Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #38/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #38/2015

Król Arabii Saudyjskiej na szczycie G20

Na rozpoczynający się dziś szczyt G20 w Turcji, na którym spotykają się przedstawiciele 19 państw oraz Unii Europejskiej i ich banków centralnych, w piątek przybył król Salman. Wraz z delegacją złożoną z książąt i ministrów będzie on dyskutował nie tylko o kwestiach gospodarczych, lecz także o sytuacji w Syrii i Iraku oraz kryzysie imigranckim. Już pierwszego dnia wizyty zapowiedziane zostało także specjalne spotkanie króla z Władymirem Putinem, który jeszcze w tym miesiącu odbędzie podróż dyplomatyczną do Iranu, strategicznego rywala Arabii Saudyjskiej.

Książę arabski o współpracy z Izraelem

alwaleedtalal

Książę al-Waleed bin Talal. Zdjęcie za www.alwaleed.com.sa

Pojawienie się Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie przyczynia się do tworzenia niespodziewanych koalicji. Wraz ze wzrostem napięć w Izraelu, a w szczególności w Jerozolimie, zagrożenie kolejnym powstaniem radykalnych Palestyńczyków wydaje się coraz bardziej realne. W przypadku powstania państwa arabskie, w tym Arabia Saudyjska tradycyjnie stały po stronie powstańców, lecz wypowiedź arabskiego ksiącia al Waleeda bin Talala sugeruje, że tym razem może być inaczej. Książę, który obecnie podróżuje po krajach Zatoki Perskiej, stwierdził, że będzie „stał po stronie narodu żydowskiego w razie palestyńskiego powstania” oraz, że „dołoży wszelkich starań by rozbić groźne arabskie inicjatywy przeciwne Tel-Awiwowi”. Książę dodał także, że według niego „arabsko-izraelska ententa oraz przyszła przyjaźń jest kluczowa wobec rosnącej siły Iranu”.

Brytyjska para książęca odwiedzi Indie

Oficjalna podróż księcia Wilhelma wraz z małżonką do Indii została zapowiedziana na wiosnę 2016 roku. Termin został ustalony podczas odbywającej się w tym tygodniu trzydniowej wizyty indyjskiego premiera w Wielkiej Brytanii. Starania podejmowane przez obydwie strony mają na celu zbliżenie obydwu państw i pogłębienie współpracy pomiędzy państwami.

Książę Karol na antypodach

Książę Karol wraz z małżonką odwiedził w tym tygodniu dwa kraje brytyjskiej Wspólnoty Narodów – Australię i Nową Zelandię. Podczas swojej wizyty spotkał się z premierami obu państw oraz liderami opozycji by przedyskutować bieżące posunięcia polityczne. Mimo faktu, że obecny premier Australii, Malcolm Turnbull, jest zagorzałym republikaninem, wizyta przebiegła bez incydentów. Premier Turnbull stwierdził także, że pomimo jego sprzeciwu wobec monarchii z chęcią powitałby Karola jako króla Wielkiej Brytanii.

Książę Norwegii w Brazylii

Książę Haakon wraz z delegacją złożoną z przedstawicieli państwa i biznesu złoży oficjalną wizytę w Brazylii. Podróż, która rozpocznie się 16 listopada obejmie stolicę państwa Brasilię oraz Rio de Janeiro ma na celu przede wszystkim wzmocnienie relacji międzypaństwowych oraz nawiązanie korzystnych kontaktów handlowych z prężnie rozwijającą się brazylijską gospodarką.

Król Szwecji wobec uchodźców

King_Carl_XVI_Gustaf_of_Sweden_2_2013

Król Karol XVI Gustaw Zdjęcie za: Wikipedia

Duża część szwedzkiej elity politycznej, mimo rosnących napięć i incydentów związanych z migrantami, wciąż nie widzi nic złego w przyjmowaniu kolejnych przybyszów do krajów – nawet jeśli ich migracja jest stymulowana w sposób sztuczny, m.in. poprzez pomoc socjalną ze strony państwa. W tym tygodniu zasugerowane zostało by przekazać część dobytku rodziny królewskiej, w tym niektóre pałace, jako pomoc dla imigrantów. Król Karol XVI Gustaw oczywiście sprzeciwił się tym pomysłom. Stwierdził on jednakże, że przekazanie imigrantom nieużytków będących w posiadaniu rodziny królewskiej do produktywnego zagospodarowania może być formą pomocy z jego strony.

Księżniczka japońska w Ameryce Łacińskiej

Na grudzień zapowiedziana została oficjalna wizyta Mako, najstarszej wnuczki japońskiego cesarza Akihito, w Salwadorze i Hondurasie. Będzie to pierwsza oficjalna zagraniczna podróż dwudziestoczteroletniej księżniczki. Jej celem będzie dalsze zacieśnienie współpracy pomiędzy państwami oraz uczczenie osiemdziesięciolecia wzajemnych relacji dyplomatycznych.

Brak komentarzy

zostaw komentarz