Zmiana symboli RP

Szanowny Panie Prezydencie,

na podstawie Ustawy o petycjach zwracam się do Pana z prośba o zainicjowanie zmian w Ustawie z dnia 31 stycznia z 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W szczególności chodzi o zmianę załącznika 1 i 3 tej ustawy i wprowadzenie w godle oraz na fladze elementu nawiązującego do korony Bolesława Chrobrego.

UZASADNIENIE:

W 2025 roku minie dokładnie 1000 lat od koronowania Bolesława Chrobrego na Króla Polski i powstanie Królestwa Polskiego. Będzie to doskonała okazja żeby przypomnieć światu, że Polska państwowość nie zaczęła się 100 lat temu a 1000 lat temu. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby to zrobić za pomocą „koronowania” naszych symboli narodowych właśnie koroną Bolesława Chrobrego.

Z poważaniem

Bartosz Wałęga

Adnotacja na stronie: PREZYDENT.PL

Petycja w sprawie symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej

29 września 2023

Wnoszący zwraca się do Prezydenta RP z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do nowelizacji  ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Piszący proponuje dokonanie zmiany wizerunku korony na głowie orła białego, tak aby nawiązywała do korony Bolesława Chrobrego, podkreślając tym samym ponad 1000–letnią historię narodu i państwa polskiego.

Wnoszący petycję: Bartosz Wałęga

Podziel się

Najnowsze komentarze

  • Popieram apel z całego serca.

  • Niestety zarówno Prezydent RP jak i Minister Kultury odrzucili taką formę uhonorowania tysiąclecia powstania Królestwa Polskiego.

zostaw komentarz