Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2014

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2014

Pogrzeb królowej Fabioli

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 12 grudnia w katedrze św. Michała i św. Gudioli w Brukseli. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wielu rodzin monarszych, w tym japońska cesarzowa Michiko, tajska księżniczka Maha Chakri Sirindhorn, były król Hiszpanii Juan Carlos, królowa Danii Margaret II, król Szwecji Karol XVI, król Norwegii Harald V oraz była królowa Holandii Beatrycze. Na ceremonii nie stawił się za to żaden przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej, która nie wysłała nikogo ze względu na brak bliższych więzi dynastycznych oraz fakt, że królowa nie była głową państwa (bądź małżonką głowy państwa). Decyzja brytyjskiego domu królewskiego wzbudziła wiele kontrowersji w Belgii i Wielkiej Brytanii.

thai prince wife

Książę Maha Vajiralongkorn wraz z Srirasmi Suwadee

 

Żona księcia Tajlandii pozbawiona tytułu

Księżna Srirasm Suwadi publicznie zrezygnowała ze swojego tytułu. Trzecia żona liczącego sobie 62 lata następcy tronu Tajlandii księcia Maha Vajiralongkorna miała z nim jednego syna. Powodem rezygnacji jest fakt, że wielu jej krewnych zostało aresztowanych w ostatnich skandalach korupcyjnych. Pośród czwórki rodzeństwa i innych krewnych aresztowany został także jej wuj będący generałem policji. Drugą żonę następcy tronu, Yuvadhida Polpraserth, spotkał podobny los: została ona zdyskredytowana i wygnana. Przyszłość Srirasm Suwadi w kraju stoi pod znakiem zapytania.

 

Król Filip VI w Katalonii

„Nie możemy pozwolić na osłabienie ani podziały, gdy świat dąży do coraz większej integracji, wzmacniającej zależności kształtujące naszą gospodarkę i społeczeństwo” powiedział król na spotkaniu z przywódcami biznesu w Barcelonie. Swoje słowa monarcha skierował także do regionalnego prezydenta Katalonii chcącego doprowadzić do przyspieszonych wyborów, skupionych na kwestii niepodległości. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zjednoczyć nasze siły i ujednolicić strategie”, powiedział Filip VI podkreślając, że potrzeba więcej ducha „współpracy i solidarności”. Katalonia jest najbogatszym i najlepiej rozwiniętym krajem Hiszpanii.

wystrzał z działa albert

Uroczysty wystrzał z działa ogłaszający narodziny książęcych dzieci

 

Księżna Monako rodzi bliźniaki

Potomkowie książęcej pary Monako otrzymali imiona Gabriela oraz Jakub. Książę posiada już dwójkę dzieci, lecz są one wyłączone z sukcesji ze względu na pozamałżeńskie pochodzenie. Przed narodzinami książę Albert zaznaczył, że jeśli bliźnięta będą tej samej płci, następcą tronu będzie to, które urodzi się jako pierwsze. Jako, że z dwójki dzieci tylko Jakub jest chłopcem, to właśnie on zostanie następcą tronu. Ostatni raz bliźnięta urodziły się w rodzinie książęcej w XIII wieku.

 

Książę i Księżna Cambridge w USA

Książę Wilhelm wraz żoną w poniedziałek poleciał do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą oraz wygłosił mową dotyczącą nielegalnego handlu zwierzętami w siedzibie Banku Światowego. Jego małżonka została w Nowym Jorku na spotkaniu z pierwszą damą tego miasta.

bazar fundacja

Książę Aleksander z małżonką otwierają bazar dobroczynny

 

Bazar dobroczynny serbskich monarchów

Książę Aleksander i jego żona Katarzyna otworzyli 12 grudnia w Belgradzie dobroczynny bazar świąteczny. Na bazarze ufundowanym przez fundację księżnej Katarzyny sprzedawane były rękodzieła dzieci i dorosłych leczonych poprzez swoją pracę. Zjawili się na nim przedstawiciele Komisji dla Uchodźców i Migracji, ambasadorowie wielu krajów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz przedstawiciele serbskiego życia publicznego i kulturalnego. Serbska rodzina królewska bierze aktywny udział w życiu swego kraju.

Najnowszy komentarz

zostaw komentarz