Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #15/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #15/2015

Król Bahrajnu przyjmuje saudyjskiego ministra obrony

13 kwietnia król Hamad przyjął saudyjskiego ministra obrony, księcia Salmana, na oficjalnym spotkaniu. Dotyczyło ono uściślenia współpracy obu państw szczególnie w kontekście obecnej sytuacji w Jemenie. Oba kraje biorą udział w operacji „Decydująca Burza” (Decisive Storm) i to właśnie ona była głównym tematem spotkania. Obie strony poza aspektem militarnym poddały dyskusji także aspekty humanitarne trwającej akcji.

Queen-Margrethe--z

Królowa Małgorzata II (w środku) pozdrawiająca tłumy z balkonu.

75 urodziny królowej Danii

Królowa Małgorzata II w czwartek obchodziła swoje 75 urodziny. Obchody obejmowały tradycyjne pozdrowienie tłumów z balkonu kopenhaskiego ratusza oraz bal, który odbył się poprzedniego dnia. Uczestniczyli w nim m.in. para królewska Hiszpanii, Belgii, Holandii, Norwegii oraz Grecji. Sama królowa aktywnie bierze udział w życiu kraju (jak pokazała biorąc udział w debacie na temat imigracji: LINK) i, co sama podkreśla, nie zamierza abdykować.

Książę Harry rozpoczyna służbę w Australii

Książę Harry, ochrzczony przez swoich sympatyków przydomkiem „Kapitan Walia”, odbył w tym tygodniu swój pierwszy lot helikopterem w Australii. Poza lotami treningowymi książę uczestniczył też w treningach fizycznych oraz survivalowych, ostatecznie weźmie też udział w regularnych ćwiczeniach z ostrą amunicją. „Kapitan Walia” odbył także spotkania z lokalnymi społecznościami aborygeńskimi oraz odwiedził centrum rekonwalescencji australijskich żołnierzy.

harry

Książę Harry rozmawia z Aborygenem.

Związki zawodowe w zamku Windsor

Członkowie związku zawodowego PCS (Public and Commercial Services) doglądający zamku Windsor zadecydowali większością głosów, że od tej pory nie będą wypełniać tradycyjnie przyjętych funkcji bez specjalnej zapłaty. Do takich „specjalnych obowiązków” zaliczyć można było chociażby oprowadzanie zwiedzających po niektórych częściach zamku – trzeba dodać, że było to całkowicie dobrowolne i zależne od woli pracownika. Związkowcy stwierdzili, że nie będą podejmować działań takich jak oprowadzenie gościa po zamku, używanie swoich umiejętności językowych, czy nawet udzielanie pierwszej pomocy (!) bez specjalnej zapłaty.

Książę Aleksander zaprasza zagranicznych inwestorów

Książę Aleksander chcąc przyczynić się do rozwoju swojego kraju zachęca do inwestycji zagraniczne firmy. Na stronie rodziny królewskiej została w tym celu stworzona specjalna podstrona, gdzie dostępna jest mapa Serbii z podziałem na dystrykty oraz specjalna prezentacja (LINK). Książę przypomina także o tym, że władze państwowe dokładają starań by poprawić warunki dla inwestorów i w porównaniu z innymi państwami regionu ma wiele przewag.

220px-Charlotte,_Grand_Duchess_of_Luxembourg

Wielka księżna Karolina

Uczczenie powrotu rocznicy „nieustraszonej wielkiej księżnej”

We wtorek odbyły się obchody mające uczcić 70 rocznicę powrotu do Luksemburga wielkiej księżnej Karoliny, która zmuszona była opuścić kraj w trakcie II wojny światowej. Mimo tego, że zmuszona została do opuszczenia Luksemburga była ikoną ruchu oporu oraz pozostawała blisko swoich poddanych przy pomocy audycji wygłaszanych drogą radiową. To właśnie ona i jej ciągła aktywność, zarówno na polu dyplomacji, jak i przy odtwarzaniu rządu, była jednym z głównych czynników, które spowodowały, że Luksemburg przetrwał wojnę.

Brak komentarzy

zostaw komentarz