Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #21/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #21/2015

aleksander,wet

Król Wilhelm Aleksander wraz z kanadyjskim weteranem w Ottawie.

 

Holenderska para królewska w Kanadzie

W środę rozpoczęła się trzydniowa podróż króla Wilhelma Aleksandra wraz z małżonką po Kanadzie. Podróż była częścią obchodów siedemdziesięciolecia wyzwolenia Holandii, w czasie którego zginęło około 8000 Kanadyjczyków. By promować rozwój więzi akademickich między krajami, król ogłosił 70 nowych stypendiów dla Kanadyjczyków studiujących w Holandii. Obydwa państwa od czasów II wojny światowej są ze sobą w bardzo dobrych stosunkach. Podczas okupacji to właśnie w Kanadzie przebywała holenderska rodzina królewska.

Król Norwegii na konferencji w Anchorage

Król Harald podczas swojej wizyty na Alasce otworzył konferencję dotyczącą wydobycia ropy za pomocą platform wiertniczych w Arktyce. Konferencja ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń między specjalistami z Alaski i Norwegii oraz przyczynić się do rozwoju przemysłu paliwowego. Król podkreślił także podobieństwa między Alaską i Norwegią, które w ciężkich warunkach geograficznych „zbudowały prosperujące społeczeństwo oparte na odpowiedzialnym użytkowaniu surowców naturalnych”. Odwierty w Arktyce z czasem pełnią coraz większą rolę w światowym wydobyciu ropy, co budzi opór ekologów i „zielonych”.

Brytyjska królowa otwiera parlament po ostatnich wyborach

27 maja królowa Elżbieta II wzięła udział w tradycyjnej ceremonii otwarcia brytyjskiego parlamentu. Uroczysta ceremonia, której tradycje wywodzą się z czasów wojny domowej, zwieńczona została jak zawsze królewską przemową, czyli listą reform zapowiedzianych przez brytyjski rząd. Pośród obiecanych ustaw i praw znajdują się: referendum w sprawie członkostwa w UE w 2017 roku, zakaz podwyżek podatku dochodowego, VAT i ubezpieczenia społecznego na pięć lat, obniżenie wysokości świadczeń socjalnych na gospodarstwo domowe oraz wyższy poziom edukacji i opieki dla dzieci oraz osób starszych. Pełną listę obiecanych reform można znaleźć tutaj.

wiktoriamilwek

Księżniczka Wiktoria podczas ćwiczeń.

 

Szwedzka księżniczka na weekendzie wojskowym

Księżniczka Wiktoria wzięła udział w edukacyjnym weekendzie wojskowym organizowanym przez Szwedzką Federację na rzecz Ochotniczej Obrony. Księżniczka brała udział w ćwiczeniach takich jak udzielanie pierwszej pomocy i pożarnictwo. Federacja stawia sobie za cel promowanie ochotniczych organizacji obronnych oraz szwedzkiej armii i sił rezerwowych.

Serbska para książęca na koncercie charytatywnym

Książę Aleksander wraz z małżonką i jej siostrą wzięli udział w koncercie charytatywnym organizacji dobroczynnej „Privrednik”. Zajmuje się ona m.in. udzielaniem stypendiów uzdolnionym uczniom i studentom. Książę jest patronem i honorowym przewodniczącym organizacji. W czasie swojego przemówienia książę podkreślił: „Pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują jest częścią dziedzictwa i tradycji mojej rodziny. Młodzi ludzie są naszą przyszłością”. Mimo, że książę Aleksander nie posiada władzy politycznej, a Serbia nie jest aktualnie królestwem, to rodzina królewska odgrywa dużą rolę w Serbii. Działania kulturalne i dobroczynne (m.in. dostarczanie najnowocześniejszego sprzętu do szpitali) stało się wizytówką pary książęcej.

Brak komentarzy

zostaw komentarz