Monarchiczny Przegląd Tygodnia #1

Przed Państwem pierwszy artykuł z będącego się ukazywać co tydzień cyklu Monarchiczny Przegląd Tygodnia (MPT). Przegląd będzie miał na celu naświetlanie kilku ważniejszych wydarzeń dotyczących monarchii w Europie i na świecie, które wydarzyły się w mijającym tygodniu. Artykuły z cyklu MPT będą ukazywać się na koniec tygodnia, w soboty lub niedziele. Zapraszamy do lektury.

queen-maxima2--a, akihito, michiko

Holenderska para królewska podejmowana przez cesarza Akihito wraz z małżonką.

 

Król Wilhelm-Aleksander w Japonii

Monarcha Holandii wraz z małżonką Maximą przybył 28 października z oficjalną wizytą do Tokio, gdzie w swoim pałacu podjął go uroczyście cesarz Akihito. Wizyta trwała do piątku. Głównym celem było wzmocnienie stosunków handlowych między Japonią, a Holandią, co było widać po składzie stosunkowo dużej delegacji, która przybyła wraz z królem. Obok ministra spraw zagranicznych pojawił się także minister gospodarki oraz były japoński konsul w Amsterdamie Jaap Rost Onnes, który od 30 lat pomaga przedsiębiorcom z obu krajów w kontaktach ze sobą. Naczelnymi tematami rozmów były kwestie energetyki, handel towarami rolnymi i technologią dotyczącą rolnictwa oraz problem starzejącego się społeczeństwa, odczuwany w obu krajach (choć silniej w Japonii). Relacje między dynastiami Japonii i Holandii są bardzo ciepłe. Rodziny regularnie się spotykają i ich delegacji nie brakuje na ważniejszych wydarzeniach w obu krajach. Za przykład może posłużyć obecność księcia Naruhito na niedawnej koronacji Wilhelma-Aleksandra. Więcej o samej koronacji i nowym królu Holandii tutaj: LINK.

wlk ks henryk luks

Wielki książę Luksemburga Henryk odwiedził w czasie obchodów muzeum poświęcone pierwszej wojnie światowej.

 

Obchody stulecia pierwszej wojny światowej

28 października w setną rocznicę bitwy nad Izerą oraz pierwszej bitwy pod Ypres król Belgii Filip I Koburg zainaugurował obchody stulecia pierwszej wojny światowej. Obok belgijskiej pary królewskiej pojawił się też monarcha Luksemburga wraz z małżonką. Na obchodach stawiły się delegacje wielu państw, w tym kanclerz Angela Merkel oraz minister obrony Francji. Obchody te są wyjątkowo ważne dla Belgii oraz Luksemburga. O ile Belgia stała się rozoranym przez pociski artyleryjskie polem bitwy, na którym ginęły setki tysięcy żołnierzy różnych narodowości, to Luksemburg uniknął znalezienia się na linii frontu. Nie znaczyło to, że udało się temu krajowi uciec od wojny, ponieważ doświadczył brutalnej niemieckiej okupacji, której ówczesna władczyni, Miara Adelajda, nie potrafiła zapobiec. Od 1915 roku niemieckie sądy wojenne w Luksemburgu skazały wielu obywateli tego państwa za szpiegostwo i zdradę, a kraj był bezlitośnie eksploatowany co doprowadziło do upadku gospodarki. I wojna światowa jak wiadomo doprowadziła także do zawalenia się starych monarchii, co zmieniło losy Europy.

katherina prin serb

Księżna Serbii Katarzyna

 

Wywiad z księżną Serbii Katarzyną

Przeprowadzony przez HuffPost Live wywiad z księżną Katarzyną dotyczył przede wszystkim najnowszej fundacji dobroczynnej pod jej patronatem o nazwie Lifeline New York oraz działalności charytatywnej serbskiej rodziny królewskiej. Działania te wspomagają mieszkańców Serbii w potrzebie – sieroty, ofiary wojny, czy też poszkodowanych w ostatnich powodziach. Księżna podkreśliła na początku wywiadu, że dobroczynności nauczyli jej rodzice, a pomagać chce wszystkim mieszkańcom kraju bez względu na religię, czy pochodzenie etniczne, ponieważ, jak powiedziała, „cierpienie nie uznaje żadnych granic”. Mimo, że Serbia jest republiką, to rodzina królewska jest wciąż obecna w życiu kraju i stara się robić co tylko w jej mocy by polepszyć warunki bytowe swoich rodaków. Pełen wywiad w języku angielskim znajdziecie państwo tutaj: LINK.

Jeśli uważacie, że pominąłem jakieś ważne wydarzenie, bądź chcecie słyszeć więcej o konkretnej monarchii – napiszcie na Facebooku, bądź zwróćcie uwagę w e-mailu (na adres: tyszkiewicz.1789@gmail.com).

Najnowsze komentarze

  • Ja myślałem, że monarchiści to liczą czas w tysiącleciach, no, najwyżej stuleciami, a tu proszę – njusy co tydzień. Dewaluacja 🙂

    • Staramy się nadrobić utracony czas!

      Signum temporum, tudzież!

zostaw komentarz