Strona głównaOgólnaFelietonApel Konfederacji Spiskiej

Apel Konfederacji Spiskiej

Andora, Belgia, Dania, Hiszpania, Liechtenstein, Luksemburg, Monaco, Niderlandy, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania nie muszą przeprowadzać wyborów prezydenckich. Nie muszą przez to narażać ani obywateli, ani państwa na kryzysy polityczne, gwarantując jednocześnie ciągłość i stabilność władzy. Są to monarchie – państwa zamożne, praworządne, cieszące się prestiżem na arenie międzynarodowej.

Polska obrała model ustrojowy państwa generujący anarchię, podatny na polityczną korupcję, otwarty na obcą, wrogą, ingerencję w sprawy wewnętrzne kraju.

Nie wyciągnęliśmy wniosków z własnej tragicznej historii. To model ustrojowy I-ej, do którego nawiązuje III-cia Rzeczypospolita, w którym zastąpiono dynastię dziedziczną wolną elekcją – powszechnym wyborem głowy państwa, był główną przyczyną moralnego, politycznego i gospodarczego rozpadu, doprowadzającego do haniebnych rozbiorów.

Dzisiaj jesteśmy świadkami analogicznej sytuacji do tej sprzed niespełna trzech wieków. System polityczny III Rzeczypospolitej zbankrutował – w obliczu zagrożenia okazał się niewydolny. Obnażyła to klęska epidemii, która przypadła na czas wyborów głowy państwa.

Rozwiązania prawno-ustrojowe mają zabezpieczać państwo i jego obywateli szczególnie w sytuacjach trudnych, w chwilach nieszczęść i katastrof. Rząd polski, jak rzadko, w tej trudnej chwili stanął na wysokości zadania, pokazując, iż Polak potrafi być mądry również przed szkodą, a nie tylko po szkodzie. Ale na nic może zdać się geniusz rządu, skoro system polityczny jest w stanie położyć w gruzach całe państwo.

Nasi przodkowie zrozumieli tragizm sytuacji Polski uchwalając Konstytucję 3 maja, niestety podjęli próbę  naprawy jej ustroju dopiero wtedy, kiedy znalazła się w okowach śmierci.

Apelujemy do rządzących i wszystkich obywateli, którzy chcą żyć godnie we własnym kraju, o chwilę refleksji.

 

Jan Lech Skowera                                                                              Wrocław, 05.04.2020

Marszałek

Konfederacji Spiskiej

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz