Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #24/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #24/2015

Wzrasta popularność hiszpańskiego króla

Sondaż przeprowadzony przez gazetę El Pais pokazuje, że po pierwszym roku rządów króla Filipa VI wśród Hiszpanów znacząco wzrosła popularność monarchii. Według gazety 81% ankietowanych ocenia działania króla pozytywnie, 17% negatywnie, a 2% nie wie, bądź nie odpowiedziało. Działania króla na arenie międzynarodowej cieszą się w sondażu 78% poparcia. Monarcha odkąd objął tron stara się ściśle kontrolować wydatki monarchii oraz zwalczać wszelkie skandale.

Hiszpańska eks-księżna sprzedaje willę

Siostra króla Filipa VI pozbawiona w zeszłym tygodniu tytułu książęcego na tle skandalu korupcyjnego sprzedała posiadłość w Barcelonie wartą około 7 milionów euro. Niegdysiejsza księżna Krystyna zmuszona została do sprzedaży willi by móc złożyć w sądzie poręczenie majątkowe. Zarówno Krystyna jak i jej mąż zaprzeczają udziałowi w defraudacji, o którą zostali oskarżeni. Data rozprawy nie jest obecnie znana.

Koniec kariery wojskowej księcia Harry’ego

ksiaze harry helikopter

Książę Harry pilotujący śmigłowiec. Zdjęcia za: BBC

Piąty w linii do tronu książę kończy swoją karierę wojskową po 10 latach służby. Jako żołnierz książę Harry służył m.in. w Afganistanie i został wyszkolony na pilota helikoptera Apache. Po opuszczeniu wojska książę zamierza dalej współpracować z siłami militarnymi krajów Wspólnoty Narodów. W przeciągu tygodnia zamierza udać się do krajów Afryki: Namibii, Botswany, RPA oraz Tanzanii. Będzie tam współpracował z lokalnymi służbami przy zwalczaniu kłusownictwa jako wolontariusz.

800 rocznica Wielkiej Karty Swobód

W poniedziałek królowa wzięła udział w obchodach mających uczcić jeden z najważniejszych angielskich dokumentów w historii. Wielka Karta Swobód, zatwierdzona przez króla Jana w 1215 roku, znamionuje początek prawnego ograniczania władzy na skalę ogólnokrajową. Dokument ten według wielu historyków jest podstawą wielu obecnych dziś praw, zarówno w kręgu anglosaskim jak i na całym świecie.

Wielka księżna wizytuje okręt „Jarosław Mądry”

maria romanowa okret

Maria Romanowa na pokładzie okrętu „Jarosław Mądry”.
Zdjęcia za: Kommersant Photo

 

Wielka księżna Maria Romanowa odwiedziła Królewiec. Podczas swojej kilkudniowej wizyty wielka księżna wzięła udział w uroczystościach uczczenia ofiar „Wojny Ojczyźnianej”, odwiedziła grób Immanuela Kanta, złożyła także wizytę w szkole kadetów oraz dumie Obwodu Kaliningradzkiego. Najważniejszym momentem odwiedzin była wizytacja stoczni oraz fregaty „Jarosław Mądry”, która została w 2012 roku oddana pod opiekę głowy domu carskiego. Wizyta zakończyła się 17 czerwca powrotem wielkiej księżnej do Petersburga.

Ambitne plany królestwa Jordanii

W zeszłym tygodniu król Abdullah II odbył serię spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, przywódców plemiennych oraz Ammańskiej Giełdy. Król podkreślił wpływ narastającego w regionie chaosu na gospodarkę kraju – zaznaczył także, że obowiązkiem państwa jordańskiego jest zniwelowanie jego negatywnych skutków. Wspieranie plemion żyjących na irackim i syryjskim pograniczu, niedostatek wody dotykający wielu rolników, przyciąganie inwestorów i kwestia uchodźców były problemami, które król uznał aktualnie za najważniejsze.

Rajd rowerowy na cześć królowej

W Tajlandii zapowiedziano sierpniowy rajd rowerowy na cześć królowej Sirikit, żony rządzącego króla Bhumibola Adulyadeja. Na jego czele ma jechać książę Maha, a trasa ma wynosić łącznie 43 kilometry. Rajd ma się odbyć w stolicy, lecz przewidziane są także lokalne rajdy w wielu mniejszych miastach. Przygotowania już trwają, a zapisy rozpoczną się na początku lipca za pośrednictwem strony internetowej.

Brak komentarzy

zostaw komentarz