Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #9/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #9/2015

Książę Cambridge w Japonii

Książę Wilhelm odbył w tym tygodniu podróż do Japonii gdzie spotkał się z cesarzem Akihito oraz premierem Shinzo Abe. Podróż ma na celu umocnienie pozytywnych stosunków między Wielką Brytanią, a Japonią, szczególnie na gruncie gospodarczym. Około 1300 japońskich przedsiębiorstw ma swoje placówki produkcyjne bądź badawcze w Wielkiej Brytanii, w których zatrudniają około 150 tysięcy ludzi. Obopólna współpraca gospodarcza jest umacniana więzami politycznymi.

Prince William

Książę na cmentarzu wojennym w Yokohamie

 

Książę Naruhito o historii Japonii

W Japonii coraz większa ilość mieszkańców opowiada się za rewizjonizmem historycznym względem wydarzeń z okresu II wojny światowej. Rząd premiera Shinzo Abe podjął działania w kierunku zmiany wizerunku wydarzeń, które stawiają Japonię w złym świetle, co wzbudziło sprzeciw i krytykę w Azji oraz USA. Książę Naruhito także sprzeciwił się takim krokom podkreślając, że: „Dziś, gdy wspomnienia wojny zaczynają się zacierać bardzo ważne jest by spoglądać ze skromnością na naszą przeszłość i poprawnie przekazać wiedzę o nieszczęsnych doświadczeniach i drodze jaką obrała Japonia od pokolenia, które doświadczyło wojny do pokolenia, które jej uniknęło”. Japonia w czasie II wojny światowej prowadziła agresywną ekspansję, podczas której dochodziło do masowych rzezi i gwałtów na ludności cywilnej, powstawały także obozy koncentracyjne, w których prowadzono nieludzkie eksperymenty.

Jordania i Arabia wspólnie przeciwko ISIS

We wtorek do stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, w celu odbycia rozmów z królem Salmanem przybył król Jordanii Abdullah II. Z anonimowego źródła wiadomo, że rozmowy dotyczyć miały przede wszystkim wspólnej walki przeciwko Państwu Islamskiemu, a także zaostrzającej się sytuacji izraelsko-palestyńskiej. To ostatnie interesuje oba państwa nie tylko ze względu na ich zaangażowanie w sprawę oderwania Palestyny od Izraela. Święte miejsce muzułmanów – meczet Al-Aksa na górze świątynnej – jest pod opieką dynastii Haszymidów (tak jak niegdyś Mekka i Medyna), rządzącej w Jordanii.

Święto patrona Serbów i misja humanitarna pary książęcej

kgustaw na konfederacji

Król Karol XVI Gustaw podczas spotkania ze Szwedzką Konfederacją Przedsiębiorców

Podczas gdy książę Serbii Aleksander wraz z małżonką przebywają w USA w celu pozyskania funduszy dla serbskich szpitali serbscy monarchiści obchodzili 22 lutego święto patrona Serbów – św. Symeona. W Białym Pałacu na uroczystościach rozpoczętych przez serbskiego patriarchę zjawiło się wielu przedstawicieli serbskiego życia politycznego i kulturalnego, m.in. dyplomaci oraz duchowni. Odczytano także list napisany przez księcia, w którym podkreślił on rolę tradycji w dziele przywrócenia monarchii konstytucyjnej w Serbii.

Król spotyka się z Konfederacją Szwedzkich Przedsiębiorców

Król Karol XVI Gustaw w poniedziałek odbył spotkanie z firmą IT Tacton System AB oraz Konfederacją Szwedzkich Przedsiębiorców. Spotkanie dotyczyło sytuacji przemysłu i przedsiębiorczości w Szwecji, globalizacji, cyfryzacji oraz ogólnej sytuacji ekonomicznej. Konfederacja Szwedzkich Przedsiębiorców zrzesza około 49 organizacji członkowskich łącznie reprezentujących ponad 60 tysięcy firm.

Król Norwegii w Australii

harald canberra

Król Harald witany przez gwardię honorową w mieście Canberra

 

Król Harald wraz z małżonką odbyli podróż do Australii w celu zacieśnienia współpracy na tle militarnym. Przemysł Australii i Norwegii zaangażowany jest we wspólne projekty obronne takie jak program myśliwca F-35 oraz działania w Afganistanie. Celem króla jest promowanie w Australii nie tylko norweskiego przemysłu zbrojeniowego, lecz także przemysłu energetycznego.

Dwaj studenci skazani w Tajlandii na podstawie lese majeste

W poniedziałek skazano na 2 lata więzienia dwóch studentów, którzy zniesławili króla w sztuce teatralnej. Tajlandzkie prawo lese majeste stanowi maksymalną karę 15 lat pozbawienia wolności za zniesławienie, obrazę lub groźbę wobec monarchy bądź jego rodziny. Wyrok został obniżony do 2 lat, ponieważ studenci przyznali się do winy. W czasie procesu sądowego grupa aktywistów zwołała protesty w celu zniesienia prawa lese majeste, lecz władza nie zamierza ustąpić, a większość populacji popiera jej stanowisko.

Brak komentarzy

zostaw komentarz