Strona głównaHolandiaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2016

Spotkanie papieża z moskiewskim patriarchą

Papież Franciszek oraz patriarcha Cyryl podpisują deklarację współpracy w Hawanie, zdj. za: catholicsun.org

Papież Franciszek oraz patriarcha Cyryl podpisują deklarację współpracy w Hawanie, zdj. za: catholicsun.org

12 lutego w Hawanie miało miejsce historyczne spotkanie papież Franciszka oraz patriarchy moskiewskiego Cyryla.  Choć wcześniej miały miejsce spotkania z patriarchą Konstantynopola, który jest, przynajmniej w teorii, zwierzchnikiem duchowym całej cerkwi, to pierwsze w historii spotkanie papieża z patriarchą moskiewskim ma ogromne znaczenie, ponieważ Moskwie podlega zdecydowana większość prawosławnych, a jej patriarcha jest zdecydowanie najbardziej wpływowy. Głównym tematem spotkania była kwestia prześladowanych na świecie chrześcijan. Obaj przywódcy zgodzili się by zepchnąć różnice na drugi plan i połączyć wysiłki w celu ratowania jak największej liczby chrześcijan, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Król Szwecji przyjmuje nowych ambasadorów

W pałacu królewskim w Sztokholmie król przyjął nowych ambasadorów z Malezji, Czech, Kuby oraz Nowej Gwinei. Formalna audiencja, na której monarcha nadaje prawo do sprawowania funkcji ambasadora w Szwecji przebiega według ściśle przestrzeganego tradycyjnego ceremoniału, który obejmuje m.in. przewiezienie ambasadorów historyczną karetą z ministerstwa spraw zagranicznych do pałacu. Z każdym ambasadorem król odbywa potem prywatną, trwającą około 15 minut rozmowę.

Podsumowanie wizyty królowej Holandii w Pakistanie

Królowa Maksima podsumowała swoją wizytę jako reprezentant ONZ w Pakistanie. Wraz z szefem pakistańskiego banku centralnego Ashrafem Mahmudem monarchini ustaliła cele jakie mają być osiągnięte w następnych latach. Do 2020 roku 50% dorosłych ma mieć konto bankowe (obecnie konto ma około 11%), w kraju mają być także realizowane programy informacyjne na temat usług finansowych. Będąc w Pakistanie królowa spotkała się także z premierem oraz prezydentem oraz odwiedziła przedstawicieli różnych organizacji jak Benazir Income Support Programme (program rządowy pomagającym kobietom poprzez konta cyfrowe), Easypaisa (tworząca cyfrową usługę bankową działającą przez przedstawicieli w sklepach, umożliwiającą przechowywanie pieniędzy) oraz fundację Kashf (udziela niewielkie pożyczki kobietom oraz zapewnia im wykształcenie w dziedzinie finansów by promować przedsiębiorczość).

Król Jordanii na konferencji w Monachium

Logo Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa

Logo Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa

W sobotę 13 lutego król Abdullah II wrócił z 52 sesji Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa, na której spotkali się przywódcy i przedstawiciele różnych państw. Monarcha wezwał tam do zdecydowanego działania  w Syrii przedstawił swoją wizję zwalczania terroryzmu w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz umacniającego się Państwa Islamskiego. Według króla zwalczanie terroryzmu musi odbywać się na skalę światową, ponieważ zwalczenie terrorystów jedynie na Bliskim Wschodzie da niewiele, ze względu na rosnące wpływy bliskim ich grup w Azji i Afryce. W Monachium Abdullah II odbył także bilateralne rozmowy z przedstawicielami Bułgarii, Iraku oraz Rosji.

Król Arabii Saudyjskiej spotyka się z przedstawicielami UE

W poniedziałek z królem Salmanem I spotkał się przedstawiciel Komitetu Spraw Zagranicznych UE Andrej Plenkovic, któremu towarzyszyli szef delegacji UE Adam Kolakh oraz inni członkowie komitetu. Jak podaje Saudyjska Agencja Prasowa wizyta oficjeli UE w Arabii Saudyjskiej ma na celu podjęcie współpracy parlamentarnej.

Król Bahrajnu spotkał się z prezydentem Rosji

W poniedziałek król Hamad spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem. Na spotkaniu Putin nazwał Bahrajn kluczowym partnerem Rosji „nie tylko w Zatoce Perskiej, lecz na całym Bliskim Wschodzie”. Obie strony zapowiedziały dalsze rozwijanie współpracy w różnych dziedzinach, w tym m.in. obronności, energetyce, handlu i gospodarce. Nastąpiła także wymiana prezentów: król ofiarował Putinowi miecz Al-Nasr („Zwycięstwo”) w zamian otrzymując konia wyścigowego.

Brak komentarzy

zostaw komentarz