Strona głównaAngliaMonarchistyczny Przegląd Tygodnia #3/2016

Monarchistyczny Przegląd Tygodnia #3/2016

Król Filip VI wraz z przewodniczącym parlamentu w pałacu Zarzuela, 14 stycznia 2016, zdjęcie za: Reuters/Emilio Naranjo/ Pool

Król Filip VI wraz z przewodniczącym parlamentu w pałacu Zarzuela, 14 stycznia 2016, zdjęcie za: Reuters/Emilio Naranjo/ Pool

Król Hiszpanii konsultuje się z przywódcami politycznymi

Król Filipe VI w obliczu kryzysu politycznego w Hiszpanii zamierza spotkać się z przywódcami politycznymi najważniejszych partii politycznych. Ostatnie wybory przyniosły zmiany na scenie politycznej Hiszpanii. Dwie najsilniejsze partie, Socjalistyczna i Ludowa, straciły na poparciu przez co żadna z nich nie była w stanie pozyskać większości parlamentarnej. Dwie pozostałe partie, lewicowa Podemos oraz centrowa Ciudadanos wzmocniły swoje pozycje, lecz nie były w stanie dojść do porozumienia ze swoimi rywalami. Król, który w swej przemowie bożonarodzeniowej podkreślał, że najważniejsza jest „jedność dla dobra Hiszpanii” zapowiedział, że dołoży wszelkich starań by doprowadzić do utworzenia nowego rządu.

Książę Walii odwiedzi Bałkany

Zapowiedziana została wizyta księcia Karola wraz z małżonką na zachodnich Bałkanach. W marcu książęca para odwiedzi Chorwację, Kosowo, Czarnogórę oraz Serbię. Nie jest to pierwsza wizyta księcia na Bałkanach. Szczególnie w tej ich części król bywał dość często. Od 1978 roku odwiedził on ten region już 8 razy.

Zmiana na tronie Arabii Saudyjskiej?

Książę Mohammed bin Salman

Książę Mohammed bin Salman

Według Institute for Persian Gulf Affairs, powołującego się na wysoko postawione źródła, na tronie Arabii Saudyjskiej w przeciągu kilku tygodni nastąpi przekazanie władzy królewskiej w ręce księcia Mohammada bin Salmana, syna obecnego króla Salmana I. Książę Mohammad już teraz dzierży dużo władzy i przez wielu uznawany jest za faktycznego władcę, odpowiedzialnego m.in. za rozpoczęte reformy gospodarcze. Książę zarządza już dworem królewskim, jest także zastępcą premiera, ministrem obrony (najmłodszym na świecie) oraz szefem rady do spraw gospodarki i rozwoju. Zmiana na tronie ma pociągnąć także usunięcie obecnego następcy tronu, księcia Mohammada bin Nayefa ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych. Według raportów (o których także pisałem w MPT) większość rodziny królewskiej jest nastawiona negatywnie wobec króla Salmana, więc istnieje duża szansa na zmianę władzy oraz zmianę kolejności sukcesji.

Spotkanie króla Jordanii z prezydentem USA

Prezydent Barack Obama i król Abdullah II w środę spotkali się nieformalnie w bazie sił powietrznych Andrews w USA. Spotkanie, choć bardzo krótkie, nie było bez znaczenia. Jordania jest jednym z kluczowych sojuszników USA w regionie, grającym ważną rolę w walce z Państwem Islamskim. Wcześniej , we wtorek, król Abdullah II spotkał się także z wiceprezydentem Joe Bidenem. Spotkanie z prezydentem było ostatnim punktem podróży króla Abdullaha II w USA.

Królowa Jordanii spotyka się z królową Belgii

We wtorek królowa Rania spotkała się z królową Matyldą w Brukseli. Głównym tematem rozmów był wpływ kryzysu imigranckiego na Jordanię oraz jej infrastrukturę, szczególnie edukacyjną. Królowe dyskutowały o problemach w miastach z dużym odsetkiem Syryjczyków. Nacisk ludności napływowej na instytucje państwa jest szczególnie widoczny w edukacji, gdzie nagły przypływ 150 tysięcy nowych syryjskich uczniów doprowadził do obniżenia się jakości edukacji oraz zmusił nauczycieli do pracy na podwójne zmiany. Temat ten poruszany był także na spotkaniu z przewodniczącym komisji europejskiej Jean Claude Junkerem tego samego dnia.

Cesarz Japonii odwiedzi Filipiny

W dniach 26-30 stycznia cesarz Akihito wraz z małżonką odwiedzi z oficjalną wizytą Filipiny. Jak podaje ogłoszony w tym tygodniu oficjalny grafik para cesarska odwiedzi także miejsca pamięci poświęcone japońskim oraz filipińskim weteranom II wojny światowej. Głównym celem wizyty jest oficjalne uczczenie 60 rocznicy nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Japonią, a Filipinami oraz zbliżenie obu państw.

Król Tajlandii opuszcza szpital

Najdłużej panujący monarcha świata, król Bhumibol Adulyadej, opuścił w poniedziałek szpital, w którym przebywał od maja ubiegłego roku, by odpocząć w swoim pałacu. Mimo, że wkrótce powrócił do szpitala, to oficjalne raporty podają, że król uporał się już w dużej mierze z obrzękiem płuc i infekcją krwi. 88-letni król jest jednym z niewielu stałych elementów krajobrazu politycznego Tajlandii, który przetrwał wiele przewrotów, w tym ostatnie przejęcie władzy przez wojsko.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz