Strona głównaBelgiaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #4/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #4/2016

Mariano Rajoy odrzuca ofertę króla Hiszpanii

Mariano Rajoy, od 2011 roku premier Hiszpanii, lider Partii Ludowej

Mariano Rajoy, od 2011 roku premier Hiszpanii, lider Partii Ludowej, zdj. za: Wikipedia

Po tygodniu rozmów z przywódcami partii król Filip VI wciąż próbuje przyczynić się do zakończenia kryzysu politycznego i utworzenia nowego rządu. Misję tę chciał powierzyć pełniącemu funkcję premiera Mariano Rajoyowi, jednakże lider Partii Ludowej odrzucił królewską ofertę. Rajoy stwierdził, że bez zdecydowanej większości w parlamencie (Partia Ludowa otrzymała 28% głosów, Socjaliści 22%, a lewicowa partia Podemos 20%) jego rząd nie otrzyma wotum zaufania. W środę mają rozpocząć się kolejne negocjacje z udziałem króla mające na celu wypracowanie kompromisu między trzema głównymi partiami.

Król Holandii spotka się z prezydentem Francji

Na 10 marca zapowiedziana została oficjalna wizyta króla Wilhelma Aleksandra we Francji, podczas której spotka się z prezydentem Francois Hollandem. Królowi będzie towarzyszyć jego małżonka oraz minister spraw zagranicznych Bert Koenders. W tym samym czasie Francję odwiedzi także holenderska minister handlu zagranicznego i rozwoju współpracy Lilianne Ploumen prowadząca szeroko zakrojoną misję o charakterze gospodarczym.

Królowa Belgii obejmuje nową rolę w ONZ

Królowa Matylda na prośbę sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona dołączyła do grupy promującej Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Członkowie tej grupy mają pomóc mobilizować społeczność międzynarodową do wypełnienia przyjętych przez państwa członkowskie we wrześniu 2015 celów do roku 2030. Cele zrównoważonego rozwoju mają być wyznacznikiem zarysu polityki państw członkowskich na kolejne 15 lat. Pośród 17 różnych postulatów wśród celów można znaleźć m.in. ukrócenie procederu małżeństw dzieci, większą kontrolę klimatu, czy polepszenie dostępu do usług finansowych.

Nadchodzące wizyty zagraniczne duńskiej pary książęcej

Mająca mieć miejsce w dniach 24-26 stycznia wizyta księżnej koronnej Marii w Burkina Faso została odwołana ze względu na zagrożenie terrorystyczne – w tym tygodniu zamachowcy zamordowali ponad 20 osób w ataku na luksusowy stołeczny Splendid Hotel. Planowane jest przełożenie podróży na bliżej nieokreśloną przyszłość. W Burkina Faso księżna miała spotkać się z aktywistkami praw kobiet oraz przedstawicielami placówek medycznych. Zgodnie z planem odbyła się natomiast wizyta pary książęcej na Islandii. Kolejną podróż książę koronny Fryderyk wraz z małżonką ma odbyć już w lutym, kiedy to wraz z przedstawicielami biznesu oraz licznymi ministrami odwiedzi Arabię Saudyjską. Wizyta ta ma na celu przede wszystkim nawiązanie lepszych stosunków gospodarczych.

Arabia Saudyjska nawiązuje strategiczne partnerstwo z Chinami

Przewodniczący Xi Jinping wraz z królem Salmanem podczas zawierania porozumienia o współpracy w Rijadzie

Przewodniczący Xi Jinping wraz z królem Salmanem podczas zawierania porozumienia o współpracy w Rijadzie, zdj za: arabnews.com

We wtorek, 19 stycznia, Arabia Saudyjska zawarła z Chinami 14 porozumień mających na celu m.in. rozwinięcie współpracy w zakresie energetyki, kultury, współpracy przemysłowej, oraz umocnienie strategicznego partnerstwa obu państw. Król Salman podkreślił, że w dzisiejszych czasach, szczególnie wobec zagrożenia terrorystycznego, społeczność międzynarodowa musi współpracować, a porozumienie z Chinami na pewno przyniesie na tym polu same korzyści. Następnego dnia przewodniczący Xi Jinping wziął także udział w otwarciu centrum badań nad ropą naftową oraz nowej rafinerii będącej wspólną inwestycją państwowej Saudi Aramco oraz chińskiej Sinopec.

Królowa Jordanii o kryzysie imigranckim

We wtorek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos królowa Rania zabrała kluczowy głos w dyskusji dotyczącej kryzysu imigranckiego. Królowa podkreśliła, że uchodźcy muszą mieć szansę na gospodarczą samowystarczalność, inaczej bowiem staną się podatni na działania ekstremistów. Monarchini zasugerowała także, że skłonna jest doprowadzić do utworzenia „specjalnych stref ekonomicznych”, w których uchodźcy mogliby znaleźć zatrudnienie i „nabyć pożyteczne umiejętności, które mogliby zabrać ze sobą do domu” po tym jak konflikty w ich ojczyznach wygasną. Królowa Rania kilka dni wcześniej spotkała się także z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, który opowiada się za ułatwieniem handlu z Jordanią, tak by pomóc uchodźcom w realny sposób i by zostali oni w regionie zamiast przybywać do Europy. W Jordanii liczącej około 6,5 mln ludności przebywa już ponad 1,6 mln uchodźców.

Najnowsze komentarze

  • Misję tę, a nie tą, Jaśnie Wielmożny Panie Hrabio.

  • Myślę, że na razie zagrożenie nie jest aż tak duże. Ale tylko na razie: im więcej będzie tam muślimów, tym bardziej będą rosły szeregi „niepodległościowców.

zostaw komentarz