Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #13/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #13/2016

Duńska królowa przyjmie prezydenta Meksyku

Na 13 kwietnia zapowiedziana została oficjalna wizyta prezydenta Enrique Peña Nieto w Danii. Jest ona odpowiedzią na wizyty monarchów duńskich w 2008 i 2013 roku. Prezydentowi towarzyszyć będzie m.in. minister spraw zagranicznych oraz liczna delegacja prasowa oraz przedstawiciele biznesu. Oprócz pary królewskiej Nieto spotka się także z następcą tronu, przewodniczącym parlamentu i premierem oraz weźmie udział w rozmowach z Konfederacją Duńskiego Przemysłu.

Nowa strona internetowa brytyjskiego domu królewskiego

Ukończona została modernizacja strony internetowej rodziny królewskiej. Poza ogólnym odnowieniem strona została także przebudowana tak by była w pełni kompatybilna z urządzeniami mobilnymi. Ma ona także robić pełen użytek z nagrań wideo oraz mediów społecznościowych. Nową, poprawioną i prostą w użyciu stronę znaleźć można pod adresem www.royal.uk

Norweska Partia Pracy chce referendum

Aina Stenersen, liderka partii Oslo FRP

Aina Stenersen, liderka partii Oslo FRP, zdj. za: Wikipedia

Posłanka Partii Pracy (Ap) Hadia Tajik, podobnie jak większość parlamentarzystów z jej ugrupowania, chce referendum w sprawie zniesienia monarchii i wprowadzenia republiki. Pomysł referendum popiera także partia Oslo FRP, pomimo faktu, że jest przeciwna republice. „Uważam, że propozycja Hadii Tajik jest nadzwyczajna. W Norwegii mamy długą i silną tradycję monarchistyczną i jestem dumna z tradycji i wartości, które reprezentuje rodzina królewska” stwierdziła Aina Stenersen, liderka Oslo FRP. Mimo to uważa ona, że politycy powinni wysłuchać obywateli, a referendum to idealna okazja. Oryginalnym wkładem tej partii w referendum miałoby być natomiast dodanie pytania o zaostrzenie polityki imigracyjnej.

Wizyta norweskiej pary królewskiej we Włoszech

W tym tygodniu miała miejsce trzydniowa wizyta króla Haralda wraz z małżonką we Włoszech. W trakcie swojej podróży para królewska odwiedziła Rzym i Mediolan. Monarsze towarzyszyli minister spraw zagranicznych Børge Brende oraz minister ropy naftowej i energii Tord Lien. Poza rozmowami w pałacu na Kwirynale król spotkał się także z posłami parlamentu włoskiego oraz prasą.

Wizyta księcia Monako na Filipinach

Książę Albert II podczas wizyty na Filipinach

Książę Albert II podczas wizyty na Filipinach, zdj. za: palais.mc

W środę na Filipiny przybył książę Albert II. W czasie tej oficjalnej wizyty podjął go prezydent Filipin Benigno Aquino. Po ceremonii składania wieńców w parku Rizal głowy państwa do pałacu Malacañang by odbyć bilateralne rozmowy. Ich głównym tematem była współpraca na tle gospodarczym i humanitarnym.

Spotkanie króla Jordanii z przedstawicielami Izby Reprezentantów US

We wtorek król Abdullah II odbył rozmowy z przewodniczącym izby niższej amerykańskiego Kongresu Paulem Ryanem. W czasie spotkania król wyraził zadowolenie z powodu nieustannego wsparcia Jordanii przez USA. Omówione zostały także problemy związane z kryzysem imigranckim w Jordanii oraz ostatnie postępy w zwalczaniu terroryzmu w regionie. Król podkreślił również konieczność dalszej pracy na rzecz rozwiązania konfliktu Palestyny z Izraelem poprzez utworzenie dwóch niezależnych państw.

Oficjalna wizyta saudyjskiego króla w Egipcie

W tym tygodniu król Salman I spotkał się z prezydentem Egiptu Abdelem Fattah al-Sisi. Wizyta ta miała potwierdzić niesłabnące poparcie Arabii Saudyjskiej wobec Egiptu oraz zapewnić o dalszej finansowej pomocy dla państwa nad Nilem. Wparcie Saudyjczyków dla Egiptu przejawia się przede wszystkim w licznych inwestycjach, umowach dotyczących ropy, czy wojska. Obecnie gdy duża część regionu pochłonięta jest wojną borykający się z licznymi problemami Egipt stanowi cennego sojusznika dla Arabii Saudyjskiej.

Spotkanie tajskiej księżniczki z wiceprzewodniczącym Chin

Wiceprzewodniczący Li Yuanchao spotkał się z tajską księżniczką Maha Chakri Sirindhorn we wtorek. W czasie rozmów, podczas których Yuanchao podkreślił pozytywną rolę dynastii w bilateralnych stosunkach, poruszano kwestie takie jak zacieśnienie współpracy m.in. w kolejnictwie, czy handlu. Wiceprzewodniczący wyraził także nadzieję na umocnienie strategicznego partnerstwa obu państw.

Brak komentarzy

zostaw komentarz