Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #22

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #22

Hiszpańska para królewska we Francji

hisppairgendarm

Hiszpańska para królewska w otoczeniu hiszpańskich żandarmów.
Zdjęcie za: Chesnot/getty images

Król Filip VI wraz z małżonką odbył oficjalną podróż do Francji. Pierwotnie miała się ona odbyć w marcu, lecz została przesunięta ze względu na katastrofę samolotu Germanwings. Podczas trzydniowej wizyty para królewska spotkała się na prywatnej audiencji z prezydentem Francji, król wygłosił przemowę we francuskim parlamencie (poruszono tematy integracji europejskiej i terroryzmu), przemówił on także na hiszpańsko-francuskim spotkaniu ekonomicznym, gdzie podkreślił wagę związków gospodarczych między krajami.

Wypadek samochodowy z udziałem księżniczki Szwecji i prezydenta Indii

Konwój czterech samochodów uległ wypadkowi w czasie trzydniowej wizyty prezydenta Indii w Szwecji. Podczas wypadku, w którym ranne zostały cztery osoby nie ucierpiała księżniczka Wiktoria ani prezydent Indii. Po wypadku wizyta była kontynuowana, planowo został wygłoszony wykład na uniwersytecie w Uppsali. Prezydent Pranab Mukherjee jest pierwszą głową państwa Indii, która odwiedziła Szwecję. Został on zaproszony przez króla Karola XVI Gustawa.

dutchroyobama

Królowa Maksima oraz król Wilhelm Aleksander w Białym Domu.
Zdjęcie za: AFP/getty images

 

Wizyta holenderskiej pary królewskiej w USA

W poniedziałek prezydent Obama powitał w Waszyngtonie króla Wilhelma Aleksandra wraz z małżonką. Na spotkaniu z prezydentem poruszane były kwestie współpracy narodowej w sprawie, m.in. Ukrainy, czy Państwa Islamskiego. Podczas swojej wizyty para królewska odwiedziła także Michigan, największe skupisko ludności holenderskiej w USA, gdzie wzięła udział w prezentacji mechanicznych kończyn w instytucie rehabilitacji.

Związek Kanady i Zjednoczonego Królestwa kwestionowany?

W 2013 roku, gdy Wielka Brytania dokonała zmian w prawie dynastycznym, (na podstawie którego pierworodne dziecko pary książęcej, bez względu na płeć, ma zostać monarchą) państwa których głową jest królowa brytyjska zaadaptowały takie same zmiany prawne. Jednakże kilku prawników konstytucyjnych kwestionuje decyzję kanadyjskiego parlamentu, nazywając ją kopiowaniem prawa „obcego państwa”. Według prawników konieczna jest konsultacja z prowincjami, z których składa się państwo kanadyjskie. Sprawa ta ma obecnie mniejsze znaczenie, gdyż księżna Katarzyna urodziła syna, lecz według niektórych może doprowadzić do dalszego osłabienia więzi pomiędzy Kanadą, a Wielką Brytanią.

Prywatna podróż księcia Walii do Rumunii

1-940x705

Książę Karol w czasie wizyty w posiadłości książęcej.
Zdjęcie za: http://www.romaniaregala.ro

 

Książę Karol odbył w zeszłym tygodniu podróż do Rumunii, gdzie założył nową fundację na rzecz rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego tego kraju. Podczas swojej wizyty książę Karol odwiedził księżniczkę Małgorzatę i księcia Radu w ich posiadłości, spotkał się także z prezydentem Klausem Iohannisem. Książę od dłuższego czasu wyrażał zainteresowanie Rumunią, szczególnie Transylwanią, brał także udział w wielu akcjach charytatywnych na terenie kraju.

Król Tajlandii znów w szpitalu

Król Bhumibol Adulydej został odwieziony do szpitala na „rutynową kontrolę”, z której powrócił na początku tego tygodnia. Mający problemy zdrowotne król, liczący już 87 lat, cieszy się niegasnącą popularnością w swoim kraju i jest uznawany za ostoję stabilności (przeżył w swoim życiu liczne zamachy stanu utrzymując się dalej na tronie).

Brak komentarzy

zostaw komentarz