Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #1/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #1/2016

Mąż duńskiej królowej przechodzi „na emeryturę”

Drottning_Margrethe_av_Danmark

Królowa Małgorzata II, zdjęcie za Wikipedia/ Johannes Jansson/norden.org

Królowa Małgorzata II w swoim przemówieniu noworocznym obok różnych tematów takich jak terroryzm, czy problem uchodźców, poinformowała, że jej mąż, książę Henryk, niegdyś francuski dyplomata, chce odsunąć się od życia publicznego. Książę małżonek dalej będzie brał udział w oficjalnych uroczystościach, lecz będzie z pewnością mniej widoczny. Królowa podkreśliła, że decyzja o „przejściu na emeryturę” jest osobistą decyzją jej męża, którą musi uszanować. Tekst przemówienia w języku angielskim możecie Państwo znaleźć tutaj: LINK.

Podróże dyplomatyczne brytyjskiej rodziny królewskiej

Opublikowane zostały informacje o tym ile podróży dyplomatycznych odbyli poszczególni członkowie rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II, choć mająca już niemal 90 lat, odbyła aż 341 oficjalnych wizyt, w tym 35 poza Wielką Brytanią. Jej mąż, książę Filip, choć mający już 94 lata przedsięwziął 250 wizyt w kraju i zagranicą. Dla porównania książęta Wilhelm oraz Harry razem wzięli udział jedynie w 292 oficjalnych spotkaniach. Jednakże najbardziej aktywna spośród wszystkich członków rodziny była księżniczka Anna, córka królowej, która wzięła udział w aż 544 spotkaniach.

„Ludzie już nie ufają dynastii Saudów”

Dyrektor Instytutu do spraw Zatoki Perskiej w  Waszyngtonie, Ali al-Ahmed, w udzielonym niedawno wywiadzie dokonał podsumowania działań Arabii Saudyjskiej w minionym roku. Dyrektor podkreślił przede wszystkim złą sytuację saudyjskiego budżetu, z którą winiony jest król Salman. Niepopularne decyzje takie jak podwyższanie cen elektryczności, czy wody, wzrost podatków, ograniczanie wydatków na cele socjalne, zwiększanie wydatków na cele militarne, w tym rozpoczętą przez króla wojnę z szyitami w Jemenie – wszystko to wpływa, że coraz mniej ludzi ufa i popiera monarchię Saudów. Według al-Ahmeda wyznacznikiem braku zaufania do dynastii Saudów mogą być ostatnie wybory lokalne, które zostały zbojkotowane przez 95% populacji.

Saudyjski król spotkał się z prezydentem Turcji

Król Salman w poniedziałek przyjął prezydenta Erdogana w stolicy Arabii Saudyjskiej. Rozmowy między dwoma głowami państwa miały na celu nie tylko ocieplenie stosunków między dwoma państwami, lecz także omówienie kwestii Syrii. Zarówno Turcja jak i Arabia Saudyjska zgodziły się, że będą dążyć do odsunięcia Assada od władzy w Syrii. Królowi Salmanowi towarzyszyło wielu członków dynastii, w tym następca tronu, podczas gdy prezydent Erdogan przybył wraz z ministrami gospodarki, energetyki oraz spraw zagranicznych.

Książę Serbii o swojej służbie krajowi

alexander legia

Książę Aleksander, zdjęcie za royalfamily.org

Książę Aleksander, następca i potomek serbskich królów, podsumował na swojej oficjalnej stronie swoją działalność na rzecz Serbii od momentu powrotu rodziny królewskiej do kraju. Spośród licznych zasług wymienione zostały m.in. liczne inwestycje w pałac królewski, który choć dalej jest własnością republikańskiego państwa, to od 2001 roku został udostępniony rodzinie królewskiej. Podkreślony został także szeroki zakres działalności charytatywnej na rzecz sierot wojennych, dzieci z biednych rodzin oraz zdolnych uczniów i studentów. Ci ostatni mogli liczyć nawet na stypendia i studia na zagranicznych uczelniach. Także działalność małżonki księcia, księżnej Katarzyny została ujęta w podsumowaniu. Księżna wyjątkowo zaangażowana w rozwój medycyny, organizowała liczne zbiórki sprzętu dla serbskich szpitali oraz nawiązywała kontakty z lepiej rozwiniętymi amerykańskimi placówkami.

Brak komentarzy

zostaw komentarz