Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #37/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #37/2015

Japoński książę z wizytą w Brazylii

W piątek z wizytą dyplomatyczną zawitał w Brazylii książę Akishino, syn cesarza Akihito. Spotkanie, które odbyło się w 120 rocznicę relacji brazylijsko-japońskich miało za zadanie umocnienie wzajemnych relacji między państwami. Brazylia ma największą na świecie mniejszość japońską, która zdołała odnieść wiele sukcesów w różnych dziedzinach. Sama Brazylia, jako prężnie rozwijająca się gospodarka, jest także silnie obecna w Japonii. Po oficjalnej wizycie w stolicy państwa, Brasilii, książę spotkał się z przedstawicielami mniejszości japońskiej w Rio de Janeiro.

Książę serbski o dziedzictwie narodowym w Kosowie

Książę Aleksander, przy okazji niedawnych żądań Kosowa o przyjęcie do UNESCO, wypowiedział się na temat serbskiego dziedzictwa kulturowego na terenie tego „samozwańczego państwa”, chcącego zmienić nazewnictwo zabytków na swoim terenie pozbywając się nawiązań do Serbii i Serbów. Monarcha podkreślił, że dziedzictwo kulturowe musi być zachowane oraz odporne na zmiany polityczne oraz „polityczną hipokryzję”. Książę zauważył także, że rodzina królewska broni, i wcześniej także broniła, dziedzictwa serbskiego w Kosowie i nie zamierza ustawać w swoich działaniach. Swój komunikat Aleksander zakończył wezwaniem do odwiedzania historycznych miejsc w Kosowie, tak by widoczny było ich znaczenie dla Serbów.

Król Jordanii strzeże statusu quo w Jerozolimie

King-Jerusalemsites (3)

Król Abdullah II wraz z przedstawicielami jerozolimskiego departamentu Awqaf oraz jerozolimskich muzułmanów i chrześcijan

W środę król Abdullah II przyjął delegację złożoną z przedstawicieli jerozolimskiego departamentu Awqaf oraz jerozolimskich muzułmanów i chrześcijan. Na spotkaniu król podkreślił tradycyjną rolę królestwa haszymidzkiego w obronie świętych miejsc w Jerozolimie, oraz zapewnił o pełnym poparciu i stałym kontakcie Jordanii z państwami zachodu. Monarcha zaznaczył także, że dokłada wszelkich starań by zachować status quo i doprowadzić do rokowań między państwem Izrael a autonomią palestyńską. Jednym z ważniejszych punktów spotkania była kwestia montażu kamer na obszarze wokół meczetu Al-Aksa, świętego miejsca muzułmańskiego w Jerozolimie.

Powrót serca rumuńskiej królowej

ROMANIA-ROYALS-HISTORY

Portret królowej Marii

W tym tygodniu serce królowej Marii powróciło z muzeum, w którym umieścili je komuniści, do zamku Pelisor. W ceremonii przeniesienia serca uczestniczyli liczni dygnitarze oraz tłumy zebrane na ulicach Bukaresztu. Królowa Maria była uwielbiana przez swoich poddanych, m.in. z powodu swojej pracy charytatywnej i opieki jaką otaczała żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Do dziś pozostaje ona symbolem oraz wzorcem moralnym dla wielu Rumunów. I choć stosunkowo niewielka liczba mieszkańców Rumunii chce obecnie powrotu monarchii, to coraz więcej pozbywa się niechęci do niej, która została wpojona w czasach komunizmu.

Królowa brytyjska przyjmuje prezydenta Kazachstanu

Prezydent Narsultan Nazarbajew, rządzący w Kazachstanie od 26 lat, został  przyjęty w pałacu Buckingham. Po zawarciu umów o wartości niemal 3 miliardów funtów z różnymi brytyjskimi firmami prezydent udał się na oficjalną kolację z królową. Rodzina królewska jest w dobrych stosunkach z Kazachstanem. Szczególnie wzbudzający kontrowersje książę Andrzej ma dużo powiązań z największym po Rosji producencie ropy w granicach byłego Związku Sowieckiego. Wraz z prezydentem do Wielkiej Brytanii przybyła jego córka, będąca zarazem prawdopodobną następczynią swego ojca na stanowisku prezydenta.

Brak komentarzy

zostaw komentarz