Strona głównaOgólnaArtykułyMonarchiczny Przegląd Tygodnia #12/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #12/2016

Doroczny raport duńskiego domu królewskiego

Królowa Małgorzata II wraz z małżonkiem. Zdj. za: kongehuset.dk

Królowa Małgorzata II wraz z małżonkiem. Zdj. za: kongehuset.dk

Na stronie duńskiego domu królewskiego opublikowany został doroczny raport finansowy, w którym przedstawione są wydatki i aktywność członków rodziny królewskiej w ubiegłym roku. W raporcie wyłożone są wszystkie podróże, rocznice, wizyty dyplomatyczne, a także działalność kulturalna, humanitarna, społeczna, edukacyjna i inne. W dokumencie znaleźć też można dokładne wyliczenia dotyczące dochodów i wydatków rodu królewskiego. Raport w języku angielskim opublikowany jest tutaj: LINK.

Holenderska para królewska odwiedzi Bawarię

Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką odwiedzi w następnym tygodniu Bawarię. Zapowiedziana niedawno wizyta ma skupiać się na kwestiach ekonomicznych. Wraz z monarchą Bawarię odwiedzi równolegle minister handlu zagranicznego i rozwoju współpracy Lilianne Ploumen. Misja gospodarcza obracać ma się wokół nowoczesnego przemysłu, rolnictwa oraz sektora logistyki. W trakcie swojej wizyty para królewska odwiedzi szereg instytucji kulturalnych oraz firm w tym BMW, czy Siemens Healthcare.

Nowa podróż księcia Cambridge

Na dni od 10 do 16 kwietnia zapowiedziana została wizyta księcia Wilhelma wraz z małżonką (jednakże bez dzieci) do Indii i Bhutanu. Z opublikowanych dotąd informacji wiadomo, że para książęca odwiedzi Taj Mahal, Taj Palace Hotel, który padł ofiarą ataku terrorystycznego w 2008 roku oraz slumsy Bombaju oraz siedemnastowieczny klasztor Paro Taktsang w Bhutanie. W trakcie swojej wizyty para odwiedzi także Nowe Delhi oraz spotka się z szeregiem dygnitarzy, w tym premierem Indii oraz królem Jigme z Bhutanu. Dalsze szczegóły czekają jeszcze na ogłoszenie.

Saudyjski król chory na demencję?

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman

Według libańskiego portalu Al-Ahed, który rzekomo wszedł w posiadanie raportów medycznych król Salmana, monarcha Arabii Saudyjskiej od 2008 roku cierpi na demencję. Według raportów król nie jest zdolny do rządzenia i podejmowania decyzji politycznych, a królestwem rządzi książę Muhamed bin Nayef wraz ze swoim zastępcą Muhamedem bin Salmanem.

Saudyjski książę spotkał się z amerykańską delegacją

Muhamed bin Salman, zastępca księcia koronnego oraz minister obrony spotkał się w środę z delegacją amerykańskiego kongresu. Spotkanie w Rijadzie dotyczyło stosunków bilateralnych pomiędzy królestwem i Stanami Zjednoczonymi, lecz szczegółowe informacje nie są dostępne. Wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi stosunki na linii USA – Arabia Saudyjska mogą ulec znaczącej zmianie.

Nieoczekiwana wizyta króla Maroka

Nieoczekiwana wizyta króla Muhameda VI w Holandii wzbudziła entuzjazm w marokańskiej diasporze przebywającej na terenie tego kraju. Wizyta monarchy została także pozytywnie odebrana przez samych Holendrów, którzy mają w dużej mierze pozytywną opinię o Marokańczykach w ich kraju.

Brak komentarzy

zostaw komentarz