Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #19/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #19/2015

Królowie Bahrajnu oraz Arabii Saudyjskiej nie spotkali się z prezydentem USA

hamad w uk

Król Hamad zamiast na spotkanie z prezydentem USA spotkał się z królową brytyjską

Dwóch przywódców sunnickich nie stawiło się na spotkaniu liderów krajów Zatoki Perskiej z prezydentem USA. Król Salman oraz król Hamad wysłali w zastępstwie swoich następców oraz ministrów. Choć dwory królewskie zaprzeczają, to analitycy mówią, że mogło to mieć na celu okazanie niezadowolenie z kroków podjętych przez USA, mających na celu zawarcie z Iranem ugody dotyczącej programu atomowego.

Więcej saudyjskich pieniędzy dla Jemenu

Król Salman w środę, pierwszy dzień przerwy w bombardowaniach, ogłosił że zwiększy kwotę przeznaczoną na pomoc humanitarną. Poza obiecanymi wcześniej 274 milionami dolarów król przeznaczy dla ofiar cywilnych kolejne 266 milionów. Interwencja w Jemenie wymierzona była w szyickich buntowników, lecz w wyniku bombardowań duże straty poniosła ludność cywilna.

Król Jordanii w Niemczech

Król Abdullah II w czasie swej wizyty w Niemczech w środę spotkał się z ważnymi postaciami życia intelektualnego, politycznego i akademickiego. Na spotkaniu w Körber Foundation król poruszał głównie kwestie polityczne dotyczące Bliskiego Wschodu. Stwierdził, że „wojna z terroryzmem” to wewnętrzny konflikt islamu skierowany przeciwko muzułmańskim „wyrzutkom” (khawarej). Podkreślił także konieczność rozwiązania dyplomatycznego w kwestii Syrii oraz Palestyny, które ustabilizowałoby region. Zachęcał także do większego zaangażowania w Iraku, Libii i Jemenie w celu powstrzymania rozwijającego się politycznego kryzysu.

Opublikowano listy księcia Karola

Po długiej prawnej batalii listy księcia Karola adresowane do członków rządu w latach 2004-2005 zostały ujawnione. W 27 listach skierowanych do 7 różnych ministerstw książę poruszał szeroką gamę tematów. Poruszane zostały m.in. kwestia sprzętu wojskowego i niepraktyczności helikopterów Lynx, sprawa nielegalnych odłowów zagrożonych gatunków ryb, poparcie odstrzału borsuków przenoszących na bydło gruźlicę, uznanie terenów na Antarktydzie za terytorium bezpośrednio brytyjskie oraz zmniejszenie regulacji obejmujących medycynę naturalną.

alexander legia

Książę Aleksander podczas wręczania Legii Honorowej

 

Książę Serbii otrzymuje Legię Honorową

Dekretem prezydenta Francji książę Aleksander otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie, Legię Honorową. Order przyznany został by uhonorować wieloletnie działania rzecz Serbii, która, jak podkreślił prezydent, jest przyjacielem Francji. Prezydent podkreślił także, że to dzięki rodzinie królewskiej Francja i Serbia są dziś blisko.

Polskie królestwo… w Chorwacji

Polacy doczekali się własnego mikropaństwa: Królestwa Enklawy. Podobnie jak założony niedawno przez Czecha Liberland, mikrokrólestwo nie zostało jeszcze uznane przez żadne państwo. Położone na granicy słoweńsko-chorwackiej ma powierzchnię około 100 metrów kwadratowych i znajduje się na ziemi uznawanej za niczyją. Jej przynależność po rozpadzie Jugosławii jest wciąż nieokreślona. Oficjalną walutą została ogłoszona kryptowaluta – Dogecoin. Wśród oficjalnych języków znajduje się angielski, polski i chiński. Sytuacja Enklawy jest bardzo niepewna, tak samo jak powstałej wcześniej mikrorepubliki Liberlandu położonej na granicy serbsko-chorwackiej, która powstała w podobny sposób.

Brak komentarzy

zostaw komentarz