Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #39/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #39/2015

Królowa brytyjska na spotkaniu Wspólnoty Narodów

W piątek królowa Elżbieta II przewodniczyła spotkaniu przedstawicieli brytyjskiej Wspólnoty Narodów, którzy zebrali się na Malcie. W swojej przemowie królowa nie tylko podkreśliła rolę mniejszych państw Wspólnoty Narodów (będących ponad połową z jej 53 członków), lecz także zwróciła uwagę na młodą część populacji, ludzi poniżej 30 roku życia stanowiących zdecydowaną większość ludności Wspólnoty. Z młodymi ludźmi związany był globalny problem poruszany na spotkaniu, a mianowicie rosnące wpływy islamskiego radykalizmu. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który także stawił się na Malcie stwierdził, że Wspólnota Narodów ma w tej kwestii „rolę do odegrania”.

Szwedzki król przyjmuje ambasadorów

Swedish_palace_2008-07-18_1_denoised

Zamek królewski w Sztokholmie. Zdjęcie za wikipedią.

Na oficjalnej audiencji w zamku królewskim w Sztokholmie król Karol XVI Gustaw przyjął i zatwierdził czterech nowych ambasadorów będących reprezentantami kolejno Japonii, Kuwejtu, Korei Południowej oraz Senegalu. Audiencja z królem poprzedzona jest tradycyjną ceremonią z udziałem królewskiej gwardii. Ceremonia obejmuje m.in. przewiezienie przyszłego ambasadora tradycyjną karetą z ministerstwa spraw zagranicznych do zamku oraz recepcję z udziałem orkiestry.

Syryjczycy na audiencji u Luksemburskiej księżnej

W piątek wielka księżna Maria Teresa przyjęła w pałacu młodą Syryjkę, Hanin Mahmud stojącą za akcją #youthtakeover na Twitterze, wraz z jej matką. Mahmud mająca 16 lat, a będąca uchodźcą od lat 3, żyjąc w Istambule przez 2 lata była oderwana od swojej rodziny. Obecnie współdziała ona z UNICEF, którego przedstawiciele także byli obecnie na audiencji.

Król Jordanii w Hiszpanii

Król Abdullah II zakończył odbywającą się w tym tygodniu podróż po Europie oficjalnym spotkaniem z królem hiszpańskim w Madrycie. Poza bilateralnymi stosunkami obu państw, które zapowiedziały ściślejszą kooperację gospodarczą, dwie kwestie zdominowały spotkanie. Jak nietrudno przewidzieć dotyczyły one walki z terroryzmem oraz kryzysu imigranckiego. Król Filip VI zaznaczył, że potrzebna jest współpraca obu państw walce z radykalnym islamem oraz pochwalił przyjęcie przez Jordan fali syryjskich uchodźców. Poruszony został także problem relacji izraelsko-palestyńskich – król Hiszpanii wyraził uznanie wobec promowanego przez Jordanię rozwiązania dwupaństwowego. Europejska podróż króla Abdullaha II w tym tygodniu poza Hiszpanią objęła także Kosowo oraz Austrię, w których spotkał się on z przedstawicielami obu państw.

Saudyjski książę zapowiada reformy

mohammed bin salman

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman, obecny minister obrony będący drugi w kolejce do tronu, zapowiedział szeroko zakrojone reformy mające zmniejszyć zależność Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Pierwszym etapem reform ma być polepszenie sytuacji budżetu poprzez częściowe odcięcie subsydiów na energię elektryczną i wodę dla bogatszych poddanych. Oprócz tego przewidziane jest także wprowadzenie podatku VAT od papierosów oraz napojów z dużą zawartością cukru. Dalszym celem reform jest poprawienie sytuacji gospodarczej i energetycznej kraju poprzez kontynuowanie procesu prywatyzacji kopalń i nieużytków oraz inwestycje w energię słoneczną i atomową.

Ofiary dochodzenia w Tajlandii

W najlepsze trwa nadużywanie przez wojskowe władze restrykcyjnego prawa lese majeste w Tajlandii. W trakcie trwającego obecnie dochodzenia dotyczącego zniesławienia monarchy Bhumibola Aduljadeya 7 osób zostało już oskarżonych, z czego dwie zmarły w areszcie. Jedna z ofiar miała się powiesić, podczas gdy powodem śmierci drugiej miała być infekcja krwi. Od czasu gdy zeszłego roku junta wojskowa przejęła władzę mnożą się przypadki represji za zniesławienie monarchii także w Internecie.

Brak komentarzy

zostaw komentarz