Liechtenstein to jedno z najmniejszych państw w Europie, malowniczo położone w Alpach, pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Jest monarchią konstytucyjną, w której od czasu referendum konstytucyjnego w 2003 r. monarcha ma największą realną władzę polityczną w Europie. Od 1989 r. panuje książę Hans-Adam II, chociaż bieżące sprawy polityczne podlegają następcy tronu – księciu Aloisowi. Liechtenstein jest związany unią celną, monetarną i pocztową ze Szwajcarią.
Święto narodowe, obchodzone 15 sierpnia w stolicy Liechtensteinu, Vaduz, rozpoczyna się mszą świętą polową na terenie zamku lub celebrowaną w katedrze św. Floriana w centrum stolicy. Następnie na wzgórzu zamkowym gromadzą się mieszkańcy Vaduz (wielu w strojach narodowych) oraz turyści. Specjalne miejsca przeznaczone są dla rodziny książęcej, dyplomatów oraz zaproszonych gości, którzy nadchodzą z położonego nieopodal zamku. Monarcha w przemówieniu do narodu zdaje sprawę z działalności państwa. Po oficjalnej części odbywa się spotkanie z poddanymi w ogrodach zamkowych. Każdy może podejść do monarchy i z nim porozmawiać. Niesamowity jest wieczorny pokaz sztucznych ogni, wieńczący obchody święta narodowego.
Fascynujący, gotycki zamek z XII w. jest rezydencją rodziny książęcej. Malowniczo położony na wysokim wzgórzu góruje nad miastem. Niestety, nie jest udostępniony do zwiedzania, a znajduje się w nim jedna z najpoważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki. Jeżeli książę Hans-Adam jest w domu, nad zamkiem powiewa flaga.
fot. Jan Skowera