Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchistyczny Przegląd Tygodnia #16/2016

Monarchistyczny Przegląd Tygodnia #16/2016

Norweska gazeta chce końca monarchii

We wstępnym artykule norweskiej gazety Stavanger Aftenblad podniesiono konieczność debaty na temat użyteczności norweskiej monarchii i racji jej bytu w dzisiejszym świecie. Gazeta podkreśla, że coraz więcej młodych posłów opowiadałoby się za „konstytucyjną ewolucją” i zmianą ustroju na republikę. Autorzy stwierdzili także, że „konstytucja przeżyła wiele zmian”, a w najbliższych latach nadejdzie „zmierzch monarchii”. Póki co obecna forma ustroju w Norwegii nie budzi zbyt dużych kontrowersji, a rodzina królewska jest popularna.

Szwedzka para królewska odwiedzi Bhutan

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, zdj. za wikipedia

Król Karol XVI Gustaw wraz z małżonką potwierdzili, że odwiedzą Bhutan na zaproszenie króla Jigme. Wizyta zacznie się 8 czerwca i potrwa trzy dni. Wraz z parą monarszą do Bhutanu przybędą przedstawiciele szwedzkich firm. Będzie to pierwsza w historii wizyta szwedzkiego króla w Bhutanie.

Narodowy kongres rumuńskich monarchistów

10 maja miał miejsce czwarty kongres rumuńskich monarchistów zorganizowany przez Narodowy Sojusz dla Restauracji Monarchii. Na kongresie stawili się nie tylko monarchiści z Rumunii, lecz także z Serbii. Trzech przedstawicieli Stowarzyszenia Królestwa Serbii, w tym jego przewodniczący Mario Majstorovici, podkreślili historyczne więzi między obydwoma niegdysiejszymi królestwami oraz ich rodzinami królewskimi. Podpisano także porozumienie między oboma organizacjami, które ma ułatwić współdziałanie na rzecz przywrócenia monarchii w obu krajach.

Tajska księżniczka w Chinach

W piątek wiceprzewodniczący Li Yuanchao spotkał się z księżniczką Bajrakitiyabha Mahidol, która była w trakcie wizyty w Chinach. Yuanchao wezwał do umocnienia wzajemnych więzi oraz podkreślił rolę rodziny królewskiej w relacjach chińsko-tajskich. Księżniczka wyraziła nadzieję, że oba państwa będą kontynuować i intensyfikować współpracę ekonomiczną, polityczną oraz kulturalną.

Japońska para książęca w Watykanie

Książę Fumihito wraz z małżonką, zdj. za: wikipedia

Książę Fumihito wraz z małżonką, zdj. za: wikipedia

Książę Fumihito oraz księżna Kiko w czwartek spotkali się z papieżem Franciszkiem I. Audiencja trwała około pół godziny i zakończona została wymianą prezentów na upamiętnienie tej okoliczności. Jest to pierwsza od 23 lat wizyta członków japońskiej rodziny cesarskiej w Watykanie. Ostatnim razem, w 1993 roku, z Janem Pawłem II spotkał się obecny cesarz Akihito, ojciec księcia Fumihito.

Luksemburska para książęca w Finlandii

Wielki książę Henryk wraz z małżonką Marią Teresą stanęli na czele delegacji, która odwiedziła Finlandię. W skład delegacji weszli wicepremier Etienne Schneider, minister spraw zagranicznych Jean Asselborn, minister środowiska Carole Dieschbourg oraz liczni przedstawiciele luksemburskich firm. Para książęca została przyjęta na lotnisku przez fińskiego ministra handlu zagranicznego i rozwoju Lenitę Toivakka, a oficjalna ceremonia odbyła się w pałacu prezydenckim.

Brak komentarzy

zostaw komentarz