Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #5/2014

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #5/2014

Książę Wilhelm odwiedzi Chiny

Książę Cambridge odbędzie oficjalną podróż do Chin w 2015 roku. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta od 1986 roku. Jej głównym celem będzie budowa pozytywnych relacji dyplomatycznych. Niewątpliwie poruszona zostanie także kwestia Hong Kongu.

pongpat chayaphan

Aresztowany pracownik policji, Pongpat Chayaphan (w środku)

 

Kolejne procesy w Tajlandii

Tym razem o zniesławienie monarchii oraz korupcję oskarżony został wysoko postawiony oficer policji. Główne zarzuty to, obok zniesławienia, wykorzystywanie swojej pozycji do czerpania zysków z nielegalnego handlu oraz hazardu. Przeciwnicy ostrego prawa lese majeste uważają jednak, że dowody są sfałszowane, a ostatnie aresztowania są zaplanowaną akcją wojskowego rządu, mającą na celu pozbycie się opozycji.

 

Królowa Letycja zachęca do wolontariatu

Królowa Hiszpanii na Państwowym Kongresie Wolontariatu zachęcała do brania udziału w akcjach dobroczynnych na terenie Hiszpanii. Dobroczynność wydaje się oczkiem w głowie obecnej królowej. Niedawno wróciła ona z Włoch gdzie uczestniczyła w konferencji dotyczącej zwalczania głodu na świecie.

Listy księcia Karola pozostaną tajne

Trwa batalia prowadzona pomiędzy rządem a gazetą The Guardian o odtajnienie listów księcia Karola. Sądy oraz prokuratura generalna opowiadają się za utrzymaniem tej tajności. Sprawa dotyczy przede wszystkim tzw. „black spider memos”, czyli listów księcia do członków rządu. Jako argumenty przeciwko ujawnianiu informacji podaje się fakt, że zawarte są tam osobiste przemyślenia księcia. Ujawnienie ich mogłoby wpłynąć negatywnie na polityczną neutralność przyszłego monarchy. Zwolennicy ujawnienia korespondencji Karola argumentują, że ważniejsze jest sprawdzenie, czy następca tronu nie prowadził lobbingu w ministerstwach.

 

lord harris

Lord Harris

Koran podczas koronacji?

W Wielkiej Brytanii anglikański biskup przedstawił dziwaczną wizję przyszłej koronacji księcia Karola. Według Lorda Harriesa, wysoko postawionego dostojnika kościoła anglikańskiego, przed ceremonią powinien zostać odczytany fragment Koranu, co miałoby pokazać otwartość kościoła anglikańskiego, a także podkreślić wielokulturowość monarchii brytyjskiej. Książę Karol miałby być odtąd nie obrońcą wiary (Defender of the Faith), w domyśle tej jedynej, lecz obrońcą wiary w ogóle (Defender of Faith). Ekscentryczny pomysł Lorda Harrisa spotkał się z szeroką krytyką i uznany został za jawną utratę pewności o słuszności wiary chrześcijańskiej. Nie wiadomo, czy pomysł zostanie zrealizowany, lecz samo jego pojawienie się pokazuje, że kościół anglikański rywalizację z islamem już przegrał.

 

 

 

Kosztorys belgijskiej monarchii

Nowy rząd wykazując się dbałością o finanse publiczne nie tylko podwyższył wiek emerytalny i przyciął wydatki socjalne (co spowodowało swego czasu zamieszki sprowokowane przez związkowców, w których zdemolowana została stolica państwa), lecz także doprowadził do podliczenia pieniędzy zaplanowanych na utrzymanie instytucji monarchii. Także tutaj nastąpią cięcia. Do tej pory nie było wiadomo ile dokładnie kosztuje belgijska monarchia. Na utrzymanie rodziny królewskiej i jej działalność wydane zostanie w przyszłym roku łącznie 36 mln euro.

książę aleksander

Książę Aleksander na 130 rocznicy urodzin dra Ludwika Hirszfelda

 

Książę Serbii na 130 rocznicy urodzin dra Hirszfelda

W piątek, w Belgradzie, obchodzono rocznicę urodzin polskiego naukowca, dra Ludwika Hirszfelda. W obchodach poza księciem Aleksandrem uczestniczył m.in. polski ambasador. Ludwik Hirszfeld był nie tylko naukowcem, lecz także żołnierzem armii serbskiej odznaczonym za swoje zasługi w czasie Wielkiej Wojny Orderem Białego Orła z mieczami III stopnia. Król Piotr przyznał mu także honorowe obywatelstwo Królestwa Jugosławii.

Najnowszy komentarz

  • Wzruszyłem się tą dobroczynnością „królowej” Letycji. Szkoda, że nie okazała podobnego miłosierdzia swojemu własnemu dziecku (ojca nieznanego), które dała sobie wyabortować w rzeźni (tzw. klinice) Dator, 27 października 2002 roku za 240 Euro, zresztą wówczas także nielegalnie.

zostaw komentarz