Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #25-#26/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #25-#26/2015

Królowa brytyjska odwiedza Niemcy

krolowa berlin 2015 270

Królowa Elżbieta na lotnisku w Berlinie.
Zdjęcie za bbc.com

Królowa Elżbieta wraz z księciem Filipem została przyjęta na lotnisku w Berlinie salutem dział oraz przelotem myśliwców. Podczas swojej  czterodniowej wizyty, która jest jej 270 wizytą zagraniczną, monarchini brała udział w oficjalnym bankiecie, odwiedziła obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen wyzwolony przez Brytyjczyków oraz wzięła udział w prywatnym spotkaniu z Angelą Merkel. W czasie podróży dołączył do niej premier David Cameron.

Święto narodowe Luksemburga

23 czerwca odbyło się oficjalne święto narodowe Luksemburga będące jednocześnie oficjalnymi urodzinami jego monarchy (choć żaden nigdy nie miał wtedy urodzin). Święto rozpoczęło się od przemówień parlamentarzystów w Filharmonii Luksemburskiej oraz odznaczenia zasłużonych orderami. Następnie miała miejsce parada wojskowa. Po niej świętowanie zakończone zostało mszą w katedrze Notre Dame. Odprawiający ją arcybiskup Jean-Claude Hollerich wzywał do jedności pośród różnymi narodami i wyznaniami żyjącymi w Luksemburgu. Poruszył też kwestię imigrantów wzywając do większej tolerancji oraz samemu dając przykład – ostatnio przyjął do swojej posiadłości dwóch uchodźców z Erytrei.

Książę Grecji w wywiadzie dla CNBC

Pavlos, Crown Prince of Greece

Książę Paweł, syn króla Grecji Konstantyna.
Zdjęcie za althistory.wikia.com

 

Syn niegdysiejszego greckiego króla, książę Paweł, 2 lipca udzielił wywiadu telewizji CNBC. Tematem rozmowy było przede wszystkim referendum. Książę podkreślił, że pytanie referendalne jest długie i ciężkie do zrozumienia oraz, że nawet on sam miał problemy z jego zrozumieniem. Referendum, którego wynik poznamy już niedługo dotyczy przyjęcia „planu ratunkowego” przygotowanego dla Grecji przez Komisję Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy i porozumienia z wierzycielami. Książę osobiście opowiadał się za głosowaniem na tak.

Książę Serbii nagradza najlepszych uczniów

Na oficjalnym spotkaniu książę Aleksander wraz z małżonką przyjął w Białym Pałacu 600 najlepszych uczniów serbskich liceów. Książę od już 15 lat wspiera najlepszych uczniów serbskich szkół. W przemowie podczas ceremonii książę podkreślił, że tak zdolna młodzież jest przyszłością Serbii oraz Republiki Serbskiej.

Hiszpańska para królewska w Meksyku

Król Filip VI wraz z małżonką w poniedziałek przybyli do Meksyku. Po przyjęciu wystrzałem z dział i paradą wojskową para królewska została przyjęta w stolicy. Kolejnego dnia król przemawiał w parlamencie, podkreślając więzi łączące Hiszpanię z Meksykiem. Ostatnim punktem trzydniowej wizyty było Zacatecas położone na północy kraju.

Królowa Holandii odwiedza Filipiny

Królowa Maksima jako doradca sekretarza generalnego NATO odwiedziła stolicę Filipin. Jej wizyta objęła spotkania z przedstawicielami sektora publicznego oraz prywatnego, a także dyskusję na temat zwiększenia stopnia korzystania z banków i usług finansowych przez Filipińczyków. Filipiny przewidują utworzenie planu reform, który ma to zmienić.

Wizyta japońskiej pary książęcej na koronacji w Tonga

Książę Naruhito wraz z małżonką przybył w piątek do małego wyspiarskiego królestwa Tonga na koronację króla Tupou VI. Tonga, chrześcijańska monarchia konstytucyjna, oraz Japonia są w bliskich stosunkach, a na samej wyspie żyje dużo Japończyków. Na ceremonię koronacji nowego króla przybyły na wyspę tysiące ludzi.

Król Jordanii przyjmuje francuskiego ministra spraw zagranicznych

Abdullah II przyjął francuskiego ministra w pałacu ze wszystkimi honorami. Głównymi tematami rozmów był rozwój francusko-jordańskiej współpracy na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w kwestii zwalczania terroryzmu. Król kładł nacisk na podjęcie zdecydownych działań, w które miałaby zaangażować się także Francja, w celu stabilizacji regionu oraz doprowadzenia do rozwiązania dwupaństwowego w Izraelu i Palestynie.

ksiaze husejn

Książę Husajn wizytujący wojska.
Zdjęcia za petra.gov.jo

 

Książę Jordanii wizytuje wojska

Książę Husajn, który niedawno skończył 21 lat, odwiedził naczelne dowództwo jordańskiej armii, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. Spotkanie obejmowało omawianie wraz z przywódcami wojskowymi przede wszystkim dwóch kwestii: obecnych problemów armii oraz bezpieczeństwa granicy północnej i wschodniej. Książę podąża w ślady ojca, który także od wielu lat jest blisko spraw wojskowych.

 

Brak komentarzy

zostaw komentarz