Strona głównaOgólnaArtykułyI wojna światowa i monarchie

I wojna światowa i monarchie

Artykuł autorstwa Jana Lecha Skowery.

W belgijski mieście Liège (Lüttich), w miejscu, w którym 4 sierpnia 1914 roku armia niemiecka przekroczenia granicę Belgii odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. To atak na Belgię był rzeczywistym początkiem wojny. W uroczystości uczestniczyli oficjalni przedstawiciele 80 państw z całego świata.

asdadas

Na zdjęciu widzimy księcia Williama i księżną Kate reprezentujących królową angielską, prezydenta Francji Françoisa Hollanda, belgijską parę królewską, królową Matyldę i króla Filipa, prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, króla Hiszpanii Filipa VI.

I wojna światowa radykalnie zmieniła polityczną mapę Europy. Powstało wiele nowych państw z Polską na czele. Ale los żadnego z nich nie zależał od jednoczesnego upadku trzech ówczesnych potęg, tak jak Polski.Koniec I wojny światowej to również koniec porządku ustrojowo-politycznego jaki panował w Europie do koronacji w 800 roku Karola Wielkiego króla Franków, na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Dało to początek nowego chrześcijańsko-monarchicznego ładu i stworzyło podwali pod to, co dzisiaj nazywamy chrześcijańskimi korzeniami Europy.W wyniku tej wojny upadł filar monarchii katolickiej jakim było Cesarstwo Austro-Węgierskie, filar monarchii protestanckiej Cesarstwo Niemieckie, filar monarchii prawosławnej Imperium Rosyjskie i filar monarchii islamskiej Imperium Osmańskie. Nie jest to koniec monarchii na kontynencie europejskim, ale prym przejęli republikanie. Będą rządzić tak długo, aż nie doprowadzą do zupełnego rozkładu moralnego, społecznego i gospodarczego.

JLS

Brak komentarzy

zostaw komentarz