Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #11/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #11/2015

Książę małżonek Henryk zostanie królem?

Mąż duńskiej królowej od długiego czasu wyraża swoje niezadowolenie z powodu tytułowania go księciem. Od niedawna istnieje w parlamencie przekonanie, że powinno się go tytułować królem, a ostatnio zyskało ono duże poparcie. Czy przypieczętuje to demokratyczne porzucenie tradycji nazywania męża królowej księciem? Nie zanosi się na to, bo parlamentarzyści stwierdzili, że to dom królewski powinien wystąpić z inicjatywą – a królowa nie przejmuje się utyskiwaniami męża.

ks malz henryk

Książę małżonek Henryk

Dwie rocznice w Japonii

W tym tygodniu Japonia obchodziła dwie ważne rocznice, w których udział wzięli przedstawiciele domu cesarskiego. Cesarz wygłosił przemówienie z okazji 4 rocznicy wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami, które doprowadziło do ogromnych strat i uszkodzenia elektrowni atomowej w Fukushimie. Pochwalił upór Japończyków i poświęcenie ludzi, którzy zginęli w czasie akcji ratunkowej i odbudowy. Druga uroczystość to uczczenie pamięci ofiar bombardowań Tokio w czasie drugiej wojny światowej, w wyniku których zginęło więcej osób niż w wyniku zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. W tradycyjnej buddyjskiej uroczystości wziął udział następca tronu.

Król Jordanii w Maroku i Brukseli

Król Jordanii odbył w tym tygodniu podróż do Maroka i Brukseli. Zaproszony do Maroka przez króla Mohammeda VI monarcha podczas dwudniowej wizyty dyskutował o zwiększeniu współpracy regionalnej między dwoma państwami. W Brukseli poza zacieśnieniem bilateralnych stosunków z państwem belgijskim król Abdullah zajmował się także kwestiami międzynarodowymi – poruszony został temat współpracy i powiązań z NATO oraz zwalczania terroryzmu. W Parlamencie Europejskim król wygłosił także mowę, w której podkreślił, że pokojowa koegzystencja jest kluczem do zwalczenia radykalizmu.

Król Salman ujawnia program polityczny

Król Arabii Saudyjskiej oficjalnie określił plan dla swych rządów. Poza standardowymi w ociekającym ropą królestwie kwestiami jak zapewnienie poddanym wszystkiego co najlepsze, ulepszenie służby zdrowia, czy zwiększenie bezpieczeństwa uwagę zwraca szczególny nacisk na zwalczanie korupcji, która trapi państwowe instytucje i rozdawnictwo.

kr matylda w wat

Królowa Matylda wraz z papieżem

Rodzice byłej tajskiej księżniczki skazani

Podczas gdy liczący 87 lat  król Tajlandii Bhumibol opuszcza szpital zapewniając o swoim zdrowiu, w kraju na podstawie prawa lese majeste skazani zostali rodzice Srirasmi Suwadee. Była małżonka następcy tronu została pewien czas temu odsunięta, a jej rodzina została postawiona na celowniku władzy, o czym pisałem w poprzednich przeglądach [LINK].

Królowa Matylda w Watykanie

W poniedziałek do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybyła zmuszona do poruszania się o kulach królowa Belgii Matylda. Monarchini skorzystała ze starego przywileju katolickich monarchiń i przybyła na spotkanie ubrana w biel, na głowie mając tradycyjną mantylkę. Podczas spotkania zakończonego wymianą prezentów poruszane były tematy takie jak imigracja oraz edukacja młodzieży.

Królowa Elżbieta na Commonwealth Day

9 marca Wielka Brytania i członkowie Wspólnoty Narodów obchodzą Commonwealth Day. To szczególne święto, niegdyś Empire Day, ma za zadanie uczcić związek pomiędzy 53 państwami członkowskimi. Królowa podkreśliła, że Wspólnota Narodów, łącząca ponad 2 miliardy ludzi, jest „strażnikiem cennego płomienia” i jest zobligowana by utrzymać ten płomień w nadchodzących latach. Królowa podkreśliła także więzi kulturowe i gospodarcze oraz oczywiste korzyści płynące ze współpracy.

Brak komentarzy

zostaw komentarz