Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #10/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #10/2016

Holenderska para królewska przybyła do Francji

Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką

Król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką

W czwartek rozpoczęła się oficjalna wizyta króla Wilhelma-Aleksandra wraz z małżonką we Francji. Para królewska odbyła szereg spotkań skupiających się na więzach gospodarczych i kulturowych. Monarcha spotkał się z prezydentem, przewodniczącymi senatu i zgromadzenia narodowego, a także burmistrzem Paryża. Para królewska odwiedziła także Luwr oraz jedną z kawiarni gdzie rok temu miał miejsce zamach terrorystyczny. Jest to piąta w holendersko-francuskiej historii taka oficjalna wizyta i jest ona odpowiedzią na wizytę prezydenta Hollande’a w Holandii w 2014.

Król Hiszpanii nie będzie już mediatorem

Król Filip VI stwierdził w poniedziałek, że nie otworzy kolejnej rundy rozmów pomiędzy liderami partii politycznych znajdujących się w parlamencie. Pedro Sanchez, przywódca partii socjalistycznej, nie był w stanie otrzymać zaufania większości parlamentu i zbudować rządu. Politycy będą mieli czas do 2 maja by dojść do porozumienia. W innym razie izba niższa parlamentu zostanie rozwiązana i przeprowadzone zostaną nowe wybory.

Chilijska wizyta w Szwecji

Prezydent Chile Michelle Bachelet przybędzie do Szwecji z oficjalną wizytą w dniach 10-12 maja. Pani prezydent spotka się z parą królewską, przewodniczącym parlamentu oraz premierem. Delegacja będzie też uczestniczyć w seminariach dotyczących problemów biznesu i handlu.

Norweski książę kończy szkolenie spadochroniarskie

W niektórych rodzinach królewskich wielu członków służyło w wojsku bądź przeszło szkolenie – najbardziej znanym przykładem jest tu zapewne brytyjski książę Harry. W tym tygodniu wojskowe szkolenie spadochroniarskie prowadzone przez norweskie siły specjalne ukończył książę Haakon. Książę odbywał wraz z innymi żołnierzami szkolenie składające się z serii fizycznych testów oraz dziennych i nocnych skoków. Książę wszystkie testy zdał i jest teraz certyfikowanym spadochroniarzem wojskowym.

Wywiad z księciem Serbii przeprowadzony przez AP

Książę Serbii Aleksander

Książę Serbii Aleksander

Associated Press (AP) przeprowadziło wywiad z księciem Aleksandrem przy okazji nadchodzącej wizyty w Serbii brytyjskiego księcia, Karola, wraz z małżonką. W wywiadzie książę podkreśla wagę tego, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej odwiedzą Serbię oraz zaznacza pozytywne i bliskie relacje pomiędzy obiema rodzinami. Serbia obecnie jest republiką, lecz rodzina królewska (której głową jest obecnie książę Aleksander) dalej odgrywa w niej dużą rolę.

Sekretarz Stanu USA spotyka się z królem Arabii Saudyjskiej

W piątek Sekretarz Stanu John Kerry spotkał się z królem Salmanem oraz innymi przedstawicielami dworu królewskiego. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Syrii. Długą rozmowę Kerry odbył z księciem ministrem obrony Muhammedem bin Salmanem oraz następcą tronu Mohammedem bin Nayefem. Ten pierwszy jest uznawany przez niektórych za szarą eminencję i jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju.

Brak komentarzy

zostaw komentarz