Z okazji platynowego jubileuszu panowania Królowej Elżbiety II Pałac Buckingham wydał informację na temat Królowej, na którą składa się 70 faktów z Jej życiorysu i kroniki panowania.
1. 9 września 2015 r. Królowa została najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, przewyższając panowanie jej praprababki królowej Wiktorii. W przemówieniu wygłoszonym tego historycznego dnia podczas zaręczyn w Scottish Borders Jej Wysokość powiedziała: „Nieuchronnie długie życie może przejść przez wiele kamieni milowych – moje własne nie jest wyjątkiem – ale dziękuję wszystkim i wielu innym w kraju i za granicą za wasze wzruszające przesłania wielkiej życzliwości.”
2. Jej Wysokość podróżuje częściej niż jakikolwiek brytyjski monarcha przed nią. W samym Commonwealth podczas swoich rządów złożyła ponad 150 wizyt.
3. Królowa odwiedziła ponad 100 krajów jako monarcha, w tym Kanadę 22 razy – najczęściej niż jakikolwiek inny kraj na świecie – i Francję 13 razy – najczęściej niż jakikolwiek inny kraj w Europie.
4. Pierwsze publiczne zaangażowanie Jej Królewskiej Mości (jako księżniczki Elżbiety) miało miejsce 21 kwietnia 1942 roku, w jej szesnaste urodziny, kiedy – wtedy księżniczka Elżbieta – przeprowadziła inspekcję gwardii grenadierów w zamku Windsor.
5. W ciągu swoich rządów królowa wykonała ponad 21 000 różnych zadań.
6. Jej Wysokość udzieliła królewskiej zgody na około 4000 ustaw Parlamentu.
7. Królowa przyjęła 112 wizyt państwowych w Wielkiej Brytanii, w tym cesarza Etiopii Haile Selassie (1954), cesarza Japonii Hirohito (1971), prezydenta Polski Lecha Wałęsę (1991) i prezydenta USA Baracka Obamę (2011). ).
8. Jej Wysokość jest obecnie Patronką ponad 500 organizacji, w tym: ponad 70 organizacji edukacyjnych i szkoleniowych; ponad 60 organizacji sportowych i rekreacyjnych; ponad 30 organizacji wyznaniowych; oraz ponad 40 organizacji artystycznych i kulturalnych.
9. Królowa wysłała ponad 300 000 kartek z gratulacjami do osób obchodzących swoje setne urodziny oraz ponad 900 000 wiadomości do par obchodzących Diamentową (60.) rocznicę ślubu.
10. Co najmniej 35 krajów wydało monety z wizerunkiem Królowej.
11. Jej Królewska Mość sprawowała ponad 50 funkcji i przyjęła nominacji w brytyjskich i Commonwealth Armed Services za życia.
12. Królowa nosi tytuł „Obrońca wiary i najwyższego gubernatora Kościoła anglikańskiego”. Tytuły te sięgają panowania króla Henryka VIII, któremu w 1521 r. papież Leon X przyznał tytuł „Obrońca wiary”.
13. Jej Wysokość jest oddaną chrześcijanką i wierną Kościoła, i często mówiła o swojej wierze w swoich przemówieniach i audycjach. „Dla mnie życie Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju, którego narodziny dzisiaj świętujemy, jest inspiracją i kotwicą w moim życiu” – powiedziała w swoim audycji bożonarodzeniowej z 2014 roku. „Jako wzór pojednania i przebaczenia, wyciągnął ręce w miłości, akceptacji i uzdrowieniu. Przykład Chrystusa nauczył mnie szanowania i doceniania wszystkich ludzi bez względu na wiarę lub nie”.
14. Królowa została uwieczniona na ponad 200 oficjalnych portretach podczas jej panowania, pierwszy był wykonany w 1933, kiedy miała siedem lat i był portretem namalowanym przez anglo-węgierskiego artystę Philipa Alexiusa de Laszlo.
15. Szacuje się, że Kolekcja Królewska, powierzona Jej Królewskiej Mości dla jej następców i narodu, liczy ponad milion pojedynczych dzieł, w tym ponad 8000 obrazów, 160 000 akwarel, grafik i rysunków, 200 000 fotografii, 300 000 przedmiotów sztuki dekoracyjnej i 200 000 książek i rękopisów.
16. Od 1952 roku w Pałacu Buckingham zorganizowano ponad 180 Garden Party, a za panowania królowej w Garden Party wzięło udział ponad 1,5 miliona osób.
17. Za rządów Jej Królewskiej Mości było 14 Prezydentów Stanów Zjednoczonych i, z wyjątkiem Prezydenta Johnsona (1963-9), Jej Wysokość spotkała się z każdym z nich.
18. Podczas jej panowania rządy w Wielkiej Brytanii sprawowało 14 premierów – jej pierwszym premierem był Winston Churchill.
19. Jej Wysokość posiadała ponad 30 Corgi i Dorgi podczas swojego panowania, z których większość wywodzi się od jej pierwszego Corgi, Susan, która została jej podarowana na jej osiemnaste urodziny w 1944 roku.
20. Królowa po raz pierwszy podróżowała londyńskim metrem w maju 1939 r. ze swoją guwernantką Marion Crawford i jej siostrą księżniczką Małgorzatą. Od tego czasu otworzyła nowy odcinek linii Victoria (1969); otworzyła przedłużenie Piccadilly Line do lotniska Heathrow (1977); odwiedziła Baker Street Station z okazji 150. rocznicy powstania londyńskiego metra (2013); i odwiedziła plac budowy Crossrail na Bond Street Station (2016).
21. Jej Królewska Mość wygłosiła swoją pierwszą audycję radiową w 1940 roku, kiedy w wieku 14 lat nagrała w BBC „Godzinę dla dzieci” przesłanie wsparcia dla młodych ludzi dotkniętych wojną w Europie, szczególnie tych ewakuowanych ze swoich domów. „Mogę szczerze powiedzieć wam wszystkim, że my, dzieci w domu, jesteśmy pełni radości i odwagi” – powiedziała. „Staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym dzielnym marynarzom, żołnierzom i lotnikom, a także staramy się znosić niebezpieczeństwo i smutek wojny”.
22. Królowa wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej (kobiecy oddział armii brytyjskiej podczas II wojny światowej) w 1945 roku, stając się pierwszą kobietą z rodziny królewskiej, która dołączyła do Służb Zbrojnych jako pełnoetatowa, aktywna członkini. Jako Subaltern nauczyła się prowadzić i obsługiwać pojazdy.
23. Pierwsza oficjalna wizyta Jej Królewskiej Mości odbyła się w 1947 roku jako księżniczki Elżbiety, kiedy odbyła tournée po Afryce Południowej, Południowej Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe) i brytyjskim protektoracie Bechuanaland (Botswana) z królem Jerzym VI i królową Elżbietą. Królowa obchodziła swoje 21. urodziny w RPA, co uświetniło przemówienie wyemitowane w całej Wspólnocie. W przemówieniu księżna wyznała swoim poddanym co będzie celem Jej życia, mówiąc: „Oświadczam wam wszystkim, że całe moje życie, czy to długie, czy krótkie, będzie poświęcone służbie dla was”.
24. Pierwszą nominacją wojskową Królowej było stanowisko pułkownika gwardii grenadierskiej. Nominacja została dokonana w lutym 1942 roku po śmierci jej stryjecznego wuja i ojca chrzestnego, księcia Connaught.
25. W 1953 Jej Wysokość wykonała pierwszą świąteczną transmisję z zagranicy, nadając na żywo z Nowej Zelandii. W audycji Jej Królewska Mość mówiła o tym, jak bardzo była mile widziana: „Podczas mojej podróży tutaj przebyłam tysiące mil przez wiele zmieniających się scen i klimatów. Jednak pomimo tego wszystkiego, dziś czuję się w zupełności i najszczęśliwiej jak w domu”.
26. Jacht królewski Britannia został po raz pierwszy użyty przez królową, gdy 1 maja 1954 wyruszyła z Księciem Edynburga w Tobruku w Libii na ostatni etap ich trasy Commonwealth Tour, wracając do Pool of London. Ostatni raz królowa przebywała na pokładzie Britannii z oficjalną wizytą 9 sierpnia 1997 r. podczas wizyty na wyspie Arran.
27. 26 marca 1976 r. Jej Wysokość wysłała swój pierwszy e-mail podczas wizyty w Royal Radar Establishment, Malvern, obecnie znanym jako Royal Signals and Radar Establishment. Wiadomość e-mail została wysłana do Sekretarza Obrony USA, aby formalnie rozpocząć współpracę brytyjsko-amerykańską w zakresie wojskowego języka programowania.
28. W 1986 roku Królowa została pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził Chiny.
29. Jej Wysokość była pierwszym brytyjskim monarchą, który przemówił w Izbie Kongresu Stanów Zjednoczonych 16 maja 1991 roku.
30. W 1997 roku Królowa uruchomiła pierwszą oficjalną stronę internetową Pałacu Buckingham, w 2014 wysłała swój pierwszy tweet, a w 2019 opublikowała swój pierwszy post na Instagramie.
31. W 2009 Jej Wysokość po raz pierwszy była świadkiem Swan Uppping. To coroczne wydarzenie nad Tamizą obejmuje ważenie i mierzenie łabędzi oraz sprawdzanie ich zdrowia i samopoczucia. Od XII wieku monarcha zachowuje prawo własności wszystkich nieoznaczonych łabędzi niemych znalezionych na określonym odcinku Tamizy.
32. Królowa wprowadziła Krzyż Elżbiety w 2009 roku. Był to pierwszy medal, któremu nadała swoje imię. Nagroda została ustanowiona w celu szczególnego uznania dla tych rodzin, którzy członkowie zginęli w wyniku działań wojennych lub w wyniku terroryzmu od 1948 roku. Ogłaszając Krzyż Jej Wysokość powiedziała: „Wydaje mi się to słuszny i właściwy sposób pokazania naszego długu wdzięczności wobec tych, którzy ponieśli śmierć, jednocześnie aktywnie chroniąc to, co jest nam wszystkim najdroższe”.
33. Jej Wysokość złożyła wizytę państwową w Irlandii w 2011 r., po raz pierwszy panujący brytyjski monarcha odwiedził ten kraj od czasu jego oddzielenia od Wielkiej Brytanii. Jej Wysokość rozpoczęła przemówienie, które wygłosiła na Bankiecie Państwowym w języku irlandzkim, mówiąc: „A Uachtaráin agus a chairde” (Prezydent i przyjaciele).
34. W 2013 Królowa została pierwszym monarchą, któremu przyznano Honorową nagrodę BAFTA w uznaniu za całokształt wsparcia brytyjskiego filmu i telewizji.
35. Jej Wysokość i Książę Edynburga świętowali Platynową Rocznicę Ślubu w 2017 roku, po raz pierwszy zrobił to panujący Monarcha.
36. Aby uczcić Diamentowy Jubileusz w 2012 r., 3 czerwca 2012 r. odbył się konkurs Diamentowego Jubileuszu Tamizy. W paradzie na Przypływie Tamizy wzięło udział 670 łodzi, co czyni ją największą w historii paradą łodzi, przewyższającą poprzedni światowy rekord 327 statków ustawionych w Bremerhaven w Niemczech w 2011 roku.
37. Najdłuższa zagraniczna trasa, jaką Królowa odbyła, rozpoczęła się na Bermudach w listopadzie 1953, a zakończyła na Gibraltarze w maju 1954. Wyjechała na 168 dni i odwiedziła 13 różnych krajów.
38. Najwięcej krajów, które Jej Wysokość odwiedziła podczas jednej podróży to 14. Było to podczas jej podróży na Karaiby w 1966 roku.
39. W 1966 roku Królowa wręczyła trofeum Pucharu Świata, kapitanowi Anglii Bobby’emu Moore’owi. Finał Pucharu Świata przyciągnął największą w historii brytyjską widownię telewizyjną z 32,3 miliona widzów.
40. We wrześniu 1966 Jej Wysokość odwiedziła obiekty British Aircraft Corporation w Filton w Bristolu i skontrolowała postępy projektu Concorde. Jej Wysokość po raz pierwszy poleciała Concorde w 1977 roku i używała go podczas kilku zagranicznych tras, zanim przeszedł na emeryturę w 2003 roku.
41. W 1973 roku Królowa otworzyła operę w Sydney.
42. Po obchodach 90. urodzin Jej Królewskiej Mości w 2016 r. uzgodniono, że w jej imieniu zostanie utworzona nagroda, aby uhonorować wschodzące brytyjskie talenty modowe. Inauguracyjna Nagroda Królowej Elżbiety II za wzornictwo została wręczona Richardowi Quinnowi podczas Londyńskiego Tygodnia Mody 2018. Jej Wysokość siedziała w pierwszym rzędzie pokazu Quinn obok Dame Anny Wintour, zanim wręczyła nagrodę.
43. Królowa spotkała czterech papieży podczas oficjalnych wizyt w czasie jej panowania: papieża Jana XXIII (1961), papieża Jana Pawła II (1980, 1982 i 2000), papieża Benedykta XVI (2010) i papieża Franciszka I (2014).
44. Jej Wysokość i Książę Edynburga pobrali się 20 listopada 1947 w Opactwie Westminsterskim. Jej Wysokość, ówczesna księżniczka Elżbieta, niosła bukiet kwiatów, który zawierał gałązkę mirtu z krzaka wyhodowanego z oryginalnego mirtu z bukietu ślubnego królowej Wiktorii. Jej obrączka została wykonana z bryłki walijskiego złota, które pochodziło z kopalni Clogau St David’s w pobliżu Dolgellau, a oficjalny tort weselny został wykonany przez McVitie and Price Ltd, przy użyciu składników przekazanych jako prezent ślubny przez Australian Girl Guides.
45. W dniu koronacji Królowa nosiła dwie korony: Koronę Św. Edwarda (która była używana podczas ceremonii koronacyjnej) i Cesarską Koronę Państwową, którą noszono podczas procesji powrotnej i późniejszych występów na balkonach w Pałacu Buckingham. W drodze do Opactwa Westminsterskiego królowa nosiła państwowy diadem: diadem z diamentów, który nosiła w drodze do i z powrotem podczas oficjalnych otwarć parlamentu.
46. Na szlaku koronacyjnym w 1953 r. było ponad 2000 dziennikarzy i 500 fotografów z 92 krajów. Uroczystość koronacyjna była transmitowana na żywo w BBC, umożliwiając milionom ludzi po raz pierwszy obejrzenie ukoronowanie monarchy.
47. Przed jego wycofaniem z eksploatacji w 1997 r. wiele oficjalnych wycieczek Jej Królewskiej Mości odbyło się na Królewskim Jachcie Britannia. Został zwodowany przez Jej Królewską Mość 16 kwietnia 1953 r., a do służby trafił w styczniu 1954 r. W czasie swojej służby Britannia przebyła ponad milion mil pełniąc obowiązki królewskie i służbowe, przewożąc Królową na ponad 700 wizyt królewskich.
48. Jej Wysokość co roku podczas swojego panowania nadawała świąteczną audycję do Wspólnoty Narodów, z wyjątkiem 1969, kiedy pokazano powtórkę filmu „Rodzina królewska” i wydano pisemną wiadomość od Królowej.
49. Królowa wysłała wiadomość z gratulacjami do astronautów Apollo 11 za pierwsze lądowanie na Księżycu 21 lipca 1969 roku. Wiadomość została nagrana na mikrofilmach i zdeponowana na Księżycu w metalowym pojemniku. Jesteś tutaj.
50. W 2016 Jej Wysokość i Książę Edynburga wysłali wiadomość do brytyjskiego astronauty Tima Peake’a, gdy dołączył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odpowiedział, przesyłając wiadomość wideo z kosmosu, mówiąc: „Jeszcze raz dziękuję za życzenia, Pani. Mam nadzieję, że uda mi się zjednoczyć kraj, by świętować Wielką Brytanię w kosmosie i naszą wspaniałą tradycję badań naukowych. I zanim się podpiszę, nie jestem pewien, czy kiedykolwiek wcześniej powiedziano to w kosmosie, więc będę pierwszy: Boże chroń Królową.
51. W wieczór koronacji Królowa wyemitowała audycję radiową, w której stwierdziła: „Przez całe życie i całym sercem będę starała się być godna Twojego zaufania”.
52. Podczas swojego panowania Jej Wysokość otrzymała wiele prezentów, w tym różne żywe zwierzęta. Bardziej niezwykłe zwierzęta trafiły pod opiekę ogrodów zoologicznych, wśród nich jaguary i leniwce z Brazylii, słoń z Kamerunu i dwa czarne bobry z Kanady.
53. Co roku za rządów Królowej odbywała się parada Trooping the Color Parade, z wyjątkiem 1955, która została odwołana z powodu strajku kolejowego. W 2020 i 2021 roku w zamku Windsor odbyła się mniejsza ceremonia z powodu pandemii Covid-19.
54. Zamek Windsor, obecnie główna rezydencja Jej Królewskiej Mości, jest najstarszym i największym zamieszkałym pałacem na świecie.
55. Królowa urodziła się o godzinie 2.40 nad ranem 21 kwietnia 1926 na 17 Bruton Street w Mayfair w Londynie i była pierwszym dzieckiem księcia i księżnej Yorku, którzy później zostali: królem Jerzym VI i królową Elżbietą.
56. Pierwszy kucyk Jej Królewskiej Mości podarował jej dziadek, król Jerzy V. Kucyk szetlandzki nazywał się Peggy.
57. Ponieważ brytyjskie paszporty i prawa jazdy są wydawane w imieniu Królowej, nie wymaga się od Niej posiadania – przywilej, który posiada wyłącznie Ona.
58. Jej Wysokość mówi płynnie po francusku i często używa tego języka podczas audiencji i wizyt państwowych.
59. Prawie 70 projektów ochrony lasów w całej Wspólnocie dołączyło do inicjatywy Queen’s Commonwealth Canopy od jej uruchomienia w 2015 r., zachowując w ten sposób ponad 100 milionów drzew dla przyszłych pokoleń w ramach walki z wylesianiem.
60. Sir Winston Churchill, pierwszy premier Jej Królewskiej Mości, został posłem do parlamentu za panowania praprababki Królowej, królowej Wiktorii.
61. Królowa (wtedy księżniczka Elżbieta) została przewodniczką, w 1937 roku w wieku 11 lat uczyła się rozbijać namioty, gotować na ognisku i udzielać pierwszej pomocy. W wieku 16 lat dołączyła do Sea Rangers: oddzielnej jednostki Girl Guides stworzonej dla osób z dużym zainteresowaniem marynarki wojennej. Została powołana na komandora Sea Ranger w 1945 roku.
62. W 1969 roku Królewska Kanadyjska Policja Konna podarowała Królowej karą klacz o imieniu Birmese. Były koń służbowy był dosiadany przez Jej Wysokość za Trooping the Color przez osiemnaście kolejnych lat, od 1969 do 1986 roku. ,
63. Jej Wysokość, wówczas 11-letnia Księżniczka Elżbieta, uczestniczyła w koronacji swoich rodziców w Opactwie Westminsterskim w 1937 roku i napisała o tym dla króla i królowej w eseju zatytułowanym Do Mumii i Papy, Pamięci Ich Koronacji. Od Lilibet, sama. „Myślałam, że to wszystko bardzo, bardzo cudowne i spodziewam się, że opactwo też” – napisała. „Łuki i belki na szczycie były pokryte pewnego rodzaju mgiełką cudu, gdy papa był koronowany, przynajmniej tak mi się wydawało”. .
64. Suknia Queen’s Coronation została zaprojektowana przez brytyjskiego projektanta mody Sir Normana Hartnella. Złożył dziewięć różnych projektów, a Jej Wysokość zaakceptowała ósmy.
65. Ceremonia Koronacji Jej Królewskiej Mości była pierwszą wyemitowaną w telewizji, w wyniku czego ludzie kupowali telewizory w milionach. W samej Wielkiej Brytanii oglądało to wydarzenie 27 milionów ludzi, a telewizja została wpromowana jako główne medium.
66. 8 maja 1945 r., w Dzień Zwycięstwa w Europie, Królowa (wtedy księżniczka Elżbieta) i jej siostra księżniczka Małgorzata, w wieku odpowiednio 19 i 14 lat, dołączyły incognito do tłumu w Londynie, księżniczka Elżbieta w czapce munduru ATS naciągniętej na twarz. Później powiedziała o tym dniu: „Pamiętam szeregi nieznanych ludzi złączonych ramionami i idących w dół Whitehall, wszyscy po prostu popłynęliśmy na fali szczęścia i ulgi”.
67. Fundacja Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety umożliwiła ponad 100 000 osób poddanie się operacji ratującej wzrok; leczono ponad 22 miliony ludzi antybiotykami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jaglicy; zbudowano lub zmodernizowano ponad 81 000 latryn i urządzeń do mycia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji; przebadano ponad 13 000 dzieci pod kątem retinopatii wcześniaków; przebadano ponad 200 000 osób pod kątem retinopatii cukrzycowej.
68. Jej Wysokość przeprowadziła ponad 650 inwestytur w ciągu swojego panowania.
69. Królowa przyznała Krzyż Jerzego – przyznawany za „akty największego bohaterstwa lub największej odwagi w warunkach skrajnego zagrożenia” – łącznie tylko dwóm grupom w czasie jej panowania: oficerom i rodzinom Królewskiej Policji Ulsterskiej za ich odwagę podczas konfliktu w Irlandii Północnej, a ostatnio pracownikom NHS za ich pracę podczas pandemii covid.
70. W ramach ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. tajny agent James Bond eskortował Królową z Pałacu Buckingham na Stadion Olimpijski helikopterem, zanim oboje zeskoczyli na spadochronie.