Strona głównaOgólnaArtykułyRelacja z 8 Forum Monarchistów Polskich

Relacja z 8 Forum Monarchistów Polskich

W dniach 26-29 marca w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie odbyło się 8 Forum Monarchistów Polskich. Poza licznymi zwolennikami ustroju monarchicznego z całej Polski, od Szczecina po Tarnów, w tym roku zjawili się także przedstawiciele organizacji monarchistycznych z Czech – partii Korona oraz Stowarzyszenia Monarchistów Brno. Stała się już tradycją obecność monarchistów z Niemiec. Forum uświetnił swoim wystąpieniem (27 marca – piątek) ksiądz biskup prof. Jan Kopiec Ordynariusz Diecezji Gliwickiej – teolog, a zarazem historyk, specjalizujący się m.in. w dziejach epoki saskiej w Polsce, który wygłosił wykład zatytułowany „Plany reform państwowych za Augusta III”. Z założenia krótkie wprowadzenie do dyskusji przekształciło się w dogłębną analizę całego okresu panowania dynastii saskiej w Polsce, tak w ujęciu zagadnień wewnętrznych, jak i uwarunkowań międzynarodowych.

Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Andrzej Czajowski z wykładem (28 marca – sobota) o różnych formach ustrojowych i wpływie monarchii na rozwój państwowości przedstawił systematykę ustrojów politycznych w ujęciu historycznym, ich ewolucję na przestrzeni dziejów aż do współczesności. Na koniec dokonał analizy porównawczej ustrojów państw republikańskich i monarchicznych występujących obecnie w Europie.

Pozostałe wolne chwile były przepełnione dyskusjami toczonymi przez uczestników, dotyczącymi organizowania ruchu monarchistycznego, ustroju, gospodarki i historii, które trwały do późnych godzin nocnych. Powiew nowości wprowadzili do nich aktywnie uczestniczący w Forum Czesi. Dyskusja, wymiana myśli i poglądów, zawsze korzystna i rozwijająca, poskutkowała nowymi kontaktami, planami oraz pomysłami, zarówno wobec ruchu monarchistycznego jak i wobec strony monarchia.info.pl. Forum jako miejsce spotkania monarchistów i integrowania środowiska bardzo dobrze spełniło swą rolę, a jego konsekwencje powinny być widoczne w ciągu najbliższego roku. Tuż po Świętach na stronie powinny się ukazać wywiady z niektórymi uczestnikami Forum oraz pretendentem do czeskiego tronu – Karolem Habsburgiem. Już teraz mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z Forum na naszym profilu na Facebooku: LINK.

Tymczasem życzymy wszystkim naszym CZYTELNIKOM radosnych Świąt Wielkiej Nocy i dziękujemy za spędzony z nami czas!

Najnowszy komentarz

  • ŻYCZENIA od Rodziny Nazarczuków radosnych Świąt Wielkiej Nocy i WYTRWAŁOŚCI
    dla wszystkich Polskich i Polonijnych Środowisk monarchistów i sympatyków na całej Planecie Ziemia!

zostaw komentarz