Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #13/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #13/2015

Wojsko Arabii Saudyjskiej rozpoczyna działania w Jemenie.

Yemen_-Houthi-Shii_3246238b

Szyiccy bojownicy przeszukujący ruiny zbombardowanego lotniska

 

W nocy z środy na czwartek saudyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty skierowane w szyickich rebeliantów Huti opanowujących Jemen. We wspólnej, sunnickiej ofensywie oprócz Arabii Saudyjskiej mają wziąć udział Bahrajn, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Jordania i Sudan. Działania przeciwko siłom szyitów w Jemenie poparły Francja, Wielka Brytania i Turcja, a USA zapowiedziało udzielenie wsparcia logistycznego i wywiadowczego. Atak został potępiony przez Iran. Ten konflikt oraz łagodniejszy stosunek króla Salmana względem Bractwa Muzułmańskiego, które zyskało duże wpływy m.in. w Egipcie, może wpłynąć na dalsze scementowanie sunnickiego sojuszu skierowanego przeciwko Iranowi i Izraelowi.

Dyplomacja Jordańska

W tym tygodniu król Jordanii Abdullah II spotkał się z trzema ważnymi osobistościami. W pierwszym rzędzie należy wymienić króla Bahrajnu Hamada – obaj monarchowie liczą nie tylko na zacieśnienie stosunków między dwoma państwami, lecz także wzmocnienie współpracy krajów arabskich z pomocą odbywającego się właśnie 26 Szczytu Arabskiego. Pozostałe dwie ważne osobistości to kazachski senator Kassym-Jomart Tokajew oraz Sergiej Kiryjenko, przedstawiciel rosyjskiej, państwowej korporacji zajmującej się energią atomową. Bardziej ścisła współpraca z rosyjską korporacją ma na celu zbudowanie pierwszego w Jordanie reaktora atomowego. Wzmacniające się więzy Jordanu z Kazachstanem i Rosją mają znaczący wpływ na sytuację w regionie, szczególnie jeśli weźmiemy ostatnie doniesienia o popieraniu przez Rosję dążeń państwa palestyńskiego.

freundel stuart

Freundel Stuart, premier Barbados

 

Premier Barbados przeciw królowej

Barbados, członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów rozważa zmianę głowy państwa z królowej na „ceremonialnego prezydenta”. Freundel Stuart, premier państwa, zapowiedział, że złoży projekt ustawy zmieniającej głowę państwa do przyszłego roku, kiedy będzie obchodzona 50 rocznica niepodległości. Jeśli wniosek ten przejdzie, to nie wiadomo jak zachować mogą się pozostali członkowie Wspólnoty, lecz masowe odrzucenie monarchy brytyjskiego jako głowy państwa jest mało prawdopodobne i nie wykracza obecnie poza sferę spekulacji.

Listy księcia Karola zostaną ujawnione

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii stwierdził, że prywatne listy księcia Karola, w których miał lobbować członków rządu, tzw. „black spider memos”, zostaną odtajnione. Nie została podana konkretna data ujawnienia treści listów. Walka o to, czy ujawnić, czy pozostawić tajnymi prywatne listy księcia trwa od 2005 roku i porusza nie tylko kwestię prywatności rodziny królewskiej, ale także kwestię jej pozaprawnych wpływów.

Wizyta szwedzkiej pary książęcej w Korei

W dniach 23-25 marca para książęca odbyła podróż do Korei Południowej. Podczas tej wizyty para książęca udała się na granicę z Koreą Północną w Panmunjom, w której ma siedzibę Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych, w której reprezentowana jest także Szwecja. Spotkano się także z przedstawicielami szwedzkiego biznesu w Korei, który tworzy tam więcej miejsc pracy niż w samej Szwecji. W Korei działa około 80 szwedzkich firm.

panmunjon deleg

Delegacja szwedzka w Panmunjom

 

Doroczny raport norweskiej monarchii

Dwór królewski Norwegii złożył w piątek doroczny raport finansowy ze swojej działalności. Rodzina królewska odwiedziła w tym roku praktycznie wszystkie rejony Norwegii, a para monarsza złożyła także dwie oficjalne wizyty – w Mianmarze i Wietnamie. Jednakże trzon wydatków przeznaczany był nie na zagraniczne i wewnętrzne wizyty, a na utrzymanie Pałacu Królewskiego oraz innych posiadłości rodziny. Dom królewski wykazał także zyski, szczególnie w porównaniu do poprzedniego, deficytowego roku.

16 rocznica bombardowań NATO w Serbii

Książę Aleksander wydał oświadczenie 24 marca, w 16 rocznicę bombardowań sił NATO. Wzywając do tego by nie zapominać o tej tragedii i „okropnej agresji” książę zaznaczył jednocześnie potrzebę pokojowych rozwiązań pomiędzy państwami europejskimi.

Brak komentarzy

zostaw komentarz