Strona głównaAnglia„Jak być Królem” – oryginalny list z Royal Collection Trust

„Jak być Królem” – oryginalny list z Royal Collection Trust

Pewien czas temu brytyjski Royal Collection Trust udostępnił informację o nieznanym do niedawna liście księcia Walii, Fryderyka Ludwika, do swego syna – przyszłego króla Jerzego III. List pochodzi z roku 1749 i zawiera wiele cennych rad – głównie o tym jak być dobrym władcą.

Pisany z „najczulszą ojcowską miłością” list zawiera w sobie m.in. takie porady: „Gdy tylko będziesz miał możliwość obniżyć odsetki, na litość Boską, zrób to… jeśli możesz obyć się bez wojny, nie pozwól się w nią wciągnąć twej ambicji… Pochlebcy, Dworzanie, bądź Ministrowie są łatwi do pozyskania, lecz prawdziwego Przyjaciela ciężko znaleźć… Niech twa stałość odzyska chwałę tronu.”

Poza powyższymi list zaleca przyszłemu monarsze także redukcję długu narodowego, obniżenie ciężarów podatkowych oraz zachowywanie się jak „urodzony Anglik”. Fryderyk Ludwik nigdy nie objął tronu – zmarł przedwcześnie, najprawdopodobniej w wyniku powikłań po uderzeniu piłką do krykieta.

Rady te, które autor listu przypisywał swemu dziadowi, Jerzemu I, można by spokojnie odnieść do wszystkich monarchów, a nawet polityków w ogóle. Historia doskonale pokazała co dzieje się z państwami i ich władcami (nie wspominając już o krajach pod ich rządami) gdy zaniedbuje się gospodarkę, ignoruje ekonomię i wszczyna niepotrzebne wojny.

Sam autor – Fryderyk Ludwik – choć sam nigdy królem nie został cieszył się dużą popularnością. Mimo wielu niesnasek oraz nieporozumień w swej najbliższej rodzinie ostatecznie zdołał się z nią pogodzić. Biorąc pod uwagę wszystkie porady, które w liście wypunktował swemu synowi, mógłby być bardzo ciekawym monarchą.

Informacja za: http://www.royalcollection.org.uk/exhibitions/the-first-georgians-art-monarchy-1714-1760/how-to-be-a-king

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz