Niemcza na szlaku historii

Niemcza była znana każdemu uczniowi, który uzyskał świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i nie było ono wydane z uwagi na osiągnięty wiek. Jak z tą wiedzą jest teraz trudno ocenić, ale chyba nie najlepiej. Natomiast mieszkańcy Niemczy, podobnie jak ich przodkowie sprzed tysiąca lat, do historii, tradycji i tożsamości przywiązują bardzo dużą wagę. Dostrzeże to każdy, kto odwiedzi to urocze dolnośląskie miasteczko położone na szlaku łączącym Polskę z Czechami.

Wieści o organizowanych przez Fundację Korony Polskiej obchodach Millennium Królestwa Polskiego 1025 – 2025 dotarły również do Niemczy i co najważniejsze trafiły na bardzo podatny grunt tamtejszego społeczeństwa, lokalnych władz i Kościoła.

Pod koniec lutego, dokładniej 23-ego w niedzielę, odbyła się uroczystość milenijna zapoczątkowana Mszą św. odprawioną w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Profesora Ignacego Deca Ordynariusza Świdnickiego Seniora, w asyście Proboszcza i księży gości. W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do wielu aspektów historycznych i duchowo moralnych łączących dawną przeszłość z rzeczywistością w której żyjemy.

Uroczystości po Mszy św. w kościele były kontynuowane w pięknej, wypełnionej po brzegi, auli Niemczańskiego Ośrodka Kultury. Na tę okoliczność przygotowano specjalną dekorację wnętrza i sceny, na której centralne miejsce zajmował obraz, namalowany specjalnie dla uczczenia 1000 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Przed obrazem były wystawione odtworzone insygnia koronacyjne Królestwa Polskiego, tzw. Korona Chrobrego wraz z berłem i jabłkiem. Dekoracji dopełniał 70 cm posąg Bolesława Chrobrego, portret króla autorstwa Karola Pietruchy i okolicznościowy plakat, stworzony przez grafików również specjalnie na obchody milenijne

Gości honorowych, organizatorów i mieszkańców Niemczy powitał jeden z liderów Konfederacji Spiskiej pan Piotr Urbanowicz. Krótkie przemówienia okolicznościowe, w imieniu władz Niemczy, wygłosili Zastępca Burmistrza pan Andrzej Osipowicz, a następnie Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego pan Grzegorz Kosowski. W imieniu współorganizatora głos zabrał Prezes Fundacji Polskiej Jan Skowera. W części merytoryczno-historycznej pani Renata Kukuła wygłosiła bogato ilustrowaną prelekcję, ukazującą historię Niemczy, jej związki z Bolesławem Chrobrym i przełomowymi wydarzeniami jego panowania uwieńczonego królewską koroną, której mogłoby nie być, gdyby zabrakło bohaterskiej postawy Niemczan.

Niemczańską uroczystość zakończył wspólny obiad w restauracji „Pod Łabędziem”.

Jan L. Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz