Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #20/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #20/2015

ludwik alfons burbon

Ludwik Alfons Burbon

 

Daily Mail o pretendentach do tronu Francji

22 maja na stronie dziennika Daily Mail ukazał się artykuł poświęcony pretendentom do francuskiego tronu. Głównym bohaterem jest Ludwik Alfons Burbon, potomek Ludwika XIV i (przez matkę) prawnuk generała Francisco Franco. Artykuł podkreśla, że mający 41 lat bankier ma poparcie legitymistów, a jako król nosiłby imię Ludwika XX. Warte uwagi jest też to, że kuzynem Ludwika Alfonsa jest niegdysiejszy król Hiszpanii Jan Karol I.

Wywiad CNBC z królem Jordanii

W wywiadzie dla CNBC król Abdullah odpowiadał głównie na pytania dotyczące gospodarki Jordanii oraz sytuacji w regionie. Monarcha naświetlił także plany gospodarcze oraz sposoby jakimi należałoby rozwiązać m.in. problem uchodźców uciekających przed Państwem Islamskim. Tłumaczenie wywiadu w tym tygodniu ukaże się na naszej stronie.

obiad w białym pałacu

Obiad w Białym Pałacu, książę wraz biskupami serbskiego kościoła.

 

Książę Serbii i spotkania religijne

W tym tygodniu książę Aleksander uczestniczył aż w dwóch spotkaniach z przedstawicielami religii obecnych w Serbii. Pierwszym z nich była 147 rocznica uzyskania wolności wyznania przez muzułmanów w ówczesnym Księstwie Serbii. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele państwa oraz Kościoła Katolickiego i prawosławnego. Drugim ze spotkań był oficjalny obiad tradycyjnie organizowany w Białym Pałacu z okazji wiosennej sesji zgromadzenia biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Książę podziękował za wsparcie okazywane koronie przez kościół. Aleksander podkreślił także, że monarchia i kościół to instytucje przynoszące krajowi stabilność.

Król Norwegii z wizytą w USA

W środę król Harald rozpoczął sześciodniową wizytę w USA. Wizyta będzie obejmować zachodnie wybrzeże USA – stan Waszyngton oraz Alaskę. Poza odebraniem honorowego doktoratu oraz spotkaniom z emigracją norweską przewidziane będą także spotkania z biznesmenami norweskimi oraz amerykańskimi. Podczas pobytu na Alasce poruszane będą kwestie Arktyki oraz zmian klimatu.

Inauguration Ceremony - Queen Beatrix Abdication and King Willem Alexander Investiture

Królowa Maksima wraz z małżonkiem w czasie koronacji.

 

Książę Walii z wizytą w Irlandii Północnej

Książę Karol odwiedził Mullaghmore w Irlandii Północnej, gdzie IRA zamordowała jego stryjecznego dziadka, Lorda Mountbattena, wraz z synem w 1979 roku. Lord Mountbatten, mąż stanu, wicekról Indii, był bardzo blisko rodziny królewskiej oraz księcia Karola. Sam książę stwierdził, że Mountbatten był dla niego jak „dziadek, którego nigdy nie miałem”.

Urodziny królowej Holandii

17 maja 44 urodziny obchodziła królowa Maksima, żona króla Wilhelma Aleksandra, który objął tron po abdykacji królowej Beatrix. Królowa Maksima jest pierwszą królową małżonką (niebędącą władczynią) od 1890 roku. Od 1890 do 2013 roku władzę wykonawczą w kraju pełniły królowe.

Najnowszy komentarz

zostaw komentarz