Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #15/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #15/2016

Niedoszły baskijski zamachowiec skazany

Eneko Gogeaskoetxea Arronategui

Eneko Gogeaskoetxea Arronategui, zdj. za: thelocal.es

Eneko Gogeaskoetxea Arronategui, członek baskijskiej organizacji Eta, który planował zamach na ówczesnego króla Hiszpanii (w czasie planowania był nim jeszcze Jan Karol) został skazany łącznie na 92 lata więzienia. Ostateczny wyrok składa się z kary za zabicie oficera policji w trakcie ucieczki (30 lat), konspirowanie przeciwko monarchii (15 lat) oraz przestępstwa związane z planowanym zamachem, jak np. fałszowanie dokumentów i nielegalne posiadanie broni, w tym granatów (łącznie 47 lat).

Król rozwiązuje hiszpański parlament

We wtorek król podpisał dekret rozwiązujący hiszpański parlament oraz zwołujący kolejne wybory na 26 czerwca. Monarcha podpisał dokument w obecności przewodniczącego parlamentu Patxi Lopez po upływie terminu wyznaczonego na utworzenie nowego rządu. Jest to pierwszy przypadek rozwiązania parlamentu i zwołania przedwczesnych wyborów w post-frankistowskiej Hiszpanii. Według sondaży ponowne wybory mogą jednak nie przynieść rozwiązania, a mandaty mogą zostać rozdzielone w podobny sposób między te same cztery partie (Ciudadanos, Podemos, socjalistyczną PSOE oraz Partido Popular Mariano Rajoya).

Wizyta prezydenta Meksyku przełożona

Zaproszony przez holenderską parę królewską prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto nie będzie mógł odwiedzić Holandii w wyznaczonym na 30-31 maja terminie. Wizyta została odsunięta w czasie na nieznany termin. Jak podaje strona holenderskiego domu królewskiego prezydent został poproszony o przesunięcie wizyty przez meksykański rząd.

Królowa oddala petycję dependencji w sprawie referendum

Królowa Elżbieta II, idąc za sugestią rady, oddaliła petycję wystosowaną przez dependencje korony brytyjskiej – Wyspę Man i Wyspy Normandzkie. Petycja ta miała na celu umożliwienie rezydentom dependencji głosowanie w nadchodzącym referendum w sprawie wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Rada oddalenie petycji uargumentowała sprzecznością celu petycji z treścią protokołu trzeciego traktatu akcesyjnego Wielkiej Brytanii.

Luksemburska para książęca w Chinach

Książę Wilhelm, zdj. za: wikipedia

Książę Wilhelm, zdj. za: wikipedia

Książę Wilhelm, luksemburski następca tronu, wraz z małżonką odbyli podróż do Chin. Jej głównym celem jest promocja handlu między dwoma krajami. Para książęca wraz z ministrem gospodarki Etienne Schneider odwiedziła także siedzibę korporacji telekomunikacyjnej ZTE oraz wzięła udział w spotkaniu z Chińską Radą Promocji Handlu Międzynarodowego.

Norweski książę ambasadorem ONZ

Książę Haakon we wtorek zgodził się na dalsze piastowanie funkcji ambasadora dobrej woli dla Programu Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP). W ramach swoich możliwości będzie pełnił tą rolę do maja 2018 roku. Książę ma już doświadczenie we współdziałaniu z UNDP, ponieważ już od 2003 roku był ambasadorem dobrej woli. Przez lata swojej współpracy odwiedził m.in. Timor-Leste, Haiti, Nepal, Tanzanię, Kambodżę, Sierra Leone, Gwatemalę, Burundi, Mongolię i Botswanę.

Brak komentarzy

zostaw komentarz