Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #12/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #12/2015

Książę Karol, USA i prywatne listy

W tym tygodniu książę Karol odbył podróż do USA oraz spotkał się z prezydentem Barackiem Obamą. Jasne jest to, że książę przejął już większość podróży zagranicznych na siebie, podczas gdy królowa zajmuje się bardziej polityką wewnętrzną Zjednoczonego Królestwa. Niewątpliwy wzrost znaczenia pozycji księcia Walii zwiększa też nacisk na kwestię upublicznienia jego prywatnych listów, w których miał rzekomo lobbować ministrów rządu. O odtajnieniu listów ma zadecydować w następnym tygodniu sąd najwyższy.

margaret II

Królowa Małgorzata II

 

Wizyta króla Holandii w Danii

17 marca król Wilhelm-Aleksander wraz z małżonką odwiedził Danię, gdzie złożył wizytę królowej Małgorzacie II. Duńska monarchini, matka chrzestna króla Holandii, wygłosiła mowę, w której podkreśliła rolę współpracy obu państw. Zaznaczony został też historyczny związek obu krajów i wpływ kultury oraz gospodarki holenderskiej, który trwa do dziś. Wraz z parą królewską do Danii przybyli delegaci 37 firm.

Bracia byłej tajskiej księżniczki uwięzieni

Trwają represje wobec rodziny byłej księżniczki tajskiej, która zrzekła się swego tytułu. Po aresztowaniach rodziców aresztowani zostali jej bracia. Podobnie jak rodzice zostali oni skazani na podstawie prawa lese majeste, które przewiduje surowe wyroki za obrazę, zniesławienie bądź groźby wobec monarchii.

Kłopoty z utworzeniem sunnickiej koalicji

Król Arabii Saudyjskiej Salman może ponieść porażkę w swych próbach zbudowania silnej koalicji przeciwko ISIS i Iranowi. Głównym problemem są tutaj Bractwo Muzułmańskie oraz zachwianie dotychczasowego balansu sił. Egipt, który miał być kluczowym członkiem koalicji właśnie przez wpływy Bractwa niechętnie patrzy na taki sojusz, nie odczuwa tez wielkiego zagrożenia ze strony Iranu. Inne państwa regionu z niepokojem patrzą na zmieniającą się sytuację – praktyczne wyłączenie z bliskowschodniej polityki Iraku i Syrii wpływa na postawę m.in. Turcji.

crown-charles-iv

Korona Karola IV

 

Korona Karola IV wystawiona w Czechach

Korona Świętego Wacława zostanie wystawiona w przyszłym roku na 700 rocznicę urodzin króla Karola IV. Jest to najważniejsze z insygniów władzy, obok jabłka i berła z XVII wieku, krzyża koronacyjnego z lat 40. XIV wieku i miecza koronacyjnego z XIII wieku. Sama korona została wykonana specjalnie na koronację Karola IV w 1347 roku.

Hołd dla króla Hawajów

17 marca organizacja Córki Hawajów uczciła pamięć króla Kamehameha III, który w czasie swoich dwudziestodziewięcioletnich rządów przyjął chrześcijaństwo i rozpoczął chrystianizację wyspy oraz ogłosił dwie konstytucje. Co ciekawe 17 marca nie jest prawdziwą datą narodzin króla – nikt nie wie kiedy tak naprawdę urodził się ten monarcha. Oficjalnie obchodzona data została wybrana przez króla i ustanowiona jako święto narodowe ze względu na patrona tego dnia – św. Patryka.

ks mikolaj krol

Król Michał wraz w wnukiem księciem Mikołajem

 

Działalność dobroczynna księcia Rumunii

Książę Mikołaj, trzeci w kolejności do rumuńskiego tronu, zamierza odbyć podróż rowerem po kraju w celu zebrania funduszy dla stowarzyszeń dobroczynnych skupiających się na edukacji. Rodzina królewska mimo, że nie dzierży politycznej władzy w Rumunii bierze udział w życiu kulturalnym i politycznym swego kraju. Jak do tej pory jej popularność nie doprowadziła jednak do restauracji monarchii.

Monarchia hiszpańska na celowniku dżihadystów

Potwierdzone zostały pogłoski o tym, że muzułmańscy terroryści, których ataki zostały udaremnione w ostatnim tygodniu chcieli zaatakować rodzinę królewską. Zamachowcy wywodzili się z północnoafrykańskich enklaw hiszpańskich takich jak Ceuta, które są szczególnie podatne na radykalną agitację muzułmańską.

Brak komentarzy

zostaw komentarz