Strona głównaAngliaMonarchiczny Przeglad Tygodnia #3/2015

Monarchiczny Przeglad Tygodnia #3/2015

Najbogatsze rodziny monarsze

Mirror.co.uk opublikował listę 5 najbogatszych rodzin monarszych Europy. Na pierwszym miejscu znalazła się rodzina Liechtenstein, 4.9 mld funtów, głównie dzięki prywatnemu bankowi i inwestycjom. Na drugim miejscu plasują się Grimaldi z Monako (650 mln funtów, głównie inwestycje w nieruchomości), na trzecim Windsorowie (330 mln funtów), ma czwartym Orange-Nassau z Holandii (131 mln, głównie z inwestycji w Shell), a na piątym Bernadotte ze Szwecji (27.5 mln funtów).

rok temu w warszawie

Luksemburska para książęca w 2014 roku, w Warszawie.

 

Luksemburska rodzina książęca w Polsce

Dnia 27 stycznia luksemburska rodzina książęca przybędzie do Polski – podaje portal wort.lu. Celem wizyty jest upamiętnienie 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie trafiło ponad 260 obywateli Luksemburga, także nieżydowskiego pochodzenia. Podróż ma także za zadanie uczcić masakrę w Słońsku (Sonnennberg), w której SS zabiło 91 młodych Luksemburczyków.

Książę Andrzej pojedzie do Davos

Trwająca afera dotycząca rzekomych kontaktów seksualnych księcia Andrzeja z nieletnią nie zachwiała jego pozycją głównego reprezentanta brytyjskiej rodziny królewskiej w zagranicznych kontaktach gospodarczych. Wbrew „zaleceniom” liberalnych demokratów i laburzystów książę Andrzej będzie oficjalnie reprezentował królową na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 21 stycznia.

st george topola oplenac

Para książę w kościele św. Jerzego.

 

Książę Aleksander wizytuje Topolę i Oplenac

14 stycznia książę Serbii odwiedził grobowce członków serbskiej rodziny królewskiej w Topoli i Oplenac. Oddanie czci zmarłym członkom rodziny połączono z wizytacją rodzin potrzebujących pomocy wraz z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej. Książę zobowiązał się do wspomagania potrzebujących w Topoli.

Jordania i zwalczanie terroryzmu

Król Jordanii Abdullah poza solidaryzowaniem się z rodzinami ofiar ostatniego zamachu we Francji podejmuje też praktycznie działania w swoim regionie. Monarcha spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Egiptu, z którym omawiał sprawy zagrożeń ekstremistycznych. Obie strony zgodziły się na zacieśnienie stosunków między Egiptem, a Jordanią oraz nacisk na wznowienie rozmów pokojowych między Izraelem i Palestyną by doprowadzić do rozwiązania dwupaństwowego. Poruszono także temat wydarzeń zachodzących w Syrii i konieczności udziału państwa Irackiego w interwencji.

Handout picture shows Japan's Emperor Akihito and Empress Michiko posing with their family members during a family photo session for the new year at the Imperial Palace in Tokyo

Para cesarska Japonii (w środku).

 

Cesarz Japonii o wojnie i militaryzmie

W Japonii narasta kontrast między retoryką wybranego niedawno ponownie premierem Shinzo Abe, a cesarzem Akihito. Narastająca chęć nowelizacji konstytucji ze strony rządu, tak by Japonia mogła rozwinąć swoje siły militarne jest wyraźnie sprzeczna z pacyfistycznymi, acz wyważonymi, wypowiedziami monarchy. Widać to szczególnie w ostatnich mowach noworocznych cesarza. Nadchodząca 70 rocznica końca wojny i zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki skłoniła cesarza do głębszej refleksji nad przyszłością Japonii. Większość Japończyków wciąż jest sceptyczna jeśli chodzi o odbudowę sił militarnych Japonii i zajęcie ważniejszej pozycji u boku USA.

Książę Wilhelm, księżna Katarzyna i książę Harry na Twitterze

Powstało oficjalne konto na Twitterze, @KensingtonRoyal, na którym będzie można śledzić poczynania pary książęcej oraz księcia Harrego oraz akcji związanych z nimi organizacji charytatywnych. W ciągu pierwszej godziny od pojawienia się konta zyskało ono ponad 7000 śledzących. Wcześniej oficjalne konta na Twitterze posiadali książę Karol i księżna Kornwalii (@ClarenceHouse), a także królowa (@BritishMonarchy).

Brak komentarzy

zostaw komentarz