Strona głównaOgólnaArtykułyMonarchiczny Przegląd Tygodnia #23/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #23/2015

Siostra króla Hiszpanii pozbawiona tytułu

ksiezna krystyna burbon

Księżna Krystyna, 49 lat.
Zdjęcie za: Europe Press/Getty Images

Księżna Palmy, Krystyna, wraz z mężem utracili tytuł książęcy. Powodem jego odebrania jest udział w aferze obejmującej m.in. defraudację oraz pranie pieniędzy. Proces w tej sprawie odbędzie się pod koniec bieżącego roku. Obydwie strony, król oraz prawnicy księżnej, twierdzą, że jako pierwsze wyszły z inicjatywą pozbawienia księżnej tytułu oraz praw  do tronu (księżna była szósta w kolejce do tronu). Odebranie tytułu i praw ma chronić dobre imię i zaufanie do monarchii. Księżna Krystyna jest pierwszym przypadkiem członka rodziny królewskiej stającego przed sądem od czasu odrodzenia się monarchii w Hiszpanii.

Szwedzki książę bierze ślub

W sobotę miał miejsce ślub księcia Karola Filipa Bernadotte, jedynego syna króla Karola XVI Gustawa, będącego trzecim w kolejce do tronu. Książę wyszedł za modelkę Sofię Hellqvist. Po początkowej ostrożności została ona dobrze przyjęta przez rodzinę królewską. Oboje z małżonków posiadają bujną przeszłość, a książę Karol Filip wypracował sobie opinię najbardziej kontrowersyjnego członka rodziny monarszej. Mimo tego obraz pary w mediach, szczególnie Sofii, jest coraz bardziej stonowany.

46 urodziny księcia Danii

Książę Joachim, młodszy syn królowej Małgorzaty II, obchodził 7 czerwca 46 urodziny. Będący szósty, po swoim bracie Fryderyku i jego czwórce dzieci, w linii dziedziczenia tronu sam posiada trójkę dzieci, dwóch synów, Mikołaja i Feliksa, oraz córkę – Atenę. Książę udekorowany jest także licznymi odznaczeniami, w tym także zagranicznymi pochodzącymi m.in. z Holandii, czy Szwecji.

para holenderska i hiszpanska, kardam, za hello! magazine

Pary królewskie Holandii (z lewej) oraz Hiszpanii (z prawej) w drodze na uroczystości.
Zdjęcie za: Hello! Magazine, © Rex

 

Nabożeństwo żałobne za zmarłego bułgarskiego księcia

W poniedziałek odbyły się uroczystości ku uczczeniu pamięci księcia Kardama, syna niegdysiejszego cara Bułgarii Symeona II, zmarłego w wyniku infekcji płuc w kwietniu tego roku. Nabożeństwo miało miejsce w Madrycie, gdzie książę został pochowany, brały w nim udział, poza rodziną cara Symeona, także dwie pary królewskie – holenderska i hiszpańska. Rodzina królewska Hiszpanii utrzymywała szczególnie dobre stosunki z bułgarską dynastią von Sachsen-Coburg und Gotha. Książę Kardam w 2008 roku brał udział w poważnym wypadku samochodowym i od tamtego czasu aż do śmierci znajdował się w śpiączce.

Szejk zainteresowany inwestycjami w Polsce

We wtorek Polskę opuścił pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Zainteresowany jest on inwestycją w jednym z polskich miast, najpewniej w Warszawie. Inwestycja ma obejmować  co najmniej 20 hektarów w centrum miasta, przeznaczonych na hotele i apartamentowce oraz część komercyjną. Przedstawiciele delegacji otrzymali propozycje z różnych polskich miast, lecz czas pokaże, czy zdołają one sprostać temu wyzwaniu – tym bardziej, że szejk już wcześniej w Polsce był i okazji do inwestycji nie znalazł.

Proces przeciwko członkowi służby tajskiej rodziny królewskiej

W czwartek na podstawie prawa lese majeste aresztowany został członek służby pozbawionej już tytułu księżnej Sirasmi, byłej żony następcy tronu Tajlandii. Członek służby został oskarżony o zniesławienie monarchii poprzez używanie swojej pozycji w celu korzyści finansowych. Ten proces jest jednym z wielu wymierzonych w otoczenie księżnej Sirasmi, po jej odsunięciu od następcy tronu.

Japońska para książęca na koronacji w Tonga

Japońska para książęca zapowiedziała swoją wizytę w wyspiarskim Królestwie Tonga. Książę Nakihito wraz z małżonką weźmie udział w ceremonii koronacji króla Tupou VI na początku lipca. Japonia oraz Tonga utrzymują ze sobą dobre stosunki i podejmują liczne działania partnerskie. Tonga jest monarchią konstytucyjną położoną na południowym Pacyfiku, jedyną w tym regionie (poza krajami brytyjskiej Wspólnoty Narodów). Król posiada tam dużą, w porównaniu do monarchii europejskich, władzę, a społeczeństwo jest nastawione konserwatywnie i stan taki pragnie utrzymać.

Najnowszy komentarz

  • Książę Joachim ma czwórkę dzieci. Z drugiego małżeństwa również ma dwoje.

zostaw komentarz