Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #40/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #40/2015

Niemiecki wywiad ostrzega przed Arabią Saudyjską

Według oficjalnego oświadczenia niemieckiego wywiadu Arabia Saudyjska może podejmować coraz bardziej ryzykowne i „impulsywne” działania w polityce zagranicznej. Głównym powodem takiego zachowania ma być objęcie stanowiska ministra obrony przez księcia Mohammada bin Salmana oraz utrata zaufania wobec USA. Głównym celem nowej polityki ma być największy regionalny rywal Arabii Saudyjskiej, czyli szyicki Iran oraz szyickie organizacje terrorystyczne i bojówki. Będący drugi w kolejce do tronu książę Mohammad jest także szefem komitetu do spraw gospodarki, co mogłoby wskazywać na zwiększanie zakresu władzy poprzez kumulację stanowisk.

Cesarz Japonii z wizytą na Filipinach

W piątek zapowiedziana została wizyta cesarza Akihito wraz z małżonką. Podróż ta odbędzie się w dniach 26-30 stycznia i ma uczcić 60 rocznicę normalizacji stosunków pomiędzy państwami. Relacje pomiędzy Japonią, a Filipinami od czasu II wojny światowej, w której na Filipinach zginął ponad milion mieszkańców oraz pół miliona żołnierzy japońskich, stopniowo się poprawiają. Premier Shinzo Abe znany ze swojego militaryzmu stwierdził, że wizyta ta z pewnością pogłębi przyjaźń między krajami, podczas gdy sam cesarz podkreślił wagę refleksji nad śmiercią tak dużej liczby ludzkich istnień. Dokładny plan wizyty będzie ogłoszony na początku stycznia.

88 urodziny króla Tajlandii

bhumibol

Król Bhumibol Adulyadej

5 grudnia król Bhumibol Adulyadej ukończył 88 lat. Dzień królewskich urodzin jest jednocześnie świętem narodowym Tajlandii (co nie powinno dziwić mając na uwadze przywiązanie Tajów do monarchii). Z wielu państw świata, mimo kontrowersji jakie budzi Tajlandia, spłynęły oficjalne życzenia. Na szczególną uwagę zasługuje oświadczenie sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego podkreślające pozytywne relacje między dwoma krajami trwające ponad 180 lat oraz rolę dużą rolę monarchy w tym procesie.

Król Hiszpanii i powrót sefardyjskich żydów

W tym tygodniu w życie weszło nowe prawe, które umożliwiło otrzymanie podwójnego obywatelstwa potomkom sefardyjskich żydów wygnanych z Hiszpanii w XV wieku. W oficjalnej przemowie król Filip VI powitał potomków wygnańców i zachęcił ich do powrotu do Hiszpanii. By uzyskać podwójne obywatelstwo nie trzeba wyznawać judaizmu, należy natomiast wykazać pochodzenie od wygnanych w XV wieku żydów, udowodnić „szczególną więź” z Hiszpanią oraz wykazać się wiedzą na jej temat. Pomysł ten nie jest niczym nowym w historii Hiszpanii – na podstawie prawa z 1924 roku sefardyjskim żydom mogła być przyznana hiszpańska narodowość, jednakże musieli oni wyrzec się dotychczasowego obywatelstwa oraz być hiszpańskim rezydentem.

Książę Walii z wizytą w RPA

W tym tygodniu zakończyła się oficjalna wizyta księcia Harry’ego w Republice Południowej Afryki. Podczas swojego pobytu w RPA książę uczestniczył w szeregu spotkań oraz odwiedził m.in. emerytowanego abpa anglikańskiego Desmonda Tutu oraz muzeum Nelsona Mandeli. Głównymi tematami poruszanymi podczas podróży po kraju była dobroczynność, rozwój społeczny obszarów nędzy w Afryce Południowej oraz problem kłusownictwa.

Brak komentarzy

zostaw komentarz