Strona głównaOgólnaMonarchistyczny przegląd tygodniaReakcje dworów europejskich na epidemię

Reakcje dworów europejskich na epidemię

Królestwo Belgii

Po raz pierwszy od 22 maca 2016 roku, od czasu pamiętnych ataków terrorystycznych w Brukseli,   JKM król Belgów Filip zwrócił się z orędziem do narodu. Zaistniałą sytuację nazwał globalnym kryzysem zdrowotnym. Apelował o zastosowanie się do instrukcji i zaleceń rządu. Wyraził przekonanie, iż podjęte środki zaradcze rozprzestrzenianiu się wirusa, choć uciążliwe dla społeczeństwa, przyczynią się do zahamowania epidemii.

Król Filip zakończył swoje przemówienie bardzo optymistycznym akcentem: „Obecna sytuacja przypomina nam o naszej podatności na zagrożenia, ale jednocześnie uwypukla naszą siłę. Każdy z nas może pomóc przezwyciężyć ten kryzys. Spontaniczne wezwania solidarności budzą serce. Zachęcam ich. Ta próba nas wzmocni. ”

 

Królestwo Danii

Plany duńskiej rodziny królewskiej zostały zmienione. Odwołano wszystkie zaplanowane wydarzenia z udziałem JKM królowej Małgorzaty, z chwilą ogłoszenia przez rząd duński działań zapobiegawczych. Następca tronu książę Fryderyk wraz małżonką księżną Marią Elżbietą postanowili wrócić ze Szwajcarii, gdzie uczęszczają do szkół ich dzieci, do domu do Danii. Niewiadomy jest los zaplanowanych na kwiecień obchodów 80. urodzin JKM królowej Małgorzaty. Wszystko wskazuje na to, iż będą musiały zostać przełożone.

 

Królestwo Hiszpanii

Rodzina królewska Hiszpanii, król Filip i królowa Letycja poddali się testom na obecność wirusa Covid – 19. Powodem było wcześniejsze spotkanie się z panią minister Ireną Montero. Testy były ujemne. Wielu innych polityków i członków rządu Hiszpanii zostało poddanych kwarantannie. Para królewska odwołała wszystkie planowane wizyty i spotkania.

 

Wielkie Księstwo Luksemburga

JKM wielki książę Luksemburga zwrócił się z orędziem do narodu w którym m.in. powiedział: „Jest to teraz chwila, w której wzywa się naszą narodową solidarność, i apeluję do wszystkich, aby poważnie potraktowali sytuację i zastosowali się również do środków i zaleceń. Wiemy, że wirus, który obecnie paraliżuje świat, może być bardzo niebezpieczny dla osób podatnych na zagrożenia. Bardzo ważne jest, abyśmy skutecznie ograniczali rozprzestrzenianie się koronawirusa. ”

Wielki Książę zakończył przemówienie, mówiąc, że cała Rodzina Książęca, jest „z całego serca z tobą, aby przetrwać trudny okres”.

 

Księstwo Monaco

W dniu dzisiejszym JKM książę Albert wygłosił do narodu monegaskiego przemówienie w związku z pandemią koronawirusa obwieszczając, iż od północy zostaną wprowadzone zarządzenia wewnętrzne, na wzór tych jakie zostały wprowadzone we Włoszech i we Francji, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wyjście z domu będzie możliwe jedynie do pracy, lekarza i na zakupy. „Tylko zjednoczenie narodu monegaskiego może pokonać tę epidemię” – zakończył książę Albert.

 

Królestwo Niderlandów

Jednym z ważniejszych wydarzeń narodowych i najważniejszych ze świąt w Niderlandach jest Dzień Króla. Obchodzony co roku w innym mieście i prowincji. Tegoroczne obchody Dnia Króla były zaplanowane na 27 kwietnia w Maastricht w  Limburgii. Z konieczności musiały zostać przełożone, chociaż ograniczenia wprowadzone przez rząd mają obowiązywać tylko do 2 kwietnia.

 

Królestwo Norwegii

Ich Królewskie Mości król Harald i królowa Sonja poddali się kwarantannie chociaż nie stwierdzono u nich choroby. Wynika to z rozporządzenia rządu, mówiącego iż każda osoba powracająca z zagranicy, z wyjątkiem krajów skandynawskich, musi obowiązkowo poddać się 14 dniowej kwarantannie domowej. Według stanu na 12 marca wśród narodów z co najmniej milionem obywateli Norwegia ma trzeci na świecie wskaźnik dodatnich przypadków koronawirusa na mieszkańca na poziomie 117,9 przypadków na milion osób. Liczba potwierdzonych przypadków wynosiła 632.

JLS

Opracowano na podstawie doniesień m.in portalu Royal Central i innych.

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz