Według księcia Faisala bin Bandara gubernatora Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej,  wieloletnie inwestycje królów w regionie zaczynają przynosić efekty. Inwestycje w stolicy obejmowały m.in. wielomilionowe projekty infrastrukturalne (w tym metro) oraz dystrykt finansowy i uniwersytet. Starania monarchów saudyjskich mające na celu centralizację niewątpliwie przyniosły oczekiwane skutki, a region Rijadu skupia wokół siebie o wiele więcej uwagi kosztem reszty kraju.

Książę Bahrajnu spotkał się z ambasadorem USA

Książę Salman oraz ambasador Roebeck, zdj. za: bna.bh

Książę Salman oraz ambasador Roebeck, zdj. za: bna.bh

W poniedziałek książę Salman, następca tronu Bahrajnu, spotkał się z ambasadorem USA Williamem Roebuckiem. Spotkanie dotyczyło wzmocnieniu dotychczasowych więzi i współpracy na polu gospodarki i obrony. Obie strony zapowiedziały dalsze zbliżenie się państw oraz wzmocnienie przeciwdziałania terroryzmowi oraz ekstremizmowi w celu zapewnienia stabilności w regionie Zatoki Perskiej.

Poprawa stanu zdrowia króla Tajlandii

Pałac podał do informacji publicznej, że stan zdrowia 88letniego króla Bhumibola znacząco się poprawił. Monarcha zwalczył infekcję krwi, ustąpił także obrzęk płuca. Jedynym problemem sędziwego króla pozostaje wysoka gorączka. Chorujący już od długiego czasu Bhumibol wydaje się nie do zdarcia, a według wielu Tajów jest jedynym czynnikiem stabilizującym państwo. Król Bhumibol utrzymał się u władzy pomimo licznych przewrotów i zmian rządu. Wraz z jego odejściem dla Tajlandii mogą nastać ciężkie czasy, ponieważ nie zapowiada się by miał godnego następcę.

Brak komentarzy

zostaw komentarz