Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #27/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #27/2015

Rehabilitacja serbskiej rodziny królewskiej

8 lipca za nieważny uznany został dekret władz jugosłowiańskich z 8 marca 1947 roku, który odbierał obywatelstwo oraz wszystkie dobra serbskiej rodzinie królewskiej. Na wniosek księcia Aleksandra oraz prof. Olivera Antica serbski sąd najwyższy stwierdził, że dokument od samego początku nie miał mocy prawnej. Jest to kolejny krok ku zwalczeniu komunistycznego dziedzictwa Jugosławii i – być może – ku powrotowi monarchii w Serbii.

Zapowiedź obchodów 90 urodzin brytyjskiej królowej

Zapowiedziane zostały 90 huczne obchody urodzin brytyjskiej królowej, które odbędą się za rok, w czerwcu. Ponad 600 organizacji charytatywnych, wiele wspieranych przez królową, zorganizuje specjalny lunch dla ponad 10 000 osób oraz uliczne obchody. Wielka impreza przewiduje też pikniki i wydarzenia na terenach zamku Windsor, a także mszę dziękczynną.

Królowa Hiszpanii w strukturach ONZ

Królowa Letycja jest kolejną monarchinią, która, po królowej Holandii Maksymie, otrzymała funkcję w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jako Specjalny Ambasador ds. Żywności i Organizacji Rolnictwa będzie miała za zadanie działać na rzecz zwalczenia głodu na świecie w ramach ONZ. Jako, że, podobnie jak większość funkcji w ONZ, Specjalny Ambasador nie może wiele zdziałać, nowa rola królowej (która specjalistką od rolnictwa przecież nie jest) będzie działać raczej jako funkcja prestiżowa. Można zaobserwować ciekawy trend – już dwie królowe przyjęły takie funkcje, w sposób podobny, w jaki niegdyś przyjmowało się niektóre tytuły i ordery.

Król Bahrajnu odznacza brytyjskiego ambasadora

hamad bry ambasad bna.bh

Król Bahrajnu Hamad odznacza brytyjskiego ambasadora.
Zdjęcie za: bna.bh

 

Król Hamad przyjął 10 lipca brytyjskiego ambasadora. Za wysiłek włożony w polepszanie stosunków między dwoma królestwami oraz wzmocnienie stosunków bilateralnych król odznaczył ambasadora Bahraińskim Medalem pierwszej klasy. Obydwie strony wyraziły chęć umocnienia wzajemnych relacji.

Rocznica śmierci króla Jordanii uczczona

7 lipca minęła 43 rocznica śmierci króla Talala. Za jego rządów przygotowana została nowa, zliberalizowana konstytucja państwa (wprowadzona już po abdykacji w 1952 roku) deklarująca „jedność arabską” oraz uznająca Jordanię za kraj arabski. Nowa konstytucja narzucała także wzajemną odpowiedzialność rządu i parlamentu. Król był także członkiem Legionu Arabskiego i weteranem walk izraelsko-palestyńskich.

Nie żyje były saudyjski minister spraw zagranicznych

Dwa miesiące po zastąpieniu przez młodszego krewniaka, zmarł książę Saud al-Faisal. Książę miał 75 lat i był ministrem spraw zagranicznych od 40 lat. Mimo odsunięcia z funkcji ministra dalej utrzymywał dużą władzę pełniąc funkcję doradcy u boku nowego monarchy – króla Salmana. Śmierć al-Faisala zwiastuje ostateczne przejęcie władzy w Arabii Saudyjskiej przez młodszych członków rodziny królewskiej.

Brak komentarzy

zostaw komentarz