Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #30/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #30/2015

Królowa brytyjska odwiedzi Hiszpanię

Po serii krótkich oficjalnych wizyt w krajach takich jak Włochy, Irlandia, czy Niemcy królowa Elżbieta II zamierza odwiedzić Hiszpanię. Będzie to pierwsza od dłuższego czasu monarchia goszcząca brytyjską królową. Przypuszczenia wskazują, że głównym tematem rozmów pomiędzy Elżbietą II, a Filipem VI będzie kwestia Gibraltaru, który od momentu zajęcia go przez Brytyjczyków stanowi kość niezgody między dwoma państwami.

krolowa berlin 2015 270

Niedawna wizyta królowej brytyjskiej w Berlinie.

 

Obniżona kaucja dla siostry króla

Sąd na Balearach obniżył wysokość kaucji jaką miałaby zapłacić pozbawiona niedawno tytułu siostra króla hiszpańskiego. Kwota została obniżona 2,7 milionów euro do 450 tysięcy. Pozbawiona tytułu książęcego Krystyna została wraz z mężem oskarżona o oszustwa finansowe oraz pranie pieniędzy. Proces powinien rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku.

Król Hiszpanii odwiedzi Biały Dom

Na wrzesień została zapowiedziana oficjalna wizyta króla Filipa VI w Białym Domu. Poza spotkaniem z prezydentem Barackiem Obamą podróż do USA zakłada także odwiedzenie Miami i St. Augustine na Florydzie, która przez długi czas była pod rządami hiszpańskimi. Biały Dom zapowiada, że wizyta króla ma na celu budowanie trwałych więzi między oboma państwami.

Bliższa współpraca Jordanii i Turcji?

Król Jordanii Abdullah II otrzymał we wtorek telefon od prezydenta Turcji Erdogana. Rozmowa dotyczyła niedawnego czynnego włączenia się wojsk tureckich w walkę z Państwem Islamskim. Jako podstawowy warunek efektywnego zwalczania ISIS prezydent wymienił ścisłą współpracę między wojskami tureckimi i jordańskimi. Poza planami i koniecznością współdziałania prezydent przedstawił królowi także dotychczasowe osiągnięcia swoich wojsk i obecną sytuację na froncie.

Kontrowersyjne wakacje saudyjskiego króla

plaza salman za businessinsider

Publiczna plaża w Cannes odgrodzona na potrzeby króla Salmana.

 

Przebywający w Cannes król Salman budzi wiele zamieszania wśród mieszkańców i turystów. Odgrodzenie popularnej plaży, rozpoczęcie nielegalnej budowy na jej terenie oraz nakazanie policjantkom niezbliżania się do willi to tylko niektóre z działań króla potępionych przez lokalne władze. I mimo, że nielegalna budowa została zamknięta, a policjantki nie mają problemów ze zbliżaniem się do willi, to plaża pozostała zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Obecnie w Cannes są dwie grupy obywateli zbierających podpisy pod petycją: ci którzy nie chcą króla robiącego zamieszanie, oraz ci, którzy wolą zachować w mieście monarchę i jego wydający pieniądze na prawo i lewo dwór.

Mowa cesarza Hirohito opublikowana

W Japonii dom cesarski opublikował w formie cyfrowej mowę cesarza Hirohito, w której ogłasza on poddanie się Stanom Zjednoczonym. W w trwającym cztery i pół minuty przemówieniu monarcha używając wykwintnego i autorytatywnego języka wyraża żal z powodu zniszczeń wojennych i poczynionego chaosu. Opublikowane nagranie, choć słabej jakości, wzbudziło wielkie zainteresowanie w Japonii ze względu na ostatnie poczynania obecnego cesarza. Obecny monarcha, Akihito, jest przedstawiany jako pacyfista i liberał w przeciwieństwie do nacjonalistycznego premiera Shinzo Abe chcącego rozwijać siły militarne państwa.

Brak komentarzy

zostaw komentarz