Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #18/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #18/2015

Monarchiści w wyborach

Według sondażu late pool Ipsos przy frekwencji wyborczej 48,8% kandydaci deklarujący się jako monarchiści zyskali łącznie 5,2%. Byli to kolejno: Janusz Korwin-Mikke (3,5%), Grzegorz Braun (1,1%) oraz Jacek Wilk (0,6%). Najciekawszym z tych wyników jest ten należący do Grzegorza Brauna, który o swoim monarchizmie mówił otwarcie i często. Pozyskując 1,1% udało mu się wyprzedzić (co ważne – przy kompletnym braku struktur) m.in. Mariana Kowalskiego z RN. Wyniki mogą ulec zmianie, ponieważ głosy dalej są liczone, a PKW nie podało oficjalnych wyników.

Wspomnienie cara Symeona II

W Bułgarii prawosławny Święty Synod postanowił, że w czasie odprawiania liturgii we wszystkich prawosławnych cerkwiach oraz monastyrach zostanie, w miejsce obecnych władz, wspomniane imię niegdysiejszego cara Symeona II. Decyzję tę potępili prezydent oraz konstytucjonaliści, którzy zauważyli, że obecnie w porządku prawnym nie ma tytułu cara. Dr Atanas Sławow zauważył, że jest to ze strony cerkwi odwołanie do starego porządku konstytucyjnego, a decyzje Synodu są polityczne. Podkreślił też, że może to stanowić krok w kierunku odnowienia monarchii.

fckdekoning

Obelga pod adresem króla na murach pałacu

 

Proces aktywisty za obrazę holenderskiego króla

Przed sądem zostanie postawiony Abulkasim al-Jaberi, znany aktywista, który obraził króla i monarchię na demonstracji przeciwko tradycyjnemu obchodzeniu świąt bożonarodzeniowych.  Po aresztowaniu al-Jaberiego jego zwolennicy dokonali aktu wandalizmu (zdjęcie) oraz zasypali twitter kolejnymi obraźliwymi wypowiedziami. Nie wiadomo jaka kara spotka al-Jaberiego.

Przemówienie norweskiego króla w Dzień Wyzwolenia

8 maja, w 70 rocznicę zwycięstwa aliantów nad Niemcami król Norwegii Harald V powiedział w swojej mowie: „Pokój nie jest dany. Ani dziś, ani 70 lat temu.”. Podkreślił też, że o pokój i wolność trzeba walczyć, jeśli chce się ich utrzymania. Zauważył także, że Dzień Wyzwolenia to nie tylko dzień radości, ale i zadumy nad zniszczeniami jakie odniósł kraj i jego obywatele.

Monaco-Baptism-15

Chrzest dzieci pary książęcej

 

Chrzest dzieci księcia Monako

10 maja odbył się chrzest księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli. Ceremonia chrztu odbyła się w katedrze Monako z udziałem rodziny książęcej. Mieszkańcy, rezydenci i turyści mieli okazję oglądać relację z chrztu na ekranach zamontowanych na pałacu książęcym. Para książęca po ceremonii wróciła pośród tłumów pieszo do pałacu. Cała ceremonia była transmitowana przez telewizję Monako oraz w Internecie.

Król Jordanii w wywiadzie dla CNN

Opublikowana została druga część wywiadu z królem Abdullahem II, który został przeprowadzony przez CNN. Głównym tematem wywiadu była walka z islamskim terroryzmem, przede wszystkim ISIS oraz to w jaki sposób tę walkę prowadzić. Król podkreślił, że największym problemem jest to, że ISIS trafia do „młodych, sfrustrowanych i oszukanych muzułmanów na całym świecie” w tym „wielu z biednych środowisk, wierzących w fałszywe roszczenia dotyczące utworzenia kalifatu”. Król powtórzył także konieczność wsparcia irackich i syryjskich plemion sunnickich walczących z ISIS.

Syn wielkiego księcia Luksemburga kończy studia

Książę Sebastian, syn wielkiego księcia Henryka ukończył kierunek marketing i komunikacja na katolickim Franciscan University of Steubenville w Ohio. Sebastian jest najmłodszym synem monarchy Luksemburga.

ostrzeżenie

Takie ostrzeżenia wydawała policja w Norfolk

 

Ostrzeżenie dla dziennikarzy w Wielkiej Brytanii

Policja wydała ostrzeżenie dla dziennikarzy, w którym nakazała nie naruszać spokoju księcia Wilhelma wraz z żoną i niedawno narodzoną córeczką. Powodem wydania takiego ostrzeżenia był szereg naruszeń prywatności pary książęcej. Para książęca przebywa obecnie na terenie królewskich posiadłości w Anmer Hall.

Brak komentarzy

zostaw komentarz