Strona głównaOgólnaArtykułyMonarchiczny Przegląd Tygodnia #9/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #9/2016

Libijczycy liczą na powrót monarchii

Flaga królestwa Libii

Flaga królestwa Libii

Niektóre środowiska w Libii otwarcie promują przywrócenie monarchii jako odpowiedź na chaos i wciąż trwający konflikt domowy pomiędzy dwoma zwalczającymi się parlamentami oraz wojownikami Państwa Islamskiego. Libijscy monarchiści jako kandydata na króla wskazują Mohammeda el-Senussiego, pra-bratanka ostatniego monarchy Libii, króla Idrisa. Mohammed w czasie trwania reżimu Muamara Kadafiego pracował w ministerstwie rolnictwa, lecz został zmuszony do opuszczenia kraju w latach 80. Jako zdecydowany na podjęcie korony „jeśli lud tego zażąda” deklaruje się także jego kuzyn, Idris al-Senussi. W obliczu niepowodzeń w tworzeniu zorganizowanej władzy i przeciągającego się konfliktu idea powrotu, a przynajmniej tymczasowego powrotu monarchii będzie zyskiwać na popularności. Już obecnie jest ona popularna wśród niektórych z licznych milicji.

Więcej o libijskiej monarchii mogą Państwo przeczytać tutaj: LINK.

Król Rumunii w szwajcarskiej klinice

Król Rumunii Michał I

Król Rumunii Michał I

Na początku tego tygodnia ogłoszono, że król Michał I wycofuje się z życia publicznego by walczyć z rakiem w szwajcarskiej klinice. Mimo, że Rumunia nie jest już monarchią, to obalony przez komunistów, liczący sobie ponad 90 lat król jest przez wielu uznawany za symbol godności i oporu wobec komunizmu. Życzenia zdrowia płyną z całej Rumunii, w tym od byłych prezydentów, polityków oraz przedstawicieli kościołów. Przy królu przebywa obecnie królowa oraz książę Radu.

„Transparentna monarchia” w Luksemburgu

W udzielonym niedawno wywiadzie małżonka księcia Luksemburga Henryka, Maria Teresa wypowiedziała się na temat modernizacji luksemburskiej monarchii. Skomentowała reformy zapoczątkowane w poprzednim roku mające na celu uporządkowanie i uczynienie bardziej transparentnym Sąd Książęcy. Księżna zaznaczyła, że obecnie monarchia luksemburska ma dużo elementów nieformalnych, nieuregulowanych przez żadne prawo, czy konstytucję. Podkreśliła ona także, że ta nieformalność i duże znaczenie samego monarchy i jego małżonki jest dla luksemburskiej monarchii kluczowe.

Holenderska para królewska we Francji

W dniach 10-11 marca król Wilhelm-Aleksander oraz królowa Maksima przybędą do Francji na zaproszenie prezydenta Hollande’a. Podczas wizyty towarzyszyć im będzie minister spraw zagranicznych Bert Koenders. Delegacji towarzyszyć będą też przedstawiciele biznesu, przede wszystkim technologicznie zaawansowanego. Wizyta ma skupić się na pogłębianiu obecnych więzi gospodarczych i kulturowych oraz umocnieniu więzi bilateralnych.

Duńska para książęca w Arabii Saudyjskiej i Katarze

Książę Fryderyk oraz księżniczka Maria w dniach 28 lutego – 3 marca odbyli podróż po Arabii Saudyjskiej oraz Katarze. Wizyta w obu krajach miała na celu promowanie duńskiego biznesu. Parze książęcej towarzyszyła delegacja złożona z przedstawicieli 44 duńskich firm oraz kilku grup wpływu, jak m.in. Konfederacja Duńskiego Przemysłu, czy Duńska Rada Rolnictwa i Żywności. Ogólnym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie więzi handlowych  w sektorach zrównoważonego rozwoju, żywności, opieki zdrowotnej oraz edukacji.

Szejk Kataru spotkał się z saudyjskim księciem

Premier, a zarazem minister spraw wewnętrznych Kataru, szejk Abdullah al-Thani 1 marca w Tunisie spotkał się z księciem koronnym Muhammadem bin Nayefem, premierem Arabii Saudyjskiej oraz pierwszym następcą w kolejce do tronu. Wśród omawianych pomiędzy obiema stronami spraw pojawiła się, poza potwierdzeniem obecnych braterskich stosunków między państwami, kwestia wspólnej obronności.

Brak komentarzy

zostaw komentarz